یک کاربر خبرنگاران: مکرون حتی نتوانست برای پژو و رنو، ترامپ را راضی کند،چه طور می خواهد میانجیگری کند؟

به گزارش بهترین مقاله، مخاطبان خبرنگاران می گویند که راه دیپلماسی را نمی توان بست اما نباید هم به آن ها اعتماد کرد از طرفی دیگر، فرانسه نیز کار چندانی نمی تواند انجام دهد.

یک کاربر خبرنگاران: مکرون حتی نتوانست برای پژو و رنو، ترامپ را راضی کند،چه طور می خواهد میانجیگری کند؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، سوم شهریور ماه سال جاری، روسای جمهور فرانسه و آمریکا در بیارتیس دیدار کردند. روزی که مکرون برای ترامپ از طرح تازه اش درباره ایران، او را مطلع کرد.

طرحی که شامل توقف تحریم ها در ازای گفتگو بود و همچنین ایجاد کانال اقتصادی با اعتبار 15 میلیارد دلاری اینستکس بود. با اینحال نه مقامات ایران در بیارتیس به نتیجه مطلوب رسیدند نه اروپا و نه آمریکا و این تنش همچنان ادامه دارد. حال اینکه این روزها رسانه های خبری غرب می گویند که رئیس جمهور جوان و تازه نفس جهانی سیاست در این امر شکست خورده است! چرا که ترامپ هم عصبانی است و در اینباره گفت خودمان مستقیم عمل می کنیم و نیازی به کمک کشورها و فرانسه نداریم اگر کمک می خواستیم از ژاپن می گرفتیم.

خبرنگاران در روز سوم شهریور ماه همزمان با دیدار ترامپ و مکرون با انتشار تصویری از این دیدار از مخاطبان خواست که پیشبینی خود را از این جلسه گفتگو دو رئیس جمهور بیان کنند. این نظرخواهی با استقبال گرمی روبرو شد و تقریبا 30 درصد کاربران معتقدند که به غرب نمی شود اعتماد کرد.

برخی از این نظرات را می خوانیم:

کاربری نوشت: فرانسه در معادلات قدرت جهانی در مقایسه با سایر کشورهای ابرقدرت، خیلی وقته که نقش مهمی نداره و داره تلاش میکنه تا با سود بردن از اوضاع نابسامان کنونی شاید نقش آفرینی کنه. بویژه اعتراضات اخیر در خیابان های پاریس باعث شده تا مکرون تلاش کنه با نقش آفرینی در عرصه بین المللی کمی از فشارهای موجود خارج بشه. به هر حال، اگر قرار باشه کشوری واسطه بین ایران و اروپا باشه تا ترامپ رو قانع کنه باید از آلمان یا انگلیس به عنوان قدرت های تاثیرگذار اروپا هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ سیاسی کمک گرفته میشد نه از فرانسه. مکرون حتی نتونست ترامپ رو قانع کنه تا از تحریم صنعت خودروی ایران معافش کنه و اجازه بده پژو و رنو به کارشون در ایران ادامه بدن و با خروج این دو شرکت مهم صنعتی فرانسه از ایران، هزاران فرصت شغلی در کشورش از دست رفت و میلیاردها دلار درآمد سالانه حاصل از فروش در ایران از چرخه اقتصادی فرانسه خارج شد. به جز ایران کسی حاضر نبود و نیست که مدل های از رده خارج شده پژو و رنو که هیچ جذابیتی در بازار جهانی خودرو ندارند با این حجم انبوه و قیمت بالا به صورت تضمینی و پیش فروش خریداری کنه.

کاربر دیگری در پاسخ به این نظر نوشت: این بار داستان فرق داره.احساسم اینه پیروز میشه

دیگری در پاسخه به همین کامنت نوشت: اروپا بعد از برگزیت و انتخاب جانسون بیش از پیش از هم گسیخته شده بویژه اینکه کشورهای اروپای شرقی مثل لهستان متمایل به امریکا شدند. بعد از تهدید آلمان و اینکه ترامپ اعلام کرد نیروهاشو از المان خارج میکنه بلوک غرب بیش از پیش مستاصل شده به همین خاطر هر کاری میکنن تا دل ترامپ رو بدست بیارن و بیشتر ضعیف نشن

مخاطب دیگری که در بحث شرکت کرد نوشت: انقلاب اسلامی به ما در این 41 سال آموخته قانع و مقاوم باشیم و به داشته ها و اندوخته های بومی خودمان اکتفا کرده و روی پای خودمان بایستیم و دست ذلت به سوی بیگانگان دراز نکنیم و اگر هم با فرانسه به عنوان یک کشور اروپایی و عضو دائم شورای امنیت همکاریهای اقتصادی از جمله تولید مشترک خودرو و اکتشاف نفت و گاز داشته ایم به خاطر اینست که فرانسه قبل از انقلاب مدتی پذیرای بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و هیأت همراه بوده و رسم مهمان نوازی بجای آورده و کشوری است که خود انقلاب کرده و سیاستهای معتدل تری نسبت به شرکای غربی آمریکا در قبال ایران در پیش گرفته است .

کاربری نوشت: اینا همون پلیس بد و پلیس خوب هستن دقیقا مثل مذاکرات قبلی برجام هیچوقت نمیشه به این مو بلوندهای چشم آبی اعتماد کامل کرد.

مخاطبان در پاسخ به این کامنت نوشتند: به نظرم حرفت هم درسته و هم غلط اینکه نباید اعتماد کرد حرفت شنیدنیه ولی تو جهانی مدرن امروزی هم نمی تونی در کشورتو ببندی و بگی همه برن دنبال کارشون جهان جهانی ارتباطات و اتصالات اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی و سیاسه پس حواسمونو باید جمع کنیم سرمون کلاه نره .

دیگری در جواب به کامنت بالا نوشت: اعتماد نکردن و هوشیار بودن رو نباید به معنی بستن در های کشور به جهان نامید . این تحلیل همون قدر اشتباه هست که ترسوندن مردم از جنگ برای سریع رسیدن به مذاکرات با کدخدا باشی ..... . دیپلماسی کشور رو نباید با این قبیل حرف های تاریخ نزدیک شده به انقضا به حالت انفعال در آورد . جامعه و مسئولینی که در عین داشتن هوشمندی و تدبیر کامل حالت تهاجمی نداشته باشد راهگشا و بن بست شکن نخواهد بود .

مخاطب دیگر در پاسخ به کامنت بالا نوشت: برنامه کسانی که مثل شما فکر میکنند برای ادامه راه چیست؟ ایا اشخاصی مثل شما میدانند مردم چه فشار اقتصادی دارند؟ برای برون رفت باید برنامه داشت نه شعار.

مشروح نظرات را اینجا بخوانید.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 293

به "یک کاربر خبرنگاران: مکرون حتی نتوانست برای پژو و رنو، ترامپ را راضی کند،چه طور می خواهد میانجیگری کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک کاربر خبرنگاران: مکرون حتی نتوانست برای پژو و رنو، ترامپ را راضی کند،چه طور می خواهد میانجیگری کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید