انتشار عکس ها یاری های خارجی را زیاد کرد

به گزارش بهترین مقاله، خاطره محوی که در ذهنم مانده از روز 31خرداد سال 69، صدای گریه زنی بود که از رادیو پخش می شد.

انتشار عکس ها یاری های خارجی را زیاد کرد

در میان هق هق گریه می گفت: سال هاست از شهرشان رد می شویم و می رویم شمال اما الان شهر و خانه شان با خاک یکسان شده... باید برویم کمک شان... نمی گردد که رهایشان کنیم. و یادم هست برادرم که دوره هلال احمر دیده بود ساکش را بست تا راهی رودبار گردد که مادرم اجازه نداد. صدای مادرم را به یاد دارم که می گفت: مگر نمی شنوی می گویند با خاک یکسان شده... من اصلا چه می دانم منجیل کجاست که بگذارم تو بروی... و باز هم یادم هست که مادرم می گفت: می گویند از زلزله بویین زهرا بدتر است. و برادرم که می گفت: من چه می دانم بویین زهرا کجا بوده اما می دانم رودبار کجاست...

از میان همه این بگومگوها و رادیو و تلویزیون، زلزله ویرانگر منجیل و رودبار یادم مانده و این که محل اتصال کشور با شمال ایران، ویران شده بود و من چقدر غمگین شدم که دیگر رشت و انزلی را نخواهم دید و این که از شمال ایران فقط گرگان را دیده ام آن هم از خط کناره! تلویزیون نشان می داد که منجیل و رودبار تبدیل شده به ویرانه هایی که انگار هرگز پررفت و آمدترین شهرهای ایران نبوده اند. در تصوراتم این خرابی ها دیگر هرگز آباد نمی شدند. این که 40 هزار نفر در زلزله جان شان را از دست داده اند برایم تبدیل شد به کابوس. راستش را بخواهید زلزله رودبار، وحشت زلزله را در فکر همه ایرانی ها ماندگار کرد به خصوص که بعد از جنگ بود و ما هراس خرابی های جنگ را هم در فکر داشتیم و البته بعدها هراس های عظیم تری هم تجربه کردیم که یکی اش زلزله هولناک بم بود.

بچه های جنگ، بچه های زلزله

در سالروز زلزله منجیل با ساسان مویدی هم صحبت شدم؛ عکاسی که یک روز بعد از زلزله راهی آنجا شد. خودش می گوید عکاس مجلات سروش بوده و زنده یاد بهمن جلالی که مسؤول عکس این نشریات بوده، مویدی عکاس و حسن احمدی و غفورزاده؛ نویسنده و گزارشگر این نشریات را برای تهیه عکس و گزارش اعزام می نماید به رودبار و منجیل. ساسان مویدی قبل از این عکاسی از جنگ را تجربه نموده و بحران ها و فجایع زیادی را به چشم دیده، از خرمشهر بگیر تا حلبچه و هویزه.خودش می گوید 40 سال است در وسط بحران زندگی می نماید.جنگ، زلزله، سیل و بحران های اجتماعی مانند مواد مخدر که این روزها بیداد می نماید. مویدی می گوید: در همه این سال ها اول از همه لنز دوربینم رفته سمت بچه هایی که وسط بحران گیر افتاده اند. بچه ها برایم همواره مهم بوده و هستند. چه در جنگ چه در زلزله های مهیب مثل رودبار و بم.اوایل جنگ که تهران موشکباران می شد، 50 روز از این اتفاق سیاه عکس گرفتم.اولین عکسم را در میدان هفت تیر گرفتم؛ بچه 9 ماهه ای در موشکباران کشته شده بود و مراسمش در حال برگزاری بود.تلخ ترین اتفاقی که هرگز از یاد نمی برم.روزی که به منجیل رسیدیم اولین چیزی که نظرم را جلب کرد بچه ها بودند.تعداد زیادی بچه که والدین شان را در زلزله از دست داده و یتیم شده بودند.تعدادشان خیلی زیاد بود.بچه های زیادی هم زیر آوار مانده بودند.یادم هست هم عکس می گرفتم هم جنازه از زیر خاک بیرون می کشیدم.هم من و هم آقای احمدی هر دو صاحب فرزند بودیم. من دو تا پسر داشتم و می دانستم که بچه به پدر و مادر احتیاج دارد و حال و هوای والدینی که فرزند از دست داده بودند و خودشان زنده مانده بودند، هم درک می کردم.یادم هست همان زمان تصمیم داشتیم یکی دو تا از بچه ها را بیاوریم تهران و عظیم شان کنیم اما شرایط سختی برایمان گذاشتند و نشد این کار را بکنیم. هنوز هم هر زمان از منجیل و رودبار رد می شوم همه آن چهره ها و اتفاقات جلوی چشمم می آید. این روزها از بحران های اجتماعی عکاسی می کنم، از بحران خانمان براندازی به نام اعتیاد که باعث شده بچه های زیادی کارتن خواب شوند و زباله گرد و سرچهارراه ها شیشه ماشین ها را تمیز نمایند یا به بزه روی بیاورند. ریشه همه این نابسامانی ها اعتیاد پدر و مادر است. بچه ها متاثرم می نمایند. هر جا که آسیب ببینند، دلم را به درد می آورند و تنها کاری که می توانم بکنم این است که از آنها عکس بگیرم تا شاید به این وسیله بتوانم نظرها را به سمت آنها جلب کنم و جلوی آسیب تماشا بیشتر آنها را بگیرم.

از منجیل تا بم

مویدی می گوید: آقای جلالی هماهنگ کرد و ما با خودروی موسسه سروش راهی منجیل شدیم. از قزوین که رد شدیم جاده شکاف برداشته بود و ویرانی ها آغاز شده بود. روستاهای زیادی با خاک یکسان شده بودند و مردمی که برای کمک آمده بودند کم و بیش به آنها کمک می رساندند.کمک ها رسیده بود اما نه به روستاهای دوردست. قیامتی بود. هر جا که چشم کار می کرد خرابی بود. به مرور که اطلاع رسانی ها افزایش یافت، کمک های داخلی و خارجی بیشتر شد.شبیه این هولناکی را در زلزله بم هم دیدم اما در منجیل و رودبار ما تجربه زیادی در مواجهه با زلزله های عظیم نداشتیم. در بم از تجربه رودبار استفاده کردیم.آقای فرنود از زلزله رودبار عکس گرفته بود و فرستاد برای نشریات خارجی. عکس ها تاثیر خوبی داشت وکمک های خارجی را روانه ایران کرد.این اتفاق در زلزله بم هم رخ داد.عکس هایی که گرفته و مخابره شد برای همراه کردن مردم جهان با این اتفاق بسیار تلخ خیلی موثر بود. یادم هست برای پوشش زلزله بم به فرودگاه رفتم و با عکاسان، خبرنگاران و امدادگرانی که از ژاپن، دانمارک و فرانسه آمده بودند در یک هواپیما بودم.همه مجهز آمده بودند با سگ های زنده یاب اما آنچه بیشتر از همه چشمم را گرفت کمک رسانی و همکمک ایرانی ها بود.این همکمک را در جنگ هم دیده بودم،در منجیل و بم هم دیدم.حالا به قطعیت می گویم ما ایرانی ها با همه اختلافات فکری و زیستی که شاید داشته باشیم در بحران ها مرد و مردانه کنار هم می مانیم.در بحران هاست که ذات خودمان را نشان می دهیم. من از همه این همکمک ها و همدلی ها عکس دارم.

شریف مثل مردم هویزه

مویدی در میان صحبت هایش چندبار از هویزه نام می برد و از شرافت و ایستادگی مردم این شهر. وقتی علت این تاکید را می پرسم، می گوید: من با چشم خودم دیدم مردم این شهر چقدر ایستادگی کردند تا شهرشان به دست عراقی ها نیفتد. هیچ کس، نه زنان و نه مردان، شهر را ترک نکردند و با دست خالی مقاومت می کردند. به چشم خود دیدم مردم این شهر را به زور بیرون کردند چون سقوطش حتمی بود. آنها حاضر نبودند هویزه را ترک نمایند و این را فقط در هویزه دیدم. این حجم از ایستادگی باید مدام یادآوری گردد تا تاریخ بداند تنها شهری که همه مردمش به تمامی و تا آخرین لحظه مقاومت کرد، هویزه بود. من هویزه را خیلی دوست دارم و برای مردمش احترام بسیار زیادی قائلم. آنها بی نظیر بوده و هستند. همچنان که برای مردم حلبچه احترام زیادی قائلم. روز بعد بمباران شیمیایی حلبچه به این شهر رفتم. چیزهایی دیدم که هنوز هم یادآوری شان حالم را دگرگون می نماید. جوان تر که بودم شب ها کابوس اتفاقاتی را می دیدم که عکاسی نموده بودم.همان اتفاقات الان که پیرتر شده ام، کابوس روز و شبم هستند.چه اتفاقات وحشتناکی که دیدم و ثبت کردم؛ جنگ، زلزله، سیل... 40 سال است کارم ثبت بحران هاست چون باورم این است که تصاویر و عکس ها تاریخ را می سازند.

طاهره آشیانی - روزنامه نگار / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1766

به "انتشار عکس ها یاری های خارجی را زیاد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار عکس ها یاری های خارجی را زیاد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید