مقابله با بوی عرق بدن و پا

به گزارش بهترین مقاله، اگر نگران بوی عرق بدنتان هستید و دنبال راه حل های طبیعی و غیرشیمیایی می شد تا این مشکل را حل کنید پس با ما باشید.

مقابله با بوی عرق بدن و پا

در این مطلب چند راه حل مؤثر و طبیعی به شما توصیه می کنیم تا از شر بوی بد عرق در این روز های گرم خلاص شوید.

جنس لباستان قابل تنفس برای پوستتان باشد

پارچه های نخی و طبیعی مثل کتان و بامبو می توانند یاری زیاد در این زمینه به شما بنمایند. اما مواد مصنوعی مثل پلی استر و ریون، رطوبت و باکتری ها را روی سطح پارچه می کشند و گیر می اندازند و باعث می شوند خط های زرد و بدرنگ عرق روی لباستان دیده گردد. پوشیدن زیرپوش یک راه بسیار خوب برای پیشگیری از پخش بوی عرق است. وقتی زیرپوش می پوشید یک لایه اضافی برای جذب عرق دارید که باعث می گردد بوی عرق پخش نگردد.

با صابون آنتی باکتریال حمام کنید

وقتی باکتری های روی پوست با عرق ترکیب می شوند بوی زننده ای تولید می نمایند که به نام بوی بدن می شناسیم. ساده ترین راه برای رفع بوی بدن این است که منبع این بو را هدف بگیرید: باکتری ها!

توصیه می کنیم با صابون یا شامپو بدن آنتی باکتریال بدنتان را بشویید تا پوستتان کاملاً تمیز و تازه گردد. برخی از صابون ها حاوی مواد شیمیایی مضری به نام تری کلوزان هستند. اگر دوست ندارید این مواد را روی پوستتان به کار ببرید سراغ صابون ها و شامپو هایی بروید که ترکیبات طبیعی دارند.

مثلاً شوینده های حاوی روغن درخت چای، ارگانو، نعنا فلفلی و اکالیپتوس انتخاب های مناسبی هستند. این مواد طبیعی هم خوش عطر و بو هستند و هم خاصیت آنتی باکتریال دارند.

بعد از حمام بدنتان را کاملاً خشک کنید

باکتری ها در رطوبت دوام می آورند. اگر مستعد بوی بدن هستید پس دقت بیشتری به خشک کردن بدن بعد از حمام کردن، دوش گرفتن و شنا کنید. پیش از اینکه لباس بپوشید با حوله کاملاً بدنتان را خشک کنید، خصوصاً قسمت هایی که بیشتر عرق می نمایند، مثل زیربغل و کشاله ران.

از دئودورانت پروبیوتیک بهره ببرید

حتماً در خصوص اثر پروبیوتیک ها بر میکروبیوم روده شنیده اید، اما آیا می دانستید پروبیوتیک ها برای پوستتان هم مهم اند؟ پروبیوتیک ها باکتری های خوب و مفیدی هستند که جلوی رشد باکتری های مضر را می گیرند. توصیه می کنیم دئودورانت های پروبیوتیک دار را که در داروخانه ها موجودند امتحان کنید و اثرش را ببینید.

روتین لباسشویی تان را تغییر دهید

با این نکات برنامه لباسشویی تان را به روزرسانی کنید: لباس های عرقی را در اولین فرصت بشویید و اجازه ندهید عرق زمان زیادی روی لباس بماند. لباس عرقی را هر چقدر بیشتر نگه دارید، رفع بوی بد آن سخت تر می گردد.. لباس ها را پشت ورو بشویید.

شوینده های لباس با این روش بهتر می توانند کار خود را انجام بدهند.. یک فنجان سرکه به سیکل لباسشویی تان اضافه کنید. بعلاوه می توانید به جای سرکه از جوش شیرین بهره ببرید؛ اما این دو را هرگز با هم استفاده نکنید.. لباس ها را پهن کنید تا خشک شوند. خشک کردن لباس با خشک کن لباسشویی باعث بدترشدن بوی بدن روی لباس هایتان می گردد. سعی کنید لباس ها را در فضای باز پهن و خشک کنید.

از سرکه، آبلیمو یا فندق افسونگر (WITCH HAZEL) بهره ببرید

می توانید نواحی عرق را با سرکه سیب، آبلیمو یا فندق افسونگر بشویید. این مواد طبیعی دارای خاصیت ضدعفونی نمایندگی هستند و باکتری ها را از بین می برند و pH پوست را تعدیل می نمایند. با استفاده از یک تکه پنبه این مواد را به زیر بغل (هر قسمتی که زیاد عرق می نماید) بمالید و سپس با آب سرد بشویید.

اگر پوستتان حساس است می توانید سرکه یا آبلیمو را با نسبت مساوی با آب رقیق کنید و سپس به پوستتان بزنید. این مواد را روی فقط پوست تمیز و خشک بمالید و روی قسمتی که خراش یا بریدگی و زخم دارد استفاده نکنید.

به تغذیه تان دقت کنید

رژیم غذایی شما بر بوی بدنتان اثر می گذارد و می تواند آن را بهتر یا بدتر کند.

غذا هایی که بهتر است بیشتر بخورید:. میوه ها و سبزیجات بدون سولفور. گیاهان. ماست. کفیر. کامبوجا

غذا هایی که نباید بخورید:. غذا های تند و پُرادویه. غذا هایی که سیر و پیاز دارند. گوشت قرمز زیاد. غذا های تولید شده. سبزیجات سولفوردار مثل بروکلی و گل کلم. کافئین زیاد

با بوی بد پا ها چه کنیم؟

بوی بد پا خصوصاً در روز های گرم سال مشکل بسیار شایعی است. وقتی از سر کار، باشگاه، پیاده روی های طولانی، دانشگاه و... به خانه برمی گشت عجیب نیست که پاهایتان بوی بدی بدهند. چند راه حل خانگی و مؤثر به شما پیشنهاد می کنیم که یاریتان می نمایند این مشکل را رفع کنید.

پماد آنتی بیوتیک

چیزی که باعث بوی تند عرق می گردد، خود عرق نیست؛ بلکه باکتری ها هستند. عرق به علت مرطوب بودن به باکتری ها یاری می نماید تکثیر شوند و کار خاصی نمی توانید انجام دهید تا پاهایتان عرق ننمایند؛ مثلاً می توانید به جوراب هایتان پودر بچه بزنید تا رطوبت را جذب کند یا جوراب های جاذب عرق بپوشید؛ اما این روش ها تا حدودی مؤثرند.

توصیه ای که برای شما داریم این است که قبل از خواب، بین انگشت های پا و کمی هم روی ناخن های پایتان پماد آنتی بیوتیک بزنید. سپس جوراب بپوشید تا آنتی بیوتیک بتواند باکتری های عامل بوی بد پا ها را از بین ببرد.

روغن اسطوخودوس

روغن های گیاهی یک راه بسیار عالی برای ازبین بردن بو بد پا هستند. قبل از خواب می توانید چند قطره روغن اسطوخودوس روی پاهایتان بمالید و خوب ماساژ دهید تا باکتری ها از بین بروند. روغن اسطوخودوس را خوب به همه قسمت های پایتان بمالید: لای انگشت ها را نباید فراموش کنید که باکتری ها عاشق آنجا هستند! سپس جوراب بپوشید و بخوابید.

سرکه سیب

تشت آب گرم یا سرد آماده کنید، یک سوم فنجان سرکه در آن بریزید و پاهایتان را 15 دقیقه در آن بگذارید. می توانید این کار را چند بار در روز انجام دهید تا بوی بد پاهایتان کاملاً از بین برود. سرکه سیب خاصیت ضدمیکروبی دارد.

نمک اپسوم

مراقبت از بهداشت پا ها خیلی مهم است و کاری که برای پاهایتان انجام می دهید باید بیشتر از شستن آن ها باشد. حمام پا با ترکیبات مناسب یاری زیادی به رفع بوی بد پاها، سلامت آن ها و حس بهتر شما می نماید. نمک اپسوم یکی از برترین موادی است که می توانید برای حمام پا از آن بهره ببرید. نمک اپسوم، رشد باکتری ها را کنترل می نماید. جوش شیرین هم برای حمام پا مناسب است.

تشت آبی را از آب پُر نموده و دو فنجان نمک اپسوم به آن اضافه نموده و حل کنید. 10 تا 15 دقیقه پاهایتان را در این ترکیب بگذارید و اثرش را ببینید.

چای سیاه

اسید های تانیک در چای سیاه می توانند باکتری های عامل بوی بد عرق را از بین ببرند و منافذ پوست را ببندند که نتیجه اش عرق کمتر پا ها خواهد بود. دو عدد چای سیاه کیسه ای را به مدت 15 دقیقه در آب بجوشانید، کیسه ها را درآورید و چای را با دو لیتر آب رقیق نموده و پاهایتان را یک ربع تا نیم ساعت در آن بگذارید. این کار را هر روز انجام دهید.

جوراب های جاذب رطوبت بپوشید

به گزارش وب گاه تبیان، این بار که خواستید جوراب خریداری کنید نوع جاذب رطوبت آن را انتخاب کنید. هدف این است که پاهایتان خشک و بدون عرق بمانند. این جوراب ها عرق پا ها را از پا های شما گرفته و به لایهٔ بیرونی جوراب می فرستند و نتیجه اینکه پا های شما خشک می ماند و کمتر بو می گیرد. مواد مصنوعی معمولاً برترین کارکرد را در جذب عرق دارند.

چند توصیه دیگر. کفش هایی بپوشید که اصطلاحاً منافذ تهویه دارند. کفش هایتان را مرتباً عوض کنید و هر روز یک کفش را نپوشید. کفش های پلاستیکی نپوشید. از کفی های آنتی باکتریال بهره ببرید. هر وقت ممکن بود صندل بپوشید. در خانه پابرهنه باشید و پاهایتان را در معرض هوا بگذارید. به طور مرتب پدیکور کنید؛ و سنگ پا بزنید.

منبع: فرارو
انتشار: 30 خرداد 1402 بروزرسانی: 30 خرداد 1402 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 2269

به "مقابله با بوی عرق بدن و پا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقابله با بوی عرق بدن و پا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید