علائم اولیه و روش های درمان سرطان ثانویه کبد

به گزارش بهترین مقاله، سرطان ثانویه کبد نوعی از سرطان است که در بخش های دیگر بدن ایجاد شده و سپس به کبد توسعه می یابد. سرطان کبد معمولاً بعضی علائم مبهم را ایجاد می نماید. این مقاله عمدتاً بر روی نشانه ها و علائم سرطان ثانویه کبد همراه با شیوه های درمان آن متمرکز است.

علائم اولیه و روش های درمان سرطان ثانویه کبد
سرطان اولیه به وسیله رشد کنترل نشده سلول های بدخیم ایجاد شده که باعث توسعه تومورهایی می گردد. اما سرطان ثانویه به وسیله سلول های سرطانی که از تومورهای اولیه جدا شده اند، ایجاد شده و به درون جریان خون و یا سیستم لنفاوی وارد شده و در نهایت به بخش های دیگر بدن توسعه می یابد.

سرطانی که در بخش های دیگر بدن ایجاد می گردد، می تواند به کبد توسعه یابد و این اندام مسئول تصفیه جریان خون از اندام های دیگر می باشد. در کنار تصفیه خون، این اندام ضروری مسئول فراوری صفرا برای هضم چربی ها، حذف داروها و مواد مضر از خون، ذخیره گلوگز اضافی به عنوان گلیکوژن و فراوری انواع مختلفی از پروتئین ها و آنزیم ها می باشد. سرطانی که در سینه ها، روده، پانکراس، شش، کلیه، روده، مجاری ادراری و یا تخمدان ایجاد می گردد، می تواند به کبد توسعه یابد. بعضی مواقع، توسعه این بیماری به کبد حتی زمانی که سرطان اولیه از بین رفت نیز می تواند رخ دهد.

علائم و نشانه های سرطان ثانویه کبد

سرطان ثانویه کبد معمولاً در مرحله اولیه بدون علامت می باشد. مشکلاتی مانند ضعف عمومی و بعضی علائم مبهم دیگر ممکن است در این مرحله بروز کند، اما چنین علائمی می تواند با بیماری های دیگری به غیر از سرطان کبد نیز ایجاد گردد. علائمی که به وسیله سرطان ثانویه کبد ایجاد می گردد به شرح زیر می باشد:

ناراحتی مبهم در سمت راست بالایی شکم، از دست دادن اشتها، کاهش وزن، تهوع و استفراغ، احساس ضعف و بیماری، خستگی غیر معمول، تورم شکم، زرد شدن پوست و بخش سفیدی چشم ها.

با توجه به توسعه تومورها، کبد در این مرحله از بیماری بزرگ می گردد. این موضوع می تواند باعث بروز ناراحتی و درد در بخش راست بالایی شکم شده که ممکن است در بیشتر مواقع درد زیادی را به همراه داشته باشد. بعضی مواقع، درد می تواند به شانه سمت راست نیز توسعه یابد. این درد به وسیله فشار کبد بزرگ شده برعلیه اعصاب موجود در دیافراگم که به اعصاب موجود در شانه سمت راست متصل است، ایجاد می گردد.

بعضی مواقع، افراد مبتلا به این بیماری احساس سوزش در بخش راست بالایی شکم خواهند داشت. بزرگ شدن غیر طبیعی طحال نیز می تواند مرتبط با سرطان ثانویه کبد باشد. این نوع سرطان هنگامی که تومورهای بزرگ مجرای صفراری را مسدود می نمایند، می تواند باعث ایجاد زردی گردد. این موضوع باعث برگشت جریان صفراوی به درون جریان خون می گردد. در نتیجه، بخش سفیدی چشم و پوست به رنگ زرد در خواهند آمد. زردی می تواند باعث ایجاد ادرار تیره رنگ و مدفوع کم رنگ نیز گردد.

استسقاء شکم یا تجمع مایع آبکی در حفره صفاقی یک نوع بیماری دیگر است که مرتبط با سرطان کبد می باشد. سلول های سرطانی می توانند به لایه های شکم توسعه یافته و باعث تجمع مابع در شکم گردند. علاوه بر این، کبد در این شرایط قادر به فراوری پروتئین کافی نبوده و پروتئین های اضافی به منظور نگه داشتن مایع درون رگ های خونی مورد احتیاج می باشد. درمان های هدفمند معمولاً پروتئین های خاصی را در سلول های سرطانی با استفاده از آنتی بادی های مونوکلونال و مهار نماینده های رشد سرطانی مورد هدف قرار می دهند. بنابراین، فقدان پروتئین کافی می تواند باعث نشت خون به درون بافت ها از جمله بافت های شکمی گردد که این موضوع می تواند منجر به تجمع مایع خونابه ای درون شکم گردد. بعضی مواقع، سلول های سرطانی می توانند سیستم لنفاوی را نیز مسدود نمایند که این موضوع منجر به تخلیه مایعات اضافی از بدن می گردد.

همچنان که بیماری پیشرفت می نماید، کبد ممکن است توانایی حذف مواد سمی از خون را نداشته باشد. این موضوع می تواند باعث تجمع سموم در خون گردد که ممکن است در نهایت بر مغز تأثیر بگذارد. این بیماری اشاره به انسفالوپاتی کبدی دارد. انسفالوپاتی کبدی می تواند علائمی مانند سردرگمی، فراموشی، تغییرات خلق و خو و عدم تمرکز را بسته به شدت بیماری ایجاد کند.

تشخیص و درمان

تشخیص
به علت عدم وجود هر گونه علائم خاص، تشخیص سرطان کبد در مراحل اولیه بیماری مشکل است. پزشکان معمولاً سرطان کبد را هنگامی که این اندام بزرگ شد، تشخیص می دهند. آزمایشات خون به منظور یافتن سطح فسفات قلیایی، که سطح غیرطبیعی آن می تواند نشانه ای از سرطان کبد باشد، انجام می گردد. تست عملکرد کبد به منظور مشاهده سطوح آنزیم ها و بعضی پروتئین های خاص کبد انجام می گردد.

به غیر از این آزمایشات، اسکن کبد، اولتراسوند یا سونوگرافی، تصویر برداری رزونانس مغناطیس و سی تی اسکن کبد و شکم به منظور تضمین تشخیص مناسب این بیماری انجام می گردد. بعضی مواقع، نمونه برداری از بافت زنده کبد نیز ممکن است برای تشخیص بیماری مورد احتیاج باشد.

گزینه های درمان

انتخاب برترین گزینه درمانی خاص وابسته است به سن و سلامت کلی بیمار، موقعیت سرطان اولیه و میزان و مکان تومورهای متاستاتیک. با این حال، در بسیاری موارد، منشأ تومور اولیه نمی تواند معین گردد و تنها تشخیص داده می گردد که این بیماری از بخش های دیگری به سمت کبد توسعه یافته است. در چنین شرایطی، پزشکان کوشش می نمایند تا نوع سلول سرطانی را تشخیص دهند. این کار به پزشکان در انتخاب مؤثرترین برنامه درمانی یاری می نماید. شایع ترین گزینه های درمانی مورد استفاده برای سرطان ثانویه کبد در زیر شرح داده شده است.
شیمی درمانی
شیمی درمانی گزینه ترجیحی برای درمان سرطان ثانویه کبد است. در این روش درمان، بعضی داروهای خاص یا عوامل شیمی درمانی به منظور تخریب سلول های سرطانی و بنابراین کوچک شدن تومورها یاری می نمایند. شیمی درمانی بعضی مواقع قبل از عمل جراحی جهت کوچک کردن تومورها مورد استفاده قرار می گیرد، به طوری که این تومورها با عمل جراحی به راحتی حذف گردند. گاهی اوقات، شیمی درمانی بعد از عمل جراحی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. شیمی درمانی در طولانی ساختن عمر بیماران مؤثر است، اما نمی تواند بیماری را درمان کند.
جراحی کبد
در صورتی که تومورها موضعی باشند و زیاد نباشند، جراحی کبد می تواند انجام گردد. جراحی هنگامی که سلول های سرطانی یا تومورها منطقه کوچکی از کبد را تحت تأثیر قرار داده اند، مؤثر می باشد. در صورتی که بخش بزرگی از کبد تحت تأثیر سرطان قرار داشته باشد، ممکن است جراحی گزینه مناسبی برای حذف همه تومورها و توده های سرطانی نباشد. در چنین شرایطی، پزشکان می توانند گزینه های درمانی دیگری را به جای جراحی مورد استفاده قرار دهند و یا عمل جراحی را در کنار دیگر گزینه های درمانی به کار برند.
ابلیشن رادیوفرکانس
این تکنیک امواج رادیویی را به منظور تخریب سلول های سرطانی به کار می گیرد. این روش معمولاً هنگامی که بیمار قبلاً تحت عمل جراحی قرار گرفته و یا استفاده از جراحی گزینه مناسبی برای بیمار به شمار نمی رود، مورد استفاده قرار می گیرد. روش درمانی ابلیشن رادیوفرکانس معمولاً هنگامی که سرطان از روده ها منشأ گرفته و سپس به کبد توسعه پیدا نموده باشد، استفاده می گردد.
پرتو درمانی
پرتودرمانی معمولاً جهت کاهش علائم دردناک ایجاد شده به وسیله این بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. این روش به کاهش درد و ناراحتی ناشی از سرطان کبد نیز یاری می نماید.
شیوه های درمان هورمونی
بعضی مواقع، درمان های هورمونی به ویژه هنگامی که سرطان از سینه منشأ گرفته و سپس به کبد توسعه پیدا نموده باشد، مورد استفاده قرار می گیرد. درمان های هورمونی می تواند رشد سلول های بدخیم را کند نموده و کاهش دهنده علائم سرطان ثانویه کبد باشد.
روش های درمانی هدفمند
این روش به عنوان درمان های بیولوژیکی نیز شناخته می گردد که بعضی مواقع در ترکیب با شیمی درمانی و جراحی جهت درمان سرطان ثانوبه کبد به ویژه هنگامی که سرطان از روده و سینه به سمت کبد توسعه می یابد، به کار گرفته می گردد. درمان های هدفمند معمولاً پروتئین های خاصی را در سلول های سرطانی با استفاده از آنتی بادی های مونوکلونال و مهار نماینده های رشد سرطانی مورد هدف قرار می دهند.

درمان سرطان ثانویه کبد مشکل است. گزینه های درمانی برای این نوع سرطان اساساً با هدف طولانی ساختن عمر بیمار و بهبود علائم این بیماری موجود می باشد. هر گونه ناراحتی در بخش سمت راست بالایی شکم معمولا نشانه ای از بیماری کبدی از جمله سرطان می باشد. بنابراین، در صورتی که شما درد مداوم در ناحیه سمت راست بالایی شکم همراه با کاهش اشتها تجربه می کنید، برای آنالیز بیماری باید با پزشک متخصص مشورت کنید.

منبع: Chandramita Bora - HealthHearty

منبع: راسخون
انتشار: 20 آبان 1400 بروزرسانی: 20 آبان 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1866

به "علائم اولیه و روش های درمان سرطان ثانویه کبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم اولیه و روش های درمان سرطان ثانویه کبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید