تعاملات جدید آمریکا و آسیای مرکزی در دولت بایدن

به گزارش بهترین مقاله، نخستین نشست پلتفرم 1+5 آمریکا و کشورهای آسیای مرکزی با حضور 6 وزیر امور خارجه کشورهای عضو با موضوع مسائل افغانستان، مناسبات اقتصادی و مشارکت امنیتی در تامین صلح و ثبات این منطقه در دولت بایدن برگزار گشت.

تعاملات جدید آمریکا و آسیای مرکزی در دولت بایدن

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ایالات متحده آمریکا طی سال های اخیر در چارچوب 1+5 به توسعه مناسبات خود با کشورهای آسیای مرکزی پرداخته است.

نخستین نشست از این چارچوب میان وزرای امور خارجه کشورها در سال 2015 برگزار شد. در فوریه 2020 نیز آخرین نشست از این مکانیزم چندجانبه سیاسی با حضور مایک پامپئو، وزیر سابق امور خارجه آمریکا به میزبانی شهر تاشکند برگزار شد.

آمریکا در آن نشست تلاش زیادی بر تهدید نشان دادن نفوذ نظامی و اقتصادی روسیه و چین در منطقه صورت داد. در آن نشست همچنین ایالات متحده آمریکا پیشنهاداتی در حوزه تقویت مناسبات اقتصادی دو طرف و نیز مشارکت های امنیتی برای تقویت ثبات و امنیت در آسیای مرکزی ارائه کرده بود.

در همین حال پس از به قدرت رسیدن جو بایدن نیز به نظر می رسد تغییر شگرفی در سیاست خارجی آمریکا در آسیای مرکزی به وجود نیامده است.

برگزاری نخستین نشست 1+5 به صورت مجازی

روز گذشته آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا در یک نشست مجازی با حضور وزرای امور خارجه کشورهای آسیای مرکزی، نشست جدید پلتفرم 1+5 را برگزار کرد.

در این نشست مختار تیلوبردی، وزیر امور خارجه قزاقستان، روسلان قزاق بایف، وزیر امور خارجه قرقیزستان، سراج الدین مهرالدین، وزیر امور خارجه تاجیکستان، رشید مرد اف، وزیر امور خارجه ترکمنستان و عبدالعزیز کامل اف، وزیر امور خارجه ازبکستان حاضر بودند.

در این نشست توسعه همکاری های اقتصادی میان آمریکا و کشورهای آسیای مرکزی و نیز توسعه مشارکت ها در زمینه تامین امنیت منطقه ای و به طور مشخص مبارزه با قاچاق مواد مخدر از افغانستان مطرح شد.

توسعه همکاری ها در زمینه مقابله با شیوع بیماری کرونا و به ویژه دریافت کمک های خارجی نظیر واکسن کرونا نیز از جمله محورهای دیگر مذاکرات طرفین بود.

تماس با وزیر امور خارجه ازبکستان

در همین حال یک روز پیش از برگزاری نشست مجازی پلتفورم 1+5، بلینکن یک تماس تلفنی مجزا با کامل اف، وزیر خارجه ازبکستان داشت.

در این تماس تلفنی که به نظر می رسد با موضوع هماهنگی های دوجانبه صورت گرفت، بلینکن مراتب قدردانی آمریکا را از نقش سازنده ازبکستان در فرایند صلح افغانستان ابراز داشت.

در این راستا بر نقش ویژه ازبکستان در زمینه ادغام اقتصادی با افغانستان تاکید شد. در همین حال طرفین در خصوص برگزاری مراسم سی امین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک که در سال 2021 برگزار خواهد شد گفت و گو کردند.

وزیر امور خارجه ازبکستان در این تماس تلفنی همچنین یک گزارش مجزا از اقدامات این کشور در زمینه آزادی های مذهبی، باز شدن فضا برای فعالیت جامعه مدنی و اقدامات موثر در مقابله با قاچاق انسان به طرف آمریکایی ارائه کرد.

این تماس تلفنی در حالی صورت گرفت که آمریکا و ازبکستان طی سال های اخیر یک فرایند باثبات و پایدار از توسعه مناسبات را تجربه کرده اند.

تماس مجزا با وزیر امور خارجه قزاقستان

در همین حال بلینکن یک روز پیش از برگزاری نشست چندجانبه، تماس تلفنی دیگری را نیز با مختار تیلوبردی، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قزاقستان برقرار کرد.

در این مکالمه نیز حوزه های همکاری بین المللی واشنگتن و نورسلطان، به ویژه در سطح مشارکت راهبردی مورد بررسی قرار گرفت. تیلوبردی در این تماس از برنامه های جدید توکایف، رئیس جمهور قزاقستان در زمینه دموکراتیزه کردن نظام سیاسی و اجتماعی در این کشور توضیحاتی ارائه کرد. بلینکن نیز از طرف دولت آمریکا حمایت کامل خود را از اصلاحات اجرا شده در این دوره به طرف قزاقی ابراز داشت.

در این تماس تلفنی نیز برنامه های مشترک برای سی امین سالگرد آغاز روابط دیپلماتیک دو کشور مورد ارزیابی قرار گرفت.

آیا رویکرد بایدن نسبت به آسیای مرکزی متفاوت از ترامپ است؟

در حالی که به نظر می رسد دولت دونالد ترامپ برنامه خاصی در قبال آسیای مرکزی نداشت، با این حال تحرکات قابل توجهی را در دوره وی در کشورهای آسیای مرکزی شاهد بودیم.

اتخاذ استراتژی اتصال آسیای مرکزی و جنوبی مهم ترین برنامه ترامپ برای این منطقه بود که همچنان پیشرفت قابل توجهی نداشته است. از سوی دیگر اما در دوره ترامپ صرفاً شاهد توسعه پلتفرم 1+5 در روابط دو طرف بوده ایم.

در همین حال به نظر می رسد جو بایدن نیز رویکرد مشابهی را در پیش بگیرد. با این حال، وقوع ناآرامی های قرقیزستان با حمایت ویژه آمریکا در نخستین ماه های به قدرت رسیدن بایدن، احتمالاً نشان از تمرکز جدی واشنگتن بر موضوعات اجتماعی و سیاسی نظیر حقوق بشر و آزادی های مدنی در آسیای مرکزی دارد.

محوری که در دولت ترامپ کمتر شاهد آن بودیم. همین موضوع می تواند تحرکات بی ثبات کننده آمریکا در آسیای مرکزی را افزایش دهد.

افغانستان نقطه عطف تحول در سیاست های دولت بایدن

در همین حال موضوع دیگری که به نظر می رسد نشان گر نقطه عطف سیاست های بایدن در قبال آسیای مرکزی در مقایسه با ترامپ باشد، موضوع افغانستان است.

در حالی که دولت پیشین آمریکا تلاش های زیادی برای به نتیجه رساندن صلح افغانستان با مشارکت کشورهای آسیای مرکزی صورت داد، وقوع اختلافات و بدعهدی های طرف آمریکایی مانع از حصول نتیجه مطلوب شد.

اکنون نیز دولت بایدن رسماً خروج تدریجی نیروهای آمریکایی از افغانستان را اعلام کرده است. به عقیده برخی تحلیل گران این خروج غیرمسئولانه می تواند منجر به افزایش تنش ها در افغانستان و نگرانی جدی کشورهای آسیای مرکزی شود.

در چنین شرایطی این موضوع در کوتاه مدت می تواند زمینه ساز نفوذ و حضور بیشتر آمریکا در حوزه امنیتی آسیای مرکزی و افغانستان باشد.

در همین حال برخی پایگاه های رسانه ای آمریکایی نظیر مرکز سوفان برنامه دولت بایدن را تغییر تمرکز برنامه های مبارزه با تروریسم آمریکا از افغانستان به آسیای مرکزی عنوان کرده است.

به نوشته این پایگاه، ازبکستان بهترین گزینه برای توسعه برنامه های امنیتی و دفاعی آمریکا در آسیای مرکزی محسوب می شود. در همین حال به نظر می رسد توسعه تحرکات آمریکا در این زمینه می تواند منجر به نزدیک شدن بیشتر روسیه و چین علیه تهدیدات تروریستی احتاقتصادی در آسیای مرکزی شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 خرداد 1400 بروزرسانی: 8 خرداد 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1647

به "تعاملات جدید آمریکا و آسیای مرکزی در دولت بایدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعاملات جدید آمریکا و آسیای مرکزی در دولت بایدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید