بلینکن: قبل از لغو تحریم های ایران قطعاً با کنگره مشورت خواهیم کرد

به گزارش بهترین مقاله، وزیر امور خارجه آمریکا طی سخنانی در کنگره این کشور بیان کرد که دولت آمریکا قبل از اتخاذ هرگونه تصمیمی درباره برطرف تحریم های یکجانبه علیه ایران، با کنگره و متحدان آمریکا مشورت خواهد نمود.

بلینکن: قبل از لغو تحریم های ایران قطعاً با کنگره مشورت خواهیم کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در نشست استماع کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا گفت که دولت بایدن قبل از لغو تحریم های یکجانبه علیه ایران قطعاً با کنگره و همچنین با متحدان آمریکا مشورت خواهد نمود.

بلینکن همچنین در پاسخ به سؤال یکی از نمایندگان مبنی بر اینکه آیا می تواند تضمین کند که صرفاً برای برگزاری یک نشست هیچ امتیازی به ایران نخواهد داد، به جمله ای کوتاه بسنده کرد و گفت: بله می توانم.

وی اضافه نمود: برجام در محدود کردن برنامه هسته ای ایران مؤثر بود. جامعه اطلاعاتی ما و بازرسان بین المللی این را تأیید می کردند.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت: وقتی ما از برجام خارج شدیم، ایرانی ها نیز آغاز به برداشتن محدودیت هایی کردند که به موجب برجام بر آنها تحمیل شده بود.

بلینکن اضافه نمود: در نتیجه این تحولات، زمان گریز یعنی زمان موردنیاز برای دسترسی به مواد شکافت پذیر لازم برای فراوری یک بمب هسته ای، از بیش از یک سال به 3 الی 4 ماه کاهش یافته است. اگر ایران به برداشتن محدودیت های هسته ای خود ادامه دهد، این زمان حتی می تواند کمتر هم بگردد.

وزیر خارجه آمریکا گفت: من فکر می کنم که به نفع ماست که ایران را به محدودیت های هسته ای بازگردانیم.

وی ادامه داد: ما تقریباً در همه زمینه ها با ایران اختلاف داریم؛ از برنامه موشکی گرفته تا ایجاد بی ثباتی در منطقه. اما اگر ایران سلاح هسته ای داشته باشد یا به آن داشتن آن نزدیک گردد، با مصونیت بیشتری به کارهای خود ادامه خواهد داد.

بلینکن گفت: بنابراین بهترین و پایدارترین راه برای مهار ایران، دیپلماسی به شدت واقع بینانه است.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین اضافه نمود: اتحادیه اروپا همه طرف ها از جمله ایالات متحده و ایران را دعوت نموده است که بنشینند و آنالیز نمایند که چه راهی برای اینکه ایران به اجرای تعهداتش بازگردد، وجود دارد.

بلینکن گفت: ما این دعوت را قبول نموده ایم، اما ایران به آن نه گفته است. اکنون توپ در زمین آنهاست و آنها باید نشان دهند که آیا در مورد تعامل مجدد جدیت کافی دارند یا خیر.

وی ادامه داد: توافق هسته ای هیچ یک از ابزارهای کنونی برای مهار سایر فعالیت های ایران را از ما نمی گیرد. ما با هماهنگی سایر کشورها از همه این ابزارها استفاده می کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 فروردین 1400 بروزرسانی: 18 فروردین 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1555

به "بلینکن: قبل از لغو تحریم های ایران قطعاً با کنگره مشورت خواهیم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلینکن: قبل از لغو تحریم های ایران قطعاً با کنگره مشورت خواهیم کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید