تور ارزان ارمنستان: ایروان: آماده شروع مذاکرات صلح با باکو هستیم

به گزارش بهترین مقاله، وزیر خارجه ارمنستان گفته در پیشنهادهای اخیر جمهوری آذربایجان، موارد غیرقابل قبولی وجود ندارد.

تور ارزان ارمنستان: ایروان: آماده شروع مذاکرات صلح با باکو هستیم

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری فارس، وزیر امور خارجه ارمنستان روز سه شنبه گفت، در پیشنهادات ارسال شده اخیر جمهوری آذربایجان، هیچ چیزغیرقابل قبولی وجود ندارد و ایروان آماده شروع مذاکرات صلح با باکو است.

به نوشته خبرگزاری نیوز آرمنیا آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان گفت: اینکه این پیشنهادات به طور کامل به دستور کار صلح جامع ارمنستان و (جمهوری) آذربایجان نمی پردازد موضوع دیگری است. ما در پاسخ های خود، حفظ حقوق قره باغ کوهستانی را در پرداختن به شرایط این منطقه اساسی می دانیم. در هر حال، ما آماده شروع مذاکرات با آذربایجان هستیم.

وزارت امور خارجه جمهوری ارمنستان گفت که ایروان به پیشنهادات ارائه شده به وسیله جمهوری آذربایجان بر اساس منشور ملل متحد، پاسخ داده است. این درخواست از سوی روسای مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا برای سازماندهی مذاکرات برای انعقاد معاهده صلح بین جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان است.

شرایط ارائه شده از سوی وزارت امور خارجه آذربایجان شامل به رسمیت شناختن متقابل حاکمیت، تمامیت ارضی متقابل، تایید متقابل عدم وجود ادعاهای سرزمینی به وسیله دولت ها علیه یکدیگر، تعهد قانونی برای خودداری از طرح چنین ادعاهایی در آینده، تحدید حدود و مرزبندی، برقراری روابط دیپلماتیک، گشایش حمل و نقل و ارتباطات و اجرای برنامه های مشترک است.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان به تازگی گفت که سند پنج ماده ای را برای عادی سازی روابط به ارمنستان ارسال نموده و منتظر پاسخ از سوی این کشور است. جیحون بایراموف وزیر خارجه جمهوری آذربایجان گفت: اگر ارمنستان صادقانه خواستار عادی سازی روابط با آذربایجان است، این فرصت بسیار خوبی برای آنهاست. حدود یک سال است که ارمنستان به پیشنهاد ما پاسخی نداده است.

وی در ادامه گفت: آذربایجان برای نشان دادن حسن نیت خود اخیراً پیشنهاد جدیدی به ارمنستان ارائه نموده است. این پیشنهاد یک سند جامع است. ما به طرف ارمنستانی بعضی از اصول اساسی که در واقع شامل عادی سازی روابط آذربایجان و ارمنستان می گردد را پیشنهاد داده ایم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان نیز در واکنش به اظهارات باکو مبنی بر پیشنهاد امضای معاهده صلح داده به ایروان گفت: دولت جمهوری ارمنستان راهبردی را برای گشایش دوران توسعه صلح آمیز در منطقه اتخاذ نموده و طبیعتاً آمادگی خود را برای برداشتن گام هایی در این راستا نشان می دهد. چندین بار در بالاترین سطح اعلام شده که این یکی از اولویت های دستور کار دولت ارمنستان است.

جنگ اخیر بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در تاریخ نهم نوامبر 2020 (19 آبان 1399) با توافق آتش بس به امضای نیکل پاشینیان نخست وزیر ارمنستان، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان و ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه سرانجام یافت و روسیه به عنوان میانجی این توافق نقش آفرینی کرد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 فروردین 1401 بروزرسانی: 3 فروردین 1401 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 2006

به "تور ارزان ارمنستان: ایروان: آماده شروع مذاکرات صلح با باکو هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان ارمنستان: ایروان: آماده شروع مذاکرات صلح با باکو هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید