خبرنگاران تحقق جهش فراوری با فرآوری 30 هزار تن کاغذ در چوکای رضوانشهر

به گزارش بهترین مقاله، رشت- خبرنگاران - مدیرعامل شرکت صنایع بزرگ چوب و کاغذ ایران گفت: میزان فراوری کاغذ طی سال گذشته در چوکا 22 هزار تن بود که سال جاری با رشد 34 درصدی و با خلق رکوردی تازه به 30 هزار تن رسید و این درحالی است که بدلیل ویروس کرونا و قطع پی در پی برق، کارخانه بیش از 3 ماه تعطیل بود.

خبرنگاران تحقق جهش فراوری با فرآوری 30 هزار تن کاغذ در چوکای رضوانشهر

ایرج زمانی فرد، در نشست خبری با فعالان رسانه ای با بیان این که این مجموعه عظیم صنعتی هم اکنون دارای 800 نفر کارکنان و با ظرفیت اشتغال حداکثر برای 2 هزار نفر است، گفت: با حمایت های هلدینگ شستا، همت و پشتکار کارگران زحمتکش، موضوع مهم جهش تولید با 30 هزار تن کاغذ در این کارخانه عظیم محقق شده است.

وی با اشاره به یاری های انجام شده از سوی شستا به چوکای رضوانشهر اظهار داشت: بکار گیری صحیح سرمایه در گردش تزریق شده از سوی شستا به این مجموعه، منجر به افزایش تولید در سه ماهه دوم امسال شد.

زمانی فرد با اشاره به وجود سرمایه عظیم نیروی انسانی در این مجموعه اضافه نمود: وجود نیروی انسانی و کارکنان صادق با پشتکار قوی در چوکا، از سرمایه های اصلی برای تولید و اقتصاد جامعه هستند که برای حفظ و در امان ماندن این عزیزان از ویروس کرونا تدابیر خاصی را اندیشیدیم و الحمد الله تا کنون همه این عزیزان را حفظ نموده ایم.

مدیر عامل شرکت چوکای رضوانشهر با اشاره به تحقق جهش تولید در این مجموعه عظیم صنعتی توضیح داد: شرکت چوکا با افزایش تولید و اتخاذ سیاست های مالی و مالی مناسب علاوه بر خلق ثروت در این مجموعه عظیم، بستر لازم برای گسترش فعالیت ها، کسب سود و جذب سرمایه گذاران را فراهم نموده است.

وی با اشاره به توان مالی چوکا در زمینه خرید قطعات یدکی و مواد اولیه برای این مجموعه یادآور شد: در سال 98 این سرمایه به میزان 2 میلیارد تومان بود که این آمار امسال با 109 درصد رشد به 23 میلیارد تومان رسید .

این مدیر مالی بیان نمود: دارایی های جاری چوکا در سال گذشته تنها 36 درصد بدهی های تجاری شرکت را پوشش می داد در حالی که در امسال به حدود 2 برابر بدهی ها رسیده است و این مجموعه با وجه نقد موجود خود در سال 98 فقط توانایی باز پرداخت 13 درصد بدهی های خود را داشت که این توانایی در سال 99 به 120 درصد افزایش یافته است.

مدیر عامل چوکای رضوانشهر با اشاره به شرایط اسفبار پرداخت حقوق کارکنان این مجموعه از سالیان گذشته تا سال 98 گفت: همیشه پرداخت حقوق کارگران در چوکا با چندین ماه تأخیر صورت می گرفت که هم اکنون این شرایط بهبود یافته و 29 هر ماه حقوق و دستمزد ها پرداخت می گردد.

وی همچنین گفت: دیون دولتی شرکت، در سال 98 بدون احتساب جرائم 76 میلیارد تومان بود که این رقم امسال به 23 میلیارد تومان کاهش یافت و همچنین این مجموعه عظیم در سال های گذشته فاقد حاشیه سود ناخالص بوده و در امسال بعد از 5 سال توانست با کنترل هزینه های تشکیل دهنده بهای تمام شده، به حاشیه سود نا خالص دست یابد.

زمانی فرد با اشاره به هزینه های حاشیه ای برای چوکا گفت: هنوز هم بخشی از هزینه های تعمیر و نگهداری دانشکده کاسپین، شهرک ولیعصر(عج) رضوانشهر بر عهده این شرکت است و در کنار این موضوعات حدود 3 هزار مشترک آب از ساکنان این شهرک و روستاهای اطراف بطور رایگان از این نعمت استفاده می نمایند که هزینه های مربوطه بر عهده چوکا می باشد.

وی همچنین گفت: دارایی های جاری این شرکت در سال گذشته تنها 36 درصد بدهی های تجاری شرکت را پوشش می داد در حالی که امسال به حدود 2 برابر بدهی ها رسیده است و این شرکت در سال گذشته با وجود دارایی های نقدی موجود فقط توان باز پرداخت 13 درصد از بدهی های خود را داشت که این توانایی در امسال به 120 درصد افزایش و هم اکنون دوره وصول مطالبات شرکت از 42 روز به 20 روز در امسال کاهش یافته است.

مدیرعامل چوکا توضیح داد: همانگونه که شستا تا کنون از چوکا حمایت نموده، مجموعه صندوق بازنشستگی هم در حمایت در این مجموعه ورود کند.

وی در ادامه با اشاره به دستاورد های واحدهای تولیدی این شرکت عظیم مالی و ورود چوکا به صنعت سبز گفت: برای نخستین بار با حمایت شستا به تولید کود هوموس در سطح منطقه دست پیدا نموده و با یاری یک شرکت دانش بنیان، کمپوست ایجاد شده از ضایعات چوبی را پس از تولید تبدیل به محصولی بنام کود آلی هوموس می نماید که سرشار از مواد آلی، کربن بالا و سایر عناصر میکرو ارگانیک می باشد که در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد که با راه اندازی این خط تولید، بطور مستقیم برای 50 نفر اشتغال ایجاد شده است.

زمانی فرد در ادامه با اشاره به سایر اقدامات و دستاورد متخصصان در این مجموعه گفت: راه اندازی کامل سیستم پاکت ونتیلیشن پس از 20 سال از مهمترین اقدامات تحقق یافته در این مجموعه است که از هدر رفت انرژی در دیگ های بخار جلوگیری می نماید.

مدیرعامل چوکا همچنین در زمینه بازسازی کارخانه OCC گفت: خط تولید خمیر بازیافتی در چوکا از زمان نصب و شروع به کار دارای نقایص فرآیندی و فنی عدیده ای بود که با تشکیل کمیته های تخصصی اقدام به برطرف نقایص موجود شد و همچنین کارگاه ریخته گری این مجموعه نیز پس از 15 سال معطلی مجددا راه اندازی شد.

زمانی فرد اضافه نمود: خط تولید تخته چندلایه پس از 16 سال توقف و در دی ماه امسال با حضور مدیر عامل محترم شستا مجدداً راه اندازی شد و برای 16 نفر شغل ایجاد شد.

وی با اشاره به راه اندازی مجدد واحد چوکا در صنایع اسالم هم گفت: جهت بازسازی و ترمیم خط تولید صنایع چوکا در اسالم طی سالجاری مبلغ 8 میلیارد تومان از منابع داخلی این شرکت هزینه شده است.

مدیر عامل چوکای رضوانشهر در ادامه ضمن تشکر از کوشش و زحمات روابط عمومی این مجموعه عظیم گفت: روابط عمومی چوکا از واحدهای موفقی است که با شفاف سازی ارتباط بسیار خوبی با اصحاب رسانه و خبرنگاران داشته که این امر موجب جلب اعتماد عمومی به چوکا شده است.

وی همچنین گفت: خروج شرکت چوکا از فهرست آلاینده های محیط زیست از مهمترین اقداماتی بود که با استاندارد سازی و باز سازی حوضچه های تصفیه پس از 5 سال توقف و با استفاده از امکانات موجود این فرایند بدست آمده است.

زمانی فرد متذکر شد: برای بقای حیات چوکا و جلوگیری از هرگونه زیان احتمالی، امروز باید به داد چوکا برسیم و منابع لازم و چوب مورد احتیاج را در اختیار این مجموعه قرار دهیم و درختان افتاده در مناطق جنگلی که بر اثر گذشت زمان در حال ازبین رفتن هستند، اگر در اختیار ما قرار دهند موجب رونق بیشتر تولید در این کارخانه عظیم خواهد شد.

وی همچنین گفت: چوکا در گذشته بعنوان متولی جنگل، جلوی هرگونه قاچاق چوب و تخریب جنگل را می گرفت ولی امروز با خارج شدن از جنگل، خطر آتش سوزی، قاچاق و دیگر موضوعات جنگل های منطقه را تهدید می نمایند.

زمانی فرد در سرانجام خواهان حمایت همه جانبه مردم و مسئولان در سطح استانی و ملی از این مجموعه عظیم مالی و تولیدی شد و گفت: برای ادامه فعالیت و رونق تولید در چوکا، باید تدبیری برای تامین چوب مورد احتیاج این کارخانه اندیشیده گردد و در طرح تفصیلی چوکا ما مکلف هستیم اگر درختی از جنگل قطع کردیم به ازای آن دو اصله نهال بکاریم.

صنایع چوب و کاغذ ایران (چوکا) در شهرستان رضوانشهر سال 1352 طراحی و در سال 1357 به بهره برداری رسید که 400 هزار هکتار از جنگل های گیلان با ظرفیت سالانه 500 هزار متر مکعب چوب، حوزه تأمین چوب و منابع اولیه این کارخانه با هدف تولید 150 هزارتن کاغذ در سال است.

منبع: ایرنا
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1499

به "خبرنگاران تحقق جهش فراوری با فرآوری 30 هزار تن کاغذ در چوکای رضوانشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تحقق جهش فراوری با فرآوری 30 هزار تن کاغذ در چوکای رضوانشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید