احتمال ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه وجود دارد

به گزارش بهترین مقاله، وزیر راه وشهرسازی گفت: درخصوص تاخیر در بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی هیچ اتفاقی جز موضوع شیوع کوید 19 در میان نبوده و هیئت ایرانی و کمیته سانحه منتظر هماهنگی نهایی بین گروه ها هستند

احتمال ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه وجود دارد

به گزارش گروه مالی خبرگزاری بهترین مقاله، با بازتاب اظهار نظر نخست وزیر کانادا درخصوص نگرانی برای ارسال نشدن جعبه سیاه اوکراینی، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی ایران در این زمینه اظهار کرد: ملاک عمل برای رسیدگی به سانحه هواپیما انکس 13 ایکائو است که جمهوری اسلامی ایران از لحظه نخست سانحه مطابق این انکس فعالیت نموده است.

وی اضافه نمود: این یک موضوع فنی بوده نه سیاسی و کمیته آنالیز سانحه ترکیبی از هیئت ایرانی، طرف اوکراینی به عنوان صاحب شرکت هواپیمایی و همچنین سازنده هواپیما و موتور است.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه گفت: درخصوص تحقیقاتی که باید در ایران انجام می شد، در این پرونده باید همه ابعاد پرواز مورد مطالعه قرار می گرفت تا همه مدارک هواپیما مورد آنالیز قرار گیرد. قطعات هواپیما باید مورد آزمایش قرار می گرفت و موضوع مهم این است که در آزمایشگاه های مختلف تحقیقات طی سرفصل های اساسی مندرج در قوانین ایکائو انجام گرفته است.

وی توضیح داد: در این میان موضوع تکمیلی انطباق اطلاعات حافظه جعبه سیاه با این تحقیقات و مدارکی است که در کشور بدست آمده است. بابت این مساله هماهنگی و آمادگی لازم از طرف اوکراینی اعلام شده است و همچنین در همین زمینه لابراتور فرانسوی که همواره طرف همکاری کشورهای گوناگون دنیا برای تحقیقات در سوانح بوده و حتی با ایران و اوکراین هم سابقه همکاری داشته و مورد تأیید ایکائوست برای این کار اعلام آمادگی نموده است.

محمد اسلامی در ادامه گفت: با این حال اوکراین اعلام نموده است که امکان خواندن جعبه سیاه را فراهم نموده است. چرا که کارخانه سازنده هر هواپیمایی مکلف است نرم افزار و داکیومنت های مورد نظر برای خواندن جعبه سیاه را به هر شرکتی که پرواز را انجام می دهد، ارائه دهد.

وی اضافه نمود: طرف اوکراینی در ابتدا این امکانات را نداشت اما گویا آمریکایی ها در اختیارشان گذاشته اند و قول همکاری باحضور نماینده کارخانه در اوکراین را داده اند. بنابراین هیچ علتی جز تأخیر در برنامه ریزی مسافرت ها به خاطر کووید 19 در این تأخیر دخالت نداشته است. هیئت ایرانی و کمیته سانحه منتظر هماهنگی نهایی بین گروه ها هستند تا در اولین فرصت بازخوانی جعبه سیاه انجام گیرد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم توضیح داد: هماهنگی های لازم در این خصوص به این نحو است که در حضور نمایندگان ایکائو در کشور اوکراین بازخوانی جعبه سیاه انجام گیرد و اگر شرایط فراهم نشد آن وقت به اتفاق در فرانسه مورد بازخوانی قرار گیرد و بعضی کشورها هم در این زمینه نظر به ارسال مستقیم به فرانسه دارند.

وی توضیح داد: جمع بندی اطلاعات به دست آمده از جعبه های سیاه با جمع بندی اجرا شده روی قطعات و مدارک انطباق داده می گردد و به موازات آن پرونده ای هم برای رسیدگی به حقوق خانواده مسافران در سازمان قضائی نیروهای مسلح در حال آنالیز و انجام تحقیقات است. قطعاً تلاقی این دو نتیجه در تحقیقات به عمل آمده در قالب یک آگهی رسانه ای به اطلاع مردم خواهد رسید.

4127

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1089

به "احتمال ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال ارسال جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی به فرانسه وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید