نسخه آسیایی نمی توانم نفس بکشم؛ انعکاسی از مرگ حقوق بشر آمریکایی

به گزارش بهترین مقاله، رادیو بین المللی چین نوشت: در تاریخ 4 آوریل امسال میلادی (2021) برابر با 15 فروردین ماه، یک تظاهرات گسترده ده ها هزار نفری توسط آسیایی تبارها و در اعتراض به تبعیض های نژادپرستانه در نیویورک برگزار گردید؛ معترضان با حضور در این اعتراضات از دولت آمریکا خواستند تا اقداماتی را به منظور مقابله با تبعیض نژادی و جرایم علیه آسیایی تبارها اتخاذ کند؛ یکی دیگر از محورهای برگزاری این تظاهرات، دعوت آسیایی تبارها به اتحاد با یکدیگر جهت دفاع از حقوقشان بود.

نسخه آسیایی نمی توانم نفس بکشم؛ انعکاسی از مرگ حقوق بشر آمریکایی

باید توجه داشت که در پشت پرده نگرانی های گسترده ای که درباره تبعیض نژادی علیه آسیایی تبارها در جامعه آمریکا وجود دارد، مجموعه ای از جرایم ناشی از نفرت و تعصب های نژادی علیه آسیایی تبارها است که در بخش های مختلف آمریکا رخ می دهد؛ در تاریخ 16 مارس امسال میلادی بود که یک تیراندازی سریالی در آتلانتا در آمریکا گزارش شد که در جریان آن هشت نفر کشته شدند در حالیکه 6 نفر از قربانیان این تیراندازی ها را زنان آسیایی تبار تشکیل می دادند.

تیراندازی آتلانتا باعث نگرانی جامعه آمریکا درباره شرایط آمریکایی های آسیایی تبار شد؛ از آن موقع تا به امروز، تعداد زیادی از آمریکایی ها با حضور محوری آسیایی تبارها، به خیابان آمده اند تا اعتراض خود را به تبعیض های نژادپرستانه علیه آسیایی تبارها به تصویر بکشند و بر خواست خود یعنی توقف جرایم نژادپرستانه و ناشی از نفرت های نژادی تاکید نمایند.

با این وجود، این اعتراضات و صداهای مردمی در آمریکا در کاستن از بروز حوادث ناشی از نفرت علیه آسیایی تبارها ناکام مانده است و حمله به آسیایی تبارها همچنان به کرات در آمریکا گزارش می گردد؛ در تاریخ 29 مارس سال 2021 میلادی بود که یک زن آسیایی تبار 65 ساله در نیویورک توسط یک مرد در خیابان به قتل رسید؛ درست در همان روز بود که یک مرد آسیایی تبار در متروی نیویورک هدف ضرب و شتم یک مرد آفریقایی نهاده شد و به زمین افتاد و به کما رفت؛ در تاریخ 3 آوریل برابر با 14 فروردین ماه نیز یک زن 64 ساله آسیایی تبار درحالیکه در حال چرخاندن سگ خود در کالیفرنیا بود، هدف ضربات چاقو نهاده شد و بر اثر جراحات وارده جان خود را از دست داد.

اگرچه آسیایی تبارهای آمریکایی مدت های طولانی است که به دلیل عواملی از جمله جمعیت کوچک و نفوذ سیاسی کم اغلب هدف طردشدگی، تبعیض های نژادپرستانه و قلدری در جامعه آمریکا نهاده شده اند، اما بدنبال شیوع همه گیری ویروس کرونا بود که بعضی از سیاستمداران آمریکایی از روی بی فکری و با هدف تامین منافع سیاسی شخصی اشان، به تحریک و تشویق بیگانه هراسی پرداختند و این رویکرد آنها، باعث تشدید تبعیض های نژادی و جرایم ناشی از نفرت علیه آسیایی تبارها شد.

بر اساس نتایج بدست آمده از آنالیز صورت گرفته توسط مرکز تحقیقاتی هیت اند اکستریمیزم (Hate and Extremism) (نفرت و افراط گرایی) دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سن برناردینو، اگرچه میزان کلی جرایم ناشی از نفرت در 16 شهر مهم آمریکا در طول سال 2020 میلادی با کاهشی 7 درصدی همراه بوده اما جنایات ناشی از نفرت های نژادپرستانه علیه آسیایی تبارها تقریبا رشدی 150 درصدی را تجربه نموده است.

با وجود اعتراضات ادامه دار آسیایی تبارها به این فرایند در بسیاری از شهرهای سراسر آمریکا در طول چندین هفته گذشته و وعده جو بایدن رئیس جمهور این کشور مبنی بر مقابله با تبعیض های نژادپرستانه، فقط در طول یک هفته گذشته موارد بسیار زیادی از خصومت علیه آسیایی تبارهای مستقر در نیویورک گزارش شده است.

نژادپرستی در آمریکا عمیقا ریشه دوانده و بروز مداوم حوادث خشونت بار در این کشور کاملا افسانه ترکیب ملت های جهان در آمریکا را از بین برده است.

زندگی انسان با ارزش ترین دارایی او محسوب می گردد و بدون حق زندگی، هیچ حق دیگری وجود نخواهد داشت که بتوان درباره آن صحبت کرد؛ با این حال، آمریکا به عنوان توسعه یافته ترین کشور جهان، عملکرد بسیار وحشتناکی در زمینه حفاظت از حق زندگی مردم خود داشته است.

در سال 2020 میلادی، بیش از 41 هزار و 500 نفر از مردم آمریکا در جریان تیراندازی هایی که در سراسر این کشور رخ داد، کشته شدند که این آمار به طور متوسط یعنی مرگ روزانه بیش از 110 نفر؛ در سال 2020 میلادی 592 مورد تیراندازی دسته جمعی در سراسر آمریکا ثبت شد که یعنی به طور متوسط روزانه 1.6 مورد تیراندازی؛ از طرف دیگر، در حالیکه اپیدمی ویروس کرونا در سراسر جهان بیداد می نماید، بیش از 500 هزار آمریکایی زندگی ارزشمند خود را در اثر ابتلا به این ویروس از دست داده اند؛ تعداد تلفات ناشی از کرونا در آمریکا 20 درصد از کل تلفات جهان را تشکیل می دهد که دلیل آن نیز این است که از نگاه دولت آمریکا، زندگی مانند یک علف هرز است و خودسری های این دولت باعث شده است که اپیدمی کرونا از کنترل خارج گردد.

اگرچه آمریکا حتی قادر به تامین و حفاظت از حقوق بشر اساسی شهفرایندان خود نیست، اما همچنان خود را دست بالا می گیرد و ادعای این را دارد که در برابر سایر کشورهای جهان، در صندلی تدریس حقوق بشر قرار گرفته است.

وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا با انتشار گزارش موسوم به حقوق بشر کشورهای مختلف سال2020، به شیوه ای مستبدانه به انتقاد از شرایط حقوق بشر در سایر کشورها پرداخته است که البته با ضد حمله پرقدرت بسیاری از کشورها روبرو شد.

حقیقت این است که علاوه بر اینکه شرایط حقوق بشر در آمریکا یک شرایط ناخوشایند و دلسرد نماینده است، مسائل انسانی زیادی در بسیاری از کشورهای جهان از جمله سوریه، ایران، ونزوئلا و کره شمالی وجود دارد که آمریکا مقصر به وجود آمدن آنهاست و این مسائل به دلیل تحریم های غیرقانونی وضع شده از سوی آمریکا و همچنین مدیربت درازدستانه واشنگتن به وجود آمده اند.

آمریکا خود را مدعی نگرانی درباره شرایط حقوق بشر مسلمانان شین جیانگ چین نشان می دهد اما حقیقت این است که واشنگتن به بهانه ادعای وجود کار اجباری در شین جیانگ، در کوشش است تا اویغورهایی که به فرصت های شغلی جهت امرار معاش احتیاج دارند را فقیر کند و با ایجاد آشوب و هرج و مرج، چین را از درون تخریب کند.

نیت بدخواهانه این آمریکایی های به اصطلاح مدافع حقوق بشر را به خوبی می توان درک کرد اما نباید فراموش کرد که سوء نیت های واشنگتن با وجود مردم چین، صرفا در حد یک آرزوی خیالی باقی خواهد ماند.

از آن موقعی که شعار من رؤیایی دارم توسط مارتین لوترکینگ رهبر جنبش حقوق مدنی آمریکا شکل گرفت تا به امروز، بیش از نیم قرن می گذرد و این در حالیست که امروزه شعار نمی توانم نفس بکشم در آمریکا جریان دارد!

این روزها، تراژدی های زیادی شبیه تراژدی مرگ جورج فلوید در سراسر آمریکا تکرار می شوند؛ جورج فلوید یک سیاه پوست آمریکایی بود که در اثر فشار زانوی یک پلیس سفید پوست روی گردنش مکررا تکرار می کرد که نمی توانم نفس بکشم ولی بدنبال بی توجهی ادامه دار پلیس، نهایتا جان خود را از دست داد.

حقیقت این است که آمریکا به عنوان کشوری که خود را چراغ راهنمای حقوق بشر می داند، مدت های طولانی است که فروپاشیده و از احترام به حقوق بشر و حذف تبعیض های نژادپرستانه بسیار دور شده و فاصله گرفته است و هنوز راهی بسیار طولانی پیش رو دارد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1619

به "نسخه آسیایی نمی توانم نفس بکشم؛ انعکاسی از مرگ حقوق بشر آمریکایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسخه آسیایی نمی توانم نفس بکشم؛ انعکاسی از مرگ حقوق بشر آمریکایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید