سبک دکوراسیون ویکتوریایی؛ بازگشت به زمان عصر ویکتوریا

به گزارش بهترین مقاله، دکوراسیون داخلی یکی از عوامل مهم در مشخص زیبایی و طراحی فضاهای مسکونی و تجاری است. در طول تاریخ، سبک های مختلفی در دکوراسیون وجود داشته اند که هرکدام نمایانگر زمان و فرهنگ خاصی هستند. یکی از این سبک ها که تا به امروز همچنان جاودانه است، سبک دکوراسیون ویکتوریایی است. این سبک که در عصر ویکتوریا، اواخر قرن نوزدهم در انگلستان ظهور یافت، بازتابی از زندگی و سلیقه مردم آن دوران است. در این مقاله، به آنالیز و شرح این سبک دکوراسیون و عناصر شاخص آن می پردازیم.

سبک دکوراسیون ویکتوریایی؛ بازگشت به زمان عصر ویکتوریا

سبک دکوراسیون ویکتوریایی یکی از محبوب ترین و پرطرفدارترین سبک های دکوراسیون داخلی است که در قرن نوزدهم در زمان پادشاهی ملکه ویکتوریا در بریتانیا پدید آمد. این سبک دکوراسیون با تاکید بر جزئیات دقیق، طرح های پیچیده و استفاده از مواد گران قیمت معروف است. علاوه بر زیبایی و اصالتی که این سبک به داخلی ها می بخشد، با تنوع طرح ها و ابزارهای طراحی مدرن نیز تلفیق می شود تا داخلی هایی منحصربه فرد و استثنایی ایجاد شود.

ویژگی های سبک دکوراسیون ویکتوریایی

الگوها و طرح ها- سبک دکوراسیون ویکتوریایی از الگوها و طرح های پیچیده و هنرمندانه پیروی می نماید. الگوهای گلدار، شکل های هندسی، پرچمداران و آرم های شاهانه از جمله طرح های معروف در این سبک هستند.

رنگ ها- رنگ های سرخابی، آبی آسمانی، سبز ملایم و قرمز عمده رنگ های به کار رفته در دکوراسیون ویکتوریایی هستند. رنگ های غنی و پررنگ برای ایجاد مجذوب کنندهیت و تمرکز بر جزئیات از ویژگی های شاخص این سبک است.

مواد به کار رفته- مواد گران قیمت و باکیفیت برای ساخت اجزای دکوراسیون ویکتوریایی معمول است. چوب با کیفیت بالا مانند بلوط و ماهونی، گچ بری هنری، پارچه های لطیف و ضخیم و کاشی های زینتی از جمله مواد این سبک هستند.

تلفیق سبک دکوراسیون ویکتوریایی با المان های مدرن

سادگی و کم رنگی- در دهه های اخیر، ترکیب سبک دکوراسیون ویکتوریایی با المان های مدرن محبوبیت بیشتری پیدا نموده است. در این حالت، طرح ها و الگوهای سنتی به همراه رنگ های کم رنگ تر و طبیعی تر به کار گرفته می شوند. این تلفیق باعث ایجاد تعادل بین زیبایی و سادگی در داخلی ها شده و فضایی آرام و آرامش بخش را به ارمغان می آورد.

مواد مدرن- در تلفیق سبک ویکتوریایی با المان های مدرن موادی مانند فلزات، شیشه و مصنوعات مدرن به کار می رود. این مواد به تکمیل کننده هایی مانند چراغ های نئون، آینه های بزرگ و ساده و مبلمان با طرح های مدرن تبدیل می شوند. این تلفیق اصالت سبک ویکتوریایی را حفظ نموده و در عین حال به داخلی ها ظاهری دینامیک و متنوع می بخشد.

فضای باز و نورپردازی مناسب- یکی از ویژگی های سبک دکوراسیون ویکتوریایی استفاده از فضاهای کوچک و پررونق است. با این حال، در تلفیق با المان های مدرن، فضاهای باز و پرنور برای ایجاد احساس بزرگی و روشنایی مورد توجه قرار می گیرد. نورپردازی مناسب با چراغ های هوشمند و اسپات های روشنایی، جلوه ای مدرن به داخلی ها می بخشد.

مبلمان سبک ویکتوریایی

مبلمان سبک ویکتوریایی، همچون سبک دکوراسیون ویکتوریایی در کلیت خود، بر پایه زیبایی و اصالت قدیمی و کلاسیک تأکید دارد. این نوع مبلمان جزئیات دقیق، طرح های پیچیده و مواد گران قیمت برای ایجاد فضایی با شکوه و لوکس به کار می برد. در ادامه، به بعضی از ویژگی ها و المان های مبلمان سبک ویکتوریایی می پردازیم؛

ساختار و طراحی

مبلمان سبک ویکتوریایی دارای ساختاری قوی و با دقت است. از چوب با کیفیت بالا و قوی مانند بلوط، ماهونی و گردو برای ساخت قاب و بخش های اصلی مبلمان به کار می رود. طراحی های پیچیده و منحصربه فرد جزئیات مبلمان، از جمله پارچه های با طرح های گلدار، طرح های هندسی و طرح های معماری بازتاب دهنده سبک ویکتوریایی هستند.

رنگ ها

در مبلمان سبک ویکتوریایی، رنگ های غنی و پررنگ به کار گرفته می شوند تا جلوه ای شاخص و مجذوب کننده به مبلمان ببخشند. رنگ های سرخابی، آبی آسمانی، سبز ملایم و قرمز عمده رنگ های به کار رفته در این سبک هستند که باعث تأکید بیشتر بر جزئیات و طرح ها می شوند.

پارچه ها و روکش ها

مبلمان سبک ویکتوریایی از پارچه ها و روکش های با کیفیت بالا و طرح های زیبا استفاده می نماید. پارچه های مخمل، ابریشم و پارچه های دیگر با الگوها و طرح های متنوع، از جمله جزئیاتی هستند که به مبلمان این سبک زیبایی و مجذوب کنندهیت می بخشند.

جزئیات تزئینی

مبلمان سبک ویکتوریایی با جزئیات تزئینی فراوان و پیچیده ای همراه است. از نمایشگرها و نمادهای معماری به عنوان زینت های اصلی به کار می رود. مجسمه ها، شکل های هندسی، پرچمداران و آرم های شاهانه از جمله جزئیاتی هستند که به مبلمان سبک ویکتوریایی اضافه می شوند. بعلاوه، الگوهای پارچه و ترکیبات رنگی پیچیده نیز جزئیات دیگری هستند که در این سبک مشاهده می شوند.

فرم ها و شکل ها

مبلمان سبک ویکتوریایی از فرم ها و شکل های منحصربه فرد به کار می برد. صندلی ها و کاناپه ها با پشتی بلند و باریک، پاچه های منحنی و پایه های بلند و تزئینی، جزئیاتی هستند که به مبلمان سبک ویکتوریایی شخصیت و شکوه می بخشند.

اکسسوری

به منظور تکمیل فضای ویکتوریایی، اکسسورری هایی مانند آینه های بزرگ با قاب های چوبی تزئینی، چراغ های آنتیک و لوسترهای بزرگ و چشم نواز، طرح های روی میز و کنسول های تزئینی به کار می رود.

مبلمان سبک ویکتوریایی به علت زیبایی، لوکس و جزئیات ظریف و دقیق، برای آن ها که در پی یک فضای کلاسیک، شکوهمند و با اصالت هستند، مجذوب کننده است. این سبک در خانه ها و فضاهایی با دکوراسیون کلاسیک و مجلل، هتل ها، قصرها و مکان های تاریخی مورد استفاده قرار می گیرد. با مبلمان سبک ویکتوریایی، فضایی شیک و با ارزش افزوده بسازید که در آن اصالت و زیبایی قدیمی با همراهی راحتی مدرن ترکیب می شود.

مواد ساخت مبلمان سبک ویکتوریایی

مبلمان سبک ویکتوریایی از مواد با کیفیت و لوکس برای ساخت استفاده می نماید. در زیر به بعضی از مواد به کار رفته در ساخت مبلمان سبک ویکتوریایی اشاره می کنیم؛

چوب با کیفیت

چوب های سخت و مقاوم مانند بلوط، ماهونی، گردو و … برای ساخت قاب و بخش های اصلی مبلمان سبک ویکتوریایی به کار می رود. این چوب ها به علت طبیعت قوی و زیبایی خاص خود، از جمله مواد اصلی در ساخت قطعات سنگین و پایدار مبلمان به شمار می روند.

پارچه های با کیفیت

در روکش و پوشش مبلمان سبک ویکتوریایی از پارچه های با کیفیت بالا استفاده می شود. پارچه های مخمل، ابریشم، کتان و پارچه های دیگر با الگوها و طرح های زیبا و پیچیده، برای روکش کاناپه ها، صندلی ها و دیگر قطعات مبلمان به کار می روند. این پارچه ها به مبلمان مجذوب کنندهیت و لطافت می بخشند.

چرم طبیعی

در بعضی از قطعات مبلمان ویکتوریایی نظیر صندلی ها و مبل ها، از چرم طبیعی استفاده می شود. چرم با کیفیت به مجلل و شیک کردن مبلمان یاری می نماید و بعلاوه دارای مقاومت و دوام بالایی است.

آینه و شیشه

آینه ها و شیشه ها نیز به عنوان المان های تزئینی در ساخت مبلمان سبک ویکتوریایی انتخاب می شوند. آینه های بزرگ و با قاب های چوبی تزئینی و شیشه های مزین به الگوها و طرح های هندسی، جزئیاتی هستند که به مبلمان این سبک جلوه ویژه ای می بخشند.

فلزات با استایل آنتیک

در بعضی از جزئیات و تزئینات مبلمان سبک ویکتوریایی، از فلزاتی نظیر برنز، مس و طلا استفاده می شود. این فلزات با استایل آنتیک و ظاهری قدیمی و زیبا، جزئیاتی را تزئین نموده و به مبلمان شکوه استثنایی می بخشند.

توجه داشته باشید که استفاده از مواد ممکن است بسته به سبک و طراحی خاص هر محصول و تولیدکننده متفاوت باشد. بعلاوه، مبلمان سبک ویکتوریایی ممکن است ترکیبی از این مواد را به کار ببرد تا ظاهر منحصر به فرد و شیکی را ایجاد کند.

در نتیجه

سبک دکوراسیون ویکتوریایی با زیبایی و اصالت خاص خود، همچنان محبوبیت اش را در دنیای دکوراسیون داخلی حفظ نموده است. با تلفیق آن با المان های مدرن، می توان محیطی منحصربه فرد و استثنایی ایجاد کرد که همزمان زیبا و کاربردی نیز باشد. از طریق رنگ ها، طرح ها، مواد و المان های مدرن، می توان تلفیقی مجذوب کننده از زیبایی و عملکرد را به نمایش گذاشت.

5/5 - (1 امتیاز)

منبع: اتاق
انتشار: 2 آذر 1402 بروزرسانی: 2 آذر 1402 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 2309

به "سبک دکوراسیون ویکتوریایی؛ بازگشت به زمان عصر ویکتوریا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبک دکوراسیون ویکتوریایی؛ بازگشت به زمان عصر ویکتوریا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید