یاری به مدرسه، اجباری نیست

به گزارش بهترین مقاله، حسینعلی حاجی دلیگانی- نماینده شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی :اصل سی ام قانون اساسی می گوید دولت موظف است آموزش و پرورش رایگان برای همه مردم تا انتها دوره متوسطه فراهم کند و هر کس مایل بود خودش مبلغی برای یاری به مدرسه بپردازد.

یاری به مدرسه، اجباری نیست

در این زمینه هر سال مردم در بین چند تناقض گیر می نمایند. قانون اساسی بیان نموده که هزینه آموزش برای مردم رایگان است، اما از طرفی وقتی خانواده ها برای ثبت نام مراجعه می نمایند، مدارس ادعا می نمایند که باید مبلغی برای ثبت نام بپردازند. مردم امروز گرفتارند و نمی توانند این وجوه را بپردازند. بنابراین باید وزیر آموزش و پرورش رسما اعلام کند به هیچ وجه از خانواده ها الزاما پول گرفته نگردد، مگر این که کسی خودش مایل به پرداخت پول و یاری به مدرسه باشد، چون خانواده مستضعف که پول ندارد، شرمسار فرزندش می گردد که کار درستی نیست.

با توجه به این که سرانه مدارس پایین است، در صورتی که بعضی از والدین دانش آموزان که از شرایط اقتصادی خوبی برخوردار هستند به مدارس یاری نمایند، قطعا اقدام مثبتی خواهد بود، اما دریافت شهریه اجباری از والدین دانش آموزان از سوی مدیران مدارس دولتی خلاف قانون است. همچنین گزارش هایی در خصوص دریافت شهریه های غیرمتعارف در بعضی از مدارس غیردولتی وجود دارد، در حالی که شهریه مدارس غیرانتفاعی بر اساس درجه بندی آنها و خدمات آموزشی که به دانش آموزان ارائه می دهند تعیین می گردد. بنابراین دریافت هر گونه وجهی بیش از رتبه بندی در نظر گرفته شده، خلاف قانون است. با وجود مسائل کنونی، خصوصی سازی تعلیم و تربیت در آموزش و پرورش خطای بزرگی است که این وزاتخانه نباید مرتکب آن گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 5 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 186

به "یاری به مدرسه، اجباری نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاری به مدرسه، اجباری نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید