نخستین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن؛ جدال تند و پر از خشم!

به گزارش بهترین مقاله، اولین مناظره انتخاباتی دونالد ترامپ و رقیب دموکراتش جو بایدن شامگاه سه شنبه به وقت آمریکا برگزار گشت؛ مصاف رو در روی این نامزدها پرهیاهو، مملو از نقدها و با فریاد مجری مناظره همراه بود که ترامپ را به رعایت سکوت دعوت می کرد.

نخستین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن؛ جدال تند و پر از خشم!

مناظره انتخاباتی این دو رقیب جمهوری خواه و دموکرات در دانشگاه کیس وسترن ریزرو در کلیولند ایالت اوهایو با مجری گری کریس والاس که در فاکس نیوز مشغول به کار است و در شش بخش 15 دقیقه ای حول محورهای سوابق این دو نامزد، دیوان عالی آمریکا، کووید-19، اقتصاد، نژاد و خشونت در شهرها و درستی انتخابات انجام شد.

این مناظره 90 دقیقه ای که بدون آگهی بود، 35 روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر برگزار گشت و دومین و سومین مصاف این دو نامزد هم به ترتیب 15 اکتبر در ایالت فلوریدا و 22 اکتبر در ایالت تنسی خواهد بود.

اعضای خانواده دونالد ترامپ و پسر جو بایدن نیز در سالن مناظره حضور داشتند و از نزدیک شاهد تقابل این دو نامزد هستند.

دونالد ترامپ و بایدن در هنگام ورود به اولین مناظره برای ورود به کاخ سفید با یکدیگر دست ندادند، ماسک هم به صورت نداشتند و فاصله اجتماعی را رعایت کردند.

اولین سوال مناظره از این نامزدها درباره دیوان عالی آمریکا و قاضی منتخب ترامپ برای کرسی خالی این دیوان پرسیده شد. بایدن بار دیگر تاکید کرد که نامزد دیوان عالی و جانشین خانم گینزبرگ که سپتامبر بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت، باید بعد از انتخابات انتخاب شود، نظری که ترامپ به شدت به آن حمله کرد و گفت به عنوان رئیس جمهوری کنونی آمریکا حق انتخاب دارد و گزینه مورد نظرش که قاضی ایمی برت است، عالی توصیف کرد.

در بحث طرح سلامت اوباماکر کریس والاس به ترامپ گفت که دولت او برنامه مشخصی برای جایگزینی این طرح نداشته است. بایدن هم دونالد ترامپ را دروغگو خطاب کرد و گفت که او به فکر مردم نیست و میلیون ها تن از طرح اوباماکر استفاده می کنند اما ترامپ قصد دارد که این حق را از آنها بگیرد. ترامپ هم گفت: من این حق را به مردم داده ام تا خودشان انتخاب کنند.

بحث اوباماکر زمانی مطرح شد که حرف از نامزد تازه دیوان عالی آمریکا به میان آمد. قاضی ایمی برت، نامزد ترامپ برای دیوان عالی پیشتر در مقاله ای از تایید این قانون در دیوان عالی انتقاد کرده بود. بایدن گفت ترامپ میلیون ها تن را از بیمه درمانی محروم خواهد کرد. ترامپ هم گفت اگر بایدن سر کار بیاید نظامی درمانی سوسیالیستی خواهد داشت. ترامپ در بحث انتخاب ایمی برت هم گفت: ما انتخابات را بردیم و انتخابات تبعاتی دارد.

دونالد ترامپ به همراه همسرش ملانیا در نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا

دونالد ترامپ بارها در میانه سخنان بایدن مداخله کرده و حرف های کنایه آمیز به او می گفت که در نهایت با واکنش مجری و بایدن روبرو شد که از او خواستند تا ساکت بماند و اجازه حرف زدن به آنها بدهد. بایدن در نهایت به ترامپ گفت: ممکن است خفه شوید؟

ترامپ در بخش سوالات مرتبط با کووید-19 از اقدامات دولتش در مقابله با کرونا دفاع کرده و خطاب به بایدن گفت که آنها می خواستند کشور را تعطیل کنند. ترامپ گفت که آمریکا چند هفته تا دستیابی به واکسن برای کروناویروس فاصله دارد. بایدن هم در واکنش به صحبت های ترامپ درباره واکسن گفت: من اصلا به او اعتماد ندارم.

در بحث کرونا بایدن گفت که ترامپ هیچ برنامه ای برای این بحران ندارد و با اینکه در ابتدا می دانست کرونا مرگبار است اما آن را پنهان کرد. بایدن همچنین به ستایش ترامپ از شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین در ابتدای بحران کرونا اشاره کرد. با این حال ترامپ گفت که اگر بایدن رئیس جمهوری آمریکا می بود، میلیون ها تن جان خودشان را از دست می دادند و مهارت دولتش در مهار کرونا را ستود!

جو بایدن همچنین حرف های اوایل امسال ترامپ را که به مردم گفته بود مواد ضدعفونی کننده برای پیشگیری از کووید-19 تزریق کنند، مورد تمسخر قرار داد و ترامپ هم گفت صحبت هایش کنایه آمیز بوده است!

دونالد ترامپ خطاب به بایدن گفت که بیش از 47 سالی که بایدن در عرصه سیاست حضور داشته است، به مردم آمریکا خدمت کرده است. ترامپ گفت: من ارتش باخته ای که شما به من دادید، درست کردم و خدمت من از 47 سال خدمت شما بیشتر بوده است.

جو بایدن به همراه همسرش، جیل در نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا

ترامپ در بخشی از صحبت هایش به عضویت هانتر بایدن، پسر جو بایدن در یک شرکت انرژی اوکراینی حمله کرده و بایدن هم تاکید کرد که پسرش مرتکب هیچ اشتباهی نشده است. این صحبت ها به موضوع استیضاح ترامپ در مجلس کنندگان آمریکا مرتبط بود چون گفته می شد ترامپ به رئیس جمهوری اوکراین فشار آورده تا درباره بایدن و خانواده او تحقیق کند.

در بحث مالیاتی پرداختی هم کریس والاس درباره مالیات پرداختی ترامپ بین سال های 2016 و 2017 سوالی مطرح کرد و به گزارشی از نیویورک تایمز اشاره داشت که نشان می داد او صرفا 750 دلار در این دو سال مالیات داده است. ترامپ در ابتدا گفت که میلیون ها دلار مالیات پرداختی داشته است اما بعد از فشار مجری گفت که در این دو سال میلیون ها دلار مالیات داده است.

بایدن ساعاتی پیش از مناظره اظهارنامه مالیاتی خود را منتشر کرد تا در این بحث فشار بیشتری به ترامپ وارد کند. او از ترامپ پرسید که چرا اقدام مشابهی انجام نمی دهد و ترامپ پاسخ داد: همه آنها را خواهند دید.

در طول مناظره ترامپ بارها سخنان بایدن را قطع می کرد و نامزد دموکرات ها هم ترامپ را دلقک خطاب کرد. بایدن همچنین در ادامه ترامپ را نژادپرست و ملعبه دست پوتین خواند و گفت: شما بدترین رئیس جمهوری هستید که آمریکا تا به حال داشته است. ترامپ هم پاسخ داد: جو، هیچ چیز هوشمندانه و زیرکانه ای درباره تو وجود ندارد.

بایدن همچنین در پاسخ به سوالی درباره نظم و قانون گفت که او مخالف قطع بودجه سازمان های پلیس است. او گفت اکثریت قریب به اتفاق ماموران پلیس آدم های سالمی هستند اما در میان آنها کسانی هستند که بد رفتار می کنند و باید برکنار شوند. او خواستار اصلاح سازمان های پلیس شد. ترامپ در واکنش به او گفت که سازمان هاای پلیس از او حمایت می کنند و عملا همه آنها مخالف جو بایدن هستند.

دونالد ترامپ همچنین از تقبیح برترپنداری سفید در جریان مناظره داغ با جو بایدن خودداری کرد. او گفت: تقریبا تمام آنچه من دیدم از سمت جناح چپ بود نه جناح راست.

کریس والاس، مجری مناظره همچنین به آتش سوزی های غرب آمریکا اشاره کرد و اینکه ترامپ تغییر اقلیم را زیر سال می برد. ترامپ گفت: من آب های زلال و هوای پاکیزه می خواهم... اگر به سابقه من نگاه کنید ما عالی عمل کرده ایم.

او گفت از توافق اقلیمی پاریس خارج شد چون به ضرر آمریکا بود. او دلیل آتش سوزی های را به نحوه جنگلداری و باقی گذاشتن چوب خشک کف جنگل ها نسبت داد. او از پاسخ صریح به سوال درباره اینکه درباره تغییر اقلیم چه فکر می کند پاسخ نداد.

در بخش دیگری از صحبت ها، مجری مناظره از دو نامزد پرسید چقدر باید مطمئن بود که رای پستی به درستی ارسال و شمارش می شود و برنده مشروعیت دارد.

بایدن گفت حتی مقام های ارشد دولت ترامپ می گویند که رای پستی دقیق و درست است و اشاره کرد که ترامپ شخصا به صورت پستی رای داده است. او گفت در روز رای گیری باید فاصله اجتماعی رعایت شود. جو بایدن مردم را تشویق کرد به هر شکلی می توانند رای دهند و گفت دونالد ترامپ نمی تواند مانع رای دادن آنها شود. او گفت ترامپ در صورت باخت نمی تواند در قدرت بماند و باید کاخ سفید را ترک کند.

دونالد ترامپ هم در مقابل گفت که شاید نتیجه انتخابات تا ماه ها معلوم نشود چون معلوم نیست آرای پستی در چه وضعی است. او بارها سلامت رای پستی را زیر سوال برد. بایدن در واکنش گفت که دونالد ترامپ از شمارش کل آرا می ترسد.

مناظره با بحث درباره اینکه آیا نامزدها نتیجه رای گیری را خواهند پذیرفت، خاتمه یافت.

بایدن به روشنی تاکید کرد که با روشن شدن نتایج آن را خواهد پذیرفت اما ترامپ با ابهام به سوال در این باره پاسخ داد. ترامپ گفت او انتظار دارد که احتمالا دیوان عالی آمریکا درباره این انتخابات تصمیم بگیرد و آراء را بررسی کند. او گفت: اگر ببینم ده ها هزار رای دستکاری شده اند، نمی توانم با آن کنار بیایم. آنها تقلب می کنند.

کریس والاس، مجری شبکه خبری فاکس نیوز که تلاش می کرد نظم را میان این دو نامزد برقرار کند، تقریبا باخت و در نهایت یک مناظره مملو از هرج و مرج در معرض دید مخاطبان قرار گرفت. والاس بارها به دونالد ترامپ تذکر داده و از او می خواست تا سکوت را رعایت کرده و اجازه دهد تا او سوال هایش را مطرح کند و بایدن هم پاسخ دهد. بایدن گفت: ترامپ نمی گذارد من حرف بزنم، چون حقیقت را می گویم.

منبع: فرارو
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1247

به "نخستین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن؛ جدال تند و پر از خشم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین مناظره انتخاباتی ترامپ و بایدن؛ جدال تند و پر از خشم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید