چگونه دانشمندان ستاره مرگ سرطان را از بین بردند؟

به گزارش بهترین مقاله، طبنا نیوز/پس از 40 سال تلاش، پایان محققان پیروز شدند یکی از رایج ترین جهش های ژنتیکی ایجادکننده سرطان در بدن انسان را خاموش کنند.

چگونه دانشمندان ستاره مرگ سرطان را از بین بردند؟

به نقل از Yahoo، پس از 40 سال تلاش، انتها محققان پیروز شدند یکی از رایج ترین جهش های ژنتیکی ایجادکننده سرطان در بدن انسان را خاموش کنند. این یافته نویدبخش بهبود درمان برای هزاران بیمار مبتلا به سرطان ریه و روده بزرگ است و می تواند راهی برای تولید نسل جدید داروهای سرطانی باشد که در برابر درمان مقاومت می کنند.

این یافته در حال حاضر به داروی جدیدی به نام Sotorasib توسط داروساز Amgen منجر شده است. شرکت های دیگر با نسخه های خود بسیار عقب تر از این دارو هستند.

آمگن داروی خود را در بیماران مبتلا به شایع ترین نوع سرطان ریه، به نام سرطان سلول غیر کوچک، آزمایش کرد. این بیماری سالانه در 228,000 آمریکایی تشخیص داده می شود و برای بیشتر بیماران در مراحل پیشرفته درمانی وجود ندارد.

داروی جدید به جهش ایجادکننده سرطان، معروف به KRAS G12C، حمله می کند که در 13٪ این بیماران رخ می دهد و تقریباً همه آن ها سیگاری های فعلی یا سابق هستند. امگن هفته گذشته در کنفرانس جهانی سرطان ریه گزارش داد، Sotorasib باعث کاهش قابل توجهی در سرطان ها در بیماران جهش یافته شد.

به طور متوسط، رشد تومورها در بیماران به مدت هفت ماه متوقف شد. به نظر می رسد در سه نفر از 126 بیمار، حداقل تا به امروز سرطان از بین رفته باشد، اگرچه عوارض جانبی شامل اسهال، حالت تهوع و خستگی وجود داشت.

آزمایش بیماران مبتلا به سرطان ریه برای جهش…

دکتر جان مینا، متخصص سرطان ریه در مرکز پزشکی دانشگاه جنوب غربی غرب تگزاس در دالاس، گفت: در حال حاضر آزمایش بیماران برای سرطان ریه از نظر جهش معمول است.

دکتر بروس جانسون، مدیر ارشد تحقیقات بالینی در موسسه سرطان Dana-Farber در بوستون، گفت: داروی Amgen به اندازه برخی داروهای جدید ضدسرطان به شدت موثر نیست. وی اضافه کرد: اما در ترکیب با سایر داروها، کسانی که جهش های خاصی را هدف قرار می دهند، می توانند فرایند بیماری را در بسیاری از بیماران تغییر دهند.

به عنوان مثال، داروهایی که در ابتدا جهش های خاصی را در بیماران ملانوم هدف قرار می دهند، غیر قابل تأمل به نظر می رسید، اما در صورت ترکیب با سایر داروها، انتها چشم انداز بیماران مبتلا به این بیماری کشنده را تغییر دادند.

جانسون درباره داده های جدید آمگن گفت: هرچه بیشتر به آن نگاه می کردم ، خوش بینانه تر می شدم.

در حالی که جهش KRAS G12C بیشتر در سرطان ریه شایع است، اما در سایر سرطان ها خصوصاً در سرطان روده بزرگ که در حدبیشتر 3٪ تومورها و به ویژه در سرطان لوزالمعده مشاهده می شود نیز وجود دارد. جهش های KRAS از نوعی در 90٪ تومورهای پانکراس وجود دارد.

چگونه این دارو کشف شد؟

چگونگی کشف از بین بردن این نوع سرطان ها، ماجرای سرزندگی و پایداری توسط یک شیمی دان دانشگاهی است که به نظر می رسد غیرممکن است.

در سال 2008، آن شیمی دان کوان شوکات، استاد دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو، تصمیم گرفت که روی ژن جهش یافته تمرکز کند. 30 سال قبل در موش های صحرایی مبتلا به سارکوم نوعی سرطان کشف شده بود که از استخوان ها و بافت های نرم آغاز می شود.

محققان این جهش را در سلول های تومور انسانی پیدا کردند و سپس کشف کردند که این ژن یکی از جهش های متداول در سرطان ها در انواع مختلف است. سرطان های مختلف از جهش های مختلف ژن KRAS و پروتئین رمزگذاری شده منشأ می گیرند. جهش G12C بیشتر در سرطان های ریه رخ می دهد.

جستجوی داروها برای جلوگیری از جهش های ایجادکننده سرطان که قبلاً کشف شده بود، همیشه ساده بود: محققان مجبور شدند مولکولی را پیدا کنند که به پروتئین جهش یافته متصل شود و بتواند عملکرد آن را متوقف کند. این استراتژی برای به اصطلاح بازدارنده های کیناز کار می کند، پروتئین ایجاد شده جهش های ژنی را نیز مسدود می کند. اکنون 50 بازدارنده تأیید شده کیناز در بازار وجود دارد.

KRAS متفاوت بود. این ژن تولید پروتئینی را هدایت می کند که به طور معمول هزاران بار در ثانیه خم شده و آرام می گیرد، گویی نفس نفس می زند. در یک موقعیت، پروتئین به سلول ها علامت رشد می دهد. در دیگری، رشد را متوقف می کند. با جهش KRAS، پروتئین بیش تر در شرایط روشن باقی می ماند و سلول ها دائماً مجبور به رشد می شوند.

راه چاره استاندارد برای از بین بردن چنین پروتئینی چیست؟

راه چاره استاندارد دارویی است که بتواند پروتئین جهش یافته را در موقعیت خاموش نگه دارد. اما این کار غیرممکن به نظر می رسید. پروتئین بزرگ و کروی است و در سطح آن شکاف عمیقی وجود ندارد که دارو بتواند در آن بلغزد.

دکتر دیوید ریس، معاون اجرایی تحقیق و توسعه در آمگن، گفت: شیمی دانان دارویی ما از آن به عنوان ستاره مرگ یاد می کنند. سطح آن خیلی صاف بود.

بنابراین شوکات و همکارانش به دنبال مولکولی رفتند که بتواند آن را فریب بزند. پنج سال بعد، پس از غربالگری 500 مولکول، آن ها یکی را پیدا کده و دلیل کارکرد آن را کشف کردند.

داروی آن ها پروتئین را ثابت نگه داشته و باعث ایجاد شکاف در سطح آن می شود. شوکات گفت: ما هرگز آن شکاف را ندیدیم. پروتئین به سرعت خم شده و سریع آرام می گیرد به طوری که دیدن شیار باریک تقریباً غیرممکن بود.

این دارو فقط با سلول های درگیر با سرطان مبارزه می کند!

خبرهای خوب بیشتری وجود داشت، این دارو خود را به سیستئین، اسید آمینه ای متصل می کند که فقط به دلیل جهش KRAS در شیار ایجاد می شود. این دارو فقط در برابر پروتئین جهش یافته و در نتیجه فقط در برابر سلول های سرطانی کار می کند.

شوکات گفت: این واقعاً خاص است. این چیزی است که شگفت انگیز است. وی یافته های خود را در سال 2013 منتشر کرد و باعث ایجاد انقلابی در این زمینه شد.

ریز از آمگن گفت که داده ها به ما اثبات کردند که واقعاً می توانیم این کار را بکنیم و بسیاری از افراد که تردید داشتند را ساکت کرد.

شوکات نیز آغاز به کار بر روی دارویی کرد که اکنون توسط جانسون و جانسون در حال تولید است. حداقل هشت شرکت دارای مهارکننده های KRAS خاص خود در آزمایشات بالینی هستند.

شوکات گفت، سرطان ریه فقط آغاز است. چالش بعدی سرطان لوزالمعده است.

بیشتر بیماران چنین جهشی دارند و اگرچه درمان بیماری بسیار سخت است، اما اکنون ممکن است سرطان را به ویژه آسیب پذیر کند. محققان قبلا دارویی پیدا کرده اند که امیدوار کننده به نظر می رسد.

منبع: همگردی
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1508

به "چگونه دانشمندان ستاره مرگ سرطان را از بین بردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه دانشمندان ستاره مرگ سرطان را از بین بردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید