شناسایی 150 اثر باستانی در دشت مرودشت

به گزارش بهترین مقاله، سرپرست گروه بررسی و تهیه نقشه باستانشناسی دشت مرودشت گفت: در فصل سوم بررسی و شناسایی دشت مرودشت، تا به امروز 150 اثر باستانی شناسایی شده است.

شناسایی 150 اثر باستانی در دشت مرودشت

ایسنا: وحید بارانی دوشنبه 10 شهریور در جمع خبرنگاران با یادآوری اینکه فصل سوم بررسی و شناسایی دشت مرودشت با هدف تهیه نقشه باستان شناسی این محدوده که شامل حریم درجه سه مجموعه جهانی تخت جمشید و شهرستان مرودشت است، اجرایی شده، گفت: آثار شناسایی شده مربوط به دوره های پارینه سنگی تا اسلامی است.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه میراث جهانی تخت جمشید، این باستانشناس گفت: با توجه به فصول گذشته از این اقدامات باستانشناسی، 402 محوطه در دشت میان کوهی این حوزه در حریم یک و دو مجموعه جهانی تخت جمشید بررسی و گزارش هر کدام جداگانه ارائه شده است.

بارانی از مهمترین اهداف این گروه باستان شناسی را، شناخت کلی توالی گاهنگاری، تهیه نقشه باستان شناسی دشت مرودشت و جمع آوری داده های باستان شناسی و تکمیل بانک اطلاعاتی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت.

این باستان شناس اضافه نمود: با توجه به پراکندگی محوطه های باستانی در دشت مرودشت، با تهیه نقشه های GIS و نیز پیوست این نقشه ها به یکدیگر می توان یک نقشه منسجم باستان شناسی تهیه کرد تا به شناخت بهتر و بیشتر الگوهای استقراری در این ناحیه منجر شود.

سرپرست گروه بررسی و تهیه نقشه باستانشناسی دشت مرودشت گفت: با شروع فصل سوم از اقدامات مد نظر این گروه، دهستان های رامجرد، نقش رستم، رودبال، ابرج و مجدآباد، واقع در دشت میان کوهی شمالی و باختری شهرستان مرودشت مورد بررسی باستان شناسی قرار گرفته است.

او با یادآوری اینکه در انجام این بررسی ها تا به امروز 150 اثر باستانی از دوره های پارینه سنگی تا اسلامی، شناسایی شده است، گفت: بررسی ها در محدوده تپه ها و محوطه های باستانی واقع در دامنه کوه به شکل استقرارگاه های موقت کوچ نشینی و تک دوره ای و تپه های بزرگ و کم ارتفاع واقع در دشت که دارای توالی از نوسنگی تا اسلامی ست، اجرا شده است.

این باستان شناس بیشترین گستردگی محدوده تحت بررسی این فصل را مربوط به کوه ها دانست و گفت: این محدوده غارها و پناهگاه های صخره ای برجای مانده از دوران پارینه سنگی تا دوران نوسنگی واقع در کوه های مجدآباد، کوه حسین و کوه ایوب و گلدشت علیا را در بر دارد.

بارانی با بیان اینکه حین بررسی در دامنه کوه ها آثاری از استودان ها گرفته تا گورستان هایی از دوران صفویه تا دوران معاصر مربوط به کوچ نشینان و عشایر منطقه شناسایی شد، گفت: در ادامه این فصل از کاووش ها که احتمالا با تمدید مجوز تا انتها شهریور ادامه خواهد داشت، وسعت بیشتری از دشت مرودشت مورد بررسی قرار می گیرد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1206

به "شناسایی 150 اثر باستانی در دشت مرودشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 150 اثر باستانی در دشت مرودشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید