خبرنگاران خودکشی را باشکوه جلوه ندهند ؛ نوشته های به جای مانده فرد را هم منتشر نکنند ، سوابق و روش های خودکشی گزارش نشود

به گزارش بهترین مقاله، کارگاه مدیریت انعکاس اخبار مرتبط با خودکشی به همت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان برگزار شد.

خبرنگاران خودکشی را باشکوه جلوه ندهند ؛ نوشته های به جای مانده فرد را هم منتشر نکنند ، سوابق و روش های خودکشی گزارش نشود

به گزارش خبرنگاران، سجاد نبی پور امروز، 24 بهمن ماه در کارگاه مدیریت انعکاس اخبار مرتبط با خودکشی که به همت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان برگزار گشت، به جایگاه رسانه در پیشگیری از خودکشی اشاره و اظهار کرد: امروزه رسانه ها با تامین طیف وسیعی از اطلاعات، نقش مهمی را در اجتماع بشری ایفا می کنند.

وی با بیان این که رسانه ها می توانند تاثیری جدی بر نگرش، اعتقاد و رفتار مردم بگذارند و نقش حیاتی در عملکرد سیاسی و مالی و اجتماعی جامعه داشته باشند، گفت: رسانه با درج و انتشار صحیح اخبار می تواند در پیشگیری از خودکشی نقش آفرین باشد، زیرا افراد برای اقدام به خودکشی مردد هستند و مطمئن نیستند که می خواهند بمیرند و لذا یکی از عواملی که ممکن است افراد مستعد را به سمت خودکشی سوق دهد، انتشار نامناسب اخبار خودکشی در رسانه هاست.

کارشناس سلامت اجتماعی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان میزان بالای انتشار اخبار و تبلیغات مخرب و جهت دار در مورد خودکشی در رسانه ها و شبکه های اجتماعی را موجب بروز خودکشی تقلیدی در افراد دیگر به خصوص نوجوانان دانست و متذکر شد: انتشار نامناسب خبر خودکشی ممکن است این عقیده را که خودکشی روشی طبیعی برای حل مسائل است، توسعه دهد و هم چنین انتشار مکرر و مداوم اخبار مرتبط با خودکشی، اشتغال فکری در مورد خودکشی را به ویژه در نوجوانان و جوانان افزایش می دهد.

وی نوشتن درباره خودکشی را یکی از دشوارترین چالش ها برای خبرنگاران و اهالی رسانه دانست و عنوان نمود: خبرنگار در برخورد با خودکشی افراد بین یک دو راهی قرار می گیرد؛ این در حالی است که گزارش دهی مناسب و افزایش توجه عموم در مورد خودکشی، می تواند گفت و گو و کمک طلبی را در مردم افزایش دهد.

نبی پور، با بیان این که خودکشی یک آسیب اجتماعی با قدرت سرایت است، ادامه داد: اگر اخبار خودکشی به صورت اصولی منتشر نشود منجر به افزایش میزان خودکشی خواهد شد و لذا رسانه ها و خبرنگاران در مواجهه با اخبار مرتبط با خودکشی باید بسیار دقیق و با حساسیت بالا عمل کنند.

وی افزایش آگاهی عموم مردم و معرفی راه های پیشگیری از خودکشی را راه چاره کاهش خطر رفتار منجر به خودکشی دانست و اضافه کرد: خبرنگاران نباید روش های خودکشی را گزارش کنند؛ همچنین صفحه نخست رسانه نباید به خبر و گزارش های مربوط به خودکشی باشد.

کارشناس سلامت اجتماعی علوم پزشکی گیلان، از خبرنگاران خواست اخبار خودکشی را برجسته نکنند و به صورت جنجالی به آن نپردازند و در متن گزارش به سوابق خودکشی فرد اشاره نداشته باشند و گفت: از به کار بردن کلمات و ادبیاتی که به خودکشی ارزش عاطفی می بخشد یا آن را با شکوه جلوه می دهد پرهیز کنید.

نبی پور، با تاکید بر لزوم پرهیز از معرفی مکان معین برای خودکشی در خبرها، اضافه کرد: انتشار تصاویر و ویدئوهای دراماتیک و عاطفی و احساسی درباره خودکشی درست نیست، زیرا انتشار بیش از حد تصاویر می تواند مرگ را فریبنده نشان دهد یا باعث شود اشخاص آسیب پذیر با فرد متوفی احساس همذات پنداری کنند.

وی با بیان اینکه رسانه ها باید از اشاره به محتوای یادداشت خودکشی یا پیام هایی که فرد از خودش باقی گذاشته پرهیز کنند، گفت: این موضوع می تواند خودکشی را رمانتیک جلوه دهد و ممکن است باعث ناراحتی خانواده متوفی شد و یا در افراد آسیب پذیر همذات پنداری ایجاد کند.

کارشناس سلامت اجتماعی علوم پزشکی گیلان، با تاکید بر لزوم پرهیز از حدس و گمان درباره دلیل خودکشی، یادآور شد: خودکشی بسیار پیچیده است و در بسکمک از اوقات چندین عامل یا رویداد ممکن است فرد را به سمت خودکشی بکشاند.

وی با بیان اینکه خبرنگاران باید در متن گزارش خود منابع و راهنماهای حمایتی برای پیشگیری از خودکشی را معرفی کنند، اضافه کرد: این کار افراد مستعد را تشویق می کند تا از این منابع کمک بگیرند.

نبی پور گفت: برای انعکاس اخبار خودکشی در شبکه ها و رسانه های اجتماعی با احتیاط رفتار کنید؛ هم چنین از ذکر نام یا لینک به نظرات یا صفحاتی که موضوع خودکشی را مجذوب کننده نشان می دهد خودداری شود.

کارشناس سلامت اجتماعی علوم پزشکی گیلان، جوانان را بیشتر از دیگران مستعد اقدام به خودکشی تقلیدی دانست و اظهار کرد: خبرنگاران وقتی خودکشی یک جوان را گزارش می کنند موضوع را نباید برجسته نشان دهند و از به کارگیری زبان احساسی و رمانتیک و استفاده مکرر از تصاویر او خودداری کنند.

وی هم چنین به باورهای غلط درباره خودکشی اشاره و شرح داد: خودکشی یک امر تکانشی و لحظه ای بوده و فقط مربوط به افراد دارای اختلال روانی نیست؛ هم چنین بر خلاف باورها، گفت و گو درباره خودکشی می تواند مفید باشد.

نبی پور، با تاکید بر لزوم معرفی سامانه های تلفنی 1480 بهزیستی و 4030 وزارت بهداشت و 123 اورژانس اجتماعی و 1570 آموزش و پرورش به افراد مستعد و آسیب پذیر، گفت: خودکشی راه چاره مناسب برای مقابله با مسائل نیست و خانواده جایگاه مهمی در پیشگیری از این موضوع دارد.

احمد قیامی، معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز، جهان امروز را گرفتار جنگ رسانه ای دانست و گفت: کشورها به جای سرباز از رسانه ها برای پیشبرد اهداف مطلوب خود استفاده می کنند.

وی با تاکید بر لزوم آگاه سازی عمومی در کنار مشارکت جویی جامعه، اضافه کرد: پدیده خودکشی یکی از موضوعات مبتلابه حوزه سلامت بوده و لذا انتشار یا عدم انتشار اطلاعات در این باره اثرات متعددی دارد؛ در واقع عدم اطلاع رسانی موجب نشر زیرپوستی و اطلاع رسانی کامل موجب تبلیغ و تشویق می شود.

معاون فنی علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه به جای اطلاع رسانی کامل، اطلاع رسانی مناسب برای پرهیز از مولفه های منفی در جامعه مهم و موثر است، عنوان نمود: پرداختن به موضوعات منفی جامعه نیازمند ظرافت کار رسانه است و رسانه ها می توانند به تضعیف مولفه های منفی بپردازند تا جامعه به رشد مناسب روحی و روانی و جسمی دست پیدا کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 بهمن 1401 بروزرسانی: 25 بهمن 1401 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 2218

به "خبرنگاران خودکشی را باشکوه جلوه ندهند ؛ نوشته های به جای مانده فرد را هم منتشر نکنند ، سوابق و روش های خودکشی گزارش نشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خودکشی را باشکوه جلوه ندهند ؛ نوشته های به جای مانده فرد را هم منتشر نکنند ، سوابق و روش های خودکشی گزارش نشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید