مبارزه با قاچاق به معنای منع کولبری در مناطق مرزی نیست

به گزارش بهترین مقاله، دستیار ویژه رییس جمهور بر ضرروت و الزام راه اندازی منطقه آزاد تجاری در استان کردستان و تصویب لایحه تقدیمی دولت به مجلس در این رابطه تاکید نمود و گفت: مبارزه با قاچاق در مناطق مرزی باید با قوت ادامه داشته باشد اما این به معنای منع حرفه کولبری در مناطق مرزی کردستان نیست.

مبارزه با قاچاق به معنای منع کولبری در مناطق مرزی نیست

به گزارش خبرنگاران، علی یونسی در پی جان باختن بعضی کولبرهای مرزی در اثر حادثه بهمن، گفت: منطقه آزاد تجاری در کردستان یک ضرورت و الزام است لذا از کنندگان مجلس شورای اسلامی انتظار می رود که نسبت به تصویب قانونی در این ارتباط که در قابل لایحه ای به مجلس ارسال شده، تسریع کنند زیرا بخشی از مسائل اشتغال و بیکاری در آن مناطق و همچنین پیشگیری از داد و ستدهای غیرقانونی مرزی، با تصویب این قانون حل خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی در باره حادثه سردشت و علل گرایش هم میهنان مرز نشین در این منطقه به حرفه کولبری، ضمن ابراز تاسف و تاثیر از وقوع چنین حوادثی برای هموطنان کُرد در استان کردستان و همچنین هموطنان بلوچ در استان سیستان و بلوچستان و تسلیت به بازماندگان جانباختگان، اظهار کرد: مرزنشینان، که بخشی زیادی از آنان را هموطنان اهل سنت ما تشکیل می دهند و کُردها و بلوچ های ما مرزداران واقعی ما هستند و متاسفانه وقوع حوادث طبیعی در مناطق مرزی اول این عزیزان را با مشکل رو به رو می سازد.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی تاکید نمود که این حوادث طبیعی به معنای واقعی مسائل زیادی برای این بخش ایران عزیز و ساکنان آن مناطق ایجاد می نماید و لذا در برنامه ریزی های کلان دولت، باید اولویت های بیشتری برای آن مناطق، با هدف توسعه و تامین رفاه وشغل مناسب و حل مسائل اقتصادی و معیشتی آنان قائل شد.

یونسی، در پاسخ به پرسش دیگری، در مورد برنامه های دولت تدبیر و امید در طول نزدیک به چهار سال فعالیت دولت، برای این مناطق، گفت: قطعا دولت همیشه تحول اقتصادی و توسعه برای این مناطق، برغم مسائل بودجه و درآمد کشور، همیشه در اولویت برنامه هایش بود، و آمار و ارقام منتشر از این تصمیمات دولت حکایت می نماید اما با این وجود، رشد اقتصادی و انتقال توسعه به این مناطق مرزی، و حساس، بایستی با قوت و سرعت بیشتری انجام شود و در اولویت ویژه قرار بگیرند.

وی با بیان اینکه بیکاری ، مهمترین مشکل این مناطق است، گفت: مبارزه با قاچاق در این مناطق مرزی باید با قوت ادامه داشته باشد اما این به معنای منع حرفه کولبری در مناطق مرزی کردستان نیست و اتفاقا باید کولبرهایی که در چارچوب ضوابط دستگاههای اجرایی و مسوول استان، به این حرفه مشغول هستند مورد تشویق قرار بگیرند.

یونسی در عین حال، بر این موضوع نیز تاکید نمود که در کنار ساماندهی حرفه کولبری در مناطق مرزی، مبارزه قوی با قاچاق سازمان یافته کالا به خصوص کالاهای ممنوع و خطرناک، باید باید اولویت دستگاههای مبارزه با قاچاق کالا در این مناطق باشد و این امر از بحث کولبری قانونی و در چارچوب ضوابط دستگاه های اجرایی محلی، تفکیک شود.

دستیار ویژه رییس جمهور همچنین توضیح داد: حمل و نقل های کوچک و عادی کالا از کشورهای هم مرز به داخل، که به رونق اقتصادی در این مناطق یاری فراوانی می نماید و تحت نظارت فرمانداری ها انجام می شود، متفاوت از قاچاق سازمان یافته کالاهای ممنوع و غیرقانونی است.

وی اضافه کرد: فرمانداری ها باید با توجه به ضرورت های محلی، تامین شغل برای اهالی این مناطق، بایستی کوشش بیشتری برای ساماندهی اینگونه داد و ستد های مرزی و حمل کالا، داشته باشد و به نوعی از آنان یعنی کول برهای قانونی؛ حمایت کند و حتا تا حد امکان، به توریستی شدن این مناطق ، یاری کند. تردیدی نداریم که باید در این مناطق با حمایت دولت، رونق اقتصادی ایجاد شده و امنیت لازم برای داد و ستدهای قانونی مرزی فراهم شود زیرا این امر تا حدود زیادی می تواند به رونق اقتصادی در مناطق یاد شده یاری نموده و نرخ بیکاری را تا حدود زیادی کاهش دهد.

یونسی گفت: کاهش نرخ بیکاری و رونق اقتصادی، علاوه بر ایجاد امنیت، و توسعه اقتصادی، بسیاری از دغدغه های هموطنان این مناطق ، که عمدا معیشت و رونق اقتصادی و رفاه نسبی است، مرتفع خواهد نمود.

وی در ادامه گفت: تاکید می کنم که دولت باید لزوما از ورود کالاهای ممنوع و خطرناک و قاچاق جلوگیری کند اما اگر در عین حال ساماندهی دقیقی برای مبادلات مرزی و اشتغال قانونی کول برها انجام شود؛ قطعا از مسائل و تبعات چنین حوادثی جلوگیری شده و مردم این مناطق، احساس امنیت شغلی و اقتصادی بیشتری خواهند کرد. رونق گردشگری و ایجاد مناطق آزاد و بازارچه های مرزی ، از بهترین ساز و کارهای حل بخشی از مسائل اشتغال و اقتصاد در مناطق مرزی است که باید اهتمام بیشتری به آن داشته باشیم.

دستیار ویژه رییس جمهور در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی، همچنین با اشاره به سیل اخیر سیستان ، به شدت از وقوع این حادثه برای هموطنان سیستانی اظهار تاسف کرد و یادآور شد که انتظار می رود استانداری در جهت برطرف کردن خسارات اقتصادی وارده به مردم اقدامات مناسبی انجام دهد که اینطور هم هست.

یونسی در باره اینکه مقامات محلی، وقوع باران های سیل آسا در منطقه سیستان را امری کامل منفی نمی دانند و می گویند که این باران برکات زیادی نیز به همراه داشته و ضمن سیراب کردن کشاورزی و باغات منطقه، به تکمیل ظرفیت آب های منطقه نیز منجر شده است، گفت: بله اینطور هست اما در عین حال باید کوشش کنیم که با برنامه ریزی دقیق، از وارد آمدن خسارات غیرقابل جبران، در حوادثی از این دست در سیستان و سایر مناطق، جلوگیری کنیم.

وی انتقال توسعه اقتصادی به این منطقه از کشور را نیز از اولویت های دولت تدبیر و امید خواند و اظهار کرد: دولت مصمم است که با انجام طرح های اقتصادی ، هر چه بیشتر این مناطق را به یک توسعه نسبی و امنیت شغلی و برطرف مسائل اقتصادی و معیشتی نزدیک کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 838

به "مبارزه با قاچاق به معنای منع کولبری در مناطق مرزی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبارزه با قاچاق به معنای منع کولبری در مناطق مرزی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید