کشف سرنخ هایی نو از چگونگی شکل گیری سیاره مشتری

به گزارش بهترین مقاله، یک تیم بین المللی از ستاره شناسان دریافته اند که پوشش گازی مشتری توزیع همگنی ندارد، به این معنی که قسمت داخلی آن دارای فلزات بیشتری نسبت به قسمت های بیرونی است. این اندازه قابل توجه از فلزات به خوبی ثابت می نماید که سیاره های کوچک نقش اصلی در شکل گیری این سیاره داشتند تا سنگ ریزه ها.

کشف سرنخ هایی نو از چگونگی شکل گیری سیاره مشتری

به گزارش خبرنگاران، هنگامی که فضاپیمای جونو ناسا در سال 2016 به سیاره مشتری رسید و مطالعات خود درباره این سیاره را آغاز کرد، برای اولین بار دانشمندان نگاه دقیق تری به این سیاره پیدا کردند. علاوه بر لکه قرمز بزرگ، مشتری مملو از طوفان هایی است که تقریباً به آن ظاهر و رمز و راز نقاشی ون گوگ را می دهد. با این حال، پوشش سیاره در زیر لایه نازک مرئی آن، چندان آشکار نیست و ما تنها به وسیله فضاپیمای جونو ناسا است که می توانیم به اطلاعاتی در خصوص ترکیب داخلی آن دست یابیم.

یک تیم بین المللی از ستاره شناسان، به رهبری یامیلا میگل (رصدخانه SRON/Leiden)، اکنون دریافتند که پوشش گازی مشتری آن چنان که قبلا تصور می شد همگن و به خوبی مخلوط نشده است. در واقع، انقباض بیشتری از فلزات - عناصری سنگین تر از هیدروژن و هلیوم - را به خوبی می توان به سمت مرکز سیاره مشاهده کرد. این تیم توزیع فلزات را مورد مطالعه قرار دادند، زیرا اطلاعاتی در خصوص چگونگی شکل گیری مشتری به آن ها می دهد. آنالیز آن ها نشان میداد که فلزات در قسمت های داخلی بیشتر از قسمت های بیرونی سیاره وجود دارد.

میگل شرح می دهد که: غول های گازی مانند مشتری به طور معمول با دو مکانیسم قادر به جذب فلزات در فرآیند تشکیل خود هستند که یکی بر اثر تجمع سنگ ریزه های کوچک است و دیگر بر اثر تجمع سیاره های کوچک. ما می دانیم که وقتی یک سیاره در حال شکل گیری به میزان کافی بزرگ گردد، آغاز به بیرون راندن سنگریزه ها می نماید. غنای فلزات درون مشتری که اکنون می بینیم قبل از آن غیرممکن است؛ بنابراین سناریویی را که در آن از ساخته شدن مشتری به وسیله سنگ ریزه ها را می توان کنار گذاشت.

این یافته که قسمت داخلی مشتری دارای عناصر سنگین تری نسبت به قسمت بیرونی است، به این معنی است که فراوانی این عناصر باید به وسیله سیاره های کوچک به مشتری رسیده باشد نه سنگ ریزه ها، چون حجم این فلزات بسیار قابل توجه و در 3 تا 9 درصد از کل جرم مشتری را تشکیل می دهد. نتایج این تحقیق در 8 ژوئن 2022 در مجله Astronomy & Astrophysics منتشر شده است.

منبع: scitechdaily

ترجمه: مصطفی جرفی -خبرنگاران

منبع: فرارو
انتشار: 27 تیر 1401 بروزرسانی: 27 تیر 1401 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 2102

به "کشف سرنخ هایی نو از چگونگی شکل گیری سیاره مشتری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سرنخ هایی نو از چگونگی شکل گیری سیاره مشتری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید