چگونه بر اضطراب ناشی از کرونا غلبه کنیم؟

به گزارش بهترین مقاله، یک روانشناس نشانه های اضطراب ناشی از کرونا در بزرگسالان و بچه ها، راهکارهای غلبه بر اضطراب، تشویش و دلشوره برای مقابله با این بیماری را بیان نمود.

چگونه بر اضطراب ناشی از کرونا غلبه کنیم؟

به گزارش خبرنگاران از فارس، نزدیک به یکسال است که ویروس کرونا بر زندگی مردم سرتاسر جهان تأثیر گذاشته است.

یکی از مهم ترین تاثیرات این بیماری، ایجاد اضطراب، تشویش و دلشوره است که یک احساس ناخوشایند و مبهمی بوده و این احساس می تواند ملایم یا شدید باشد.

با شیوع کرونا، داشتن استرس و اضطراب امری طبیعی است اما درصورتی که به صورت مزمن درآید و زندگی فرد را از حالت طبیعی خارج کند، نیاز به پیگیری و درمان دارد.

در راستای یاری به مخاطبان خود برای کنترل اضطراب و دلشوره ناشی از کرونا، گفتگویی با نسرین حجت زاده روانشناس و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد، صورت گرفته است که در ادامه می خوانید:

حجت زاده با بیان اینکه متاسفانه از اسفندماه سال گذشته ویروس کرونا بر سر مردم کشور ما نیز سایه افکنده است و تعداد قابل توجهی از هموطنان مان به این بیماری مبتلا شده اند، گفت: اضطراب ناشی از کرونا، تبدیل به پدیده شایعی بین مردم شده است که نکاتی را برای مقابله با آن بیان می کنم.

1.داشتن خواب کافی ؛ خواب شب بهتر از خواب روز است. بدن بین 7 تا 8 ساعت نیاز به خواب دارد و افرادی که دچار بی خوابی می شوند، اضطراب بیشتری هم پیدا می نمایند و بالعکس. بهتر است شبها زود خوابید و صبح زود بیدار شد و عبادت صبحگاهی را فراموش نکرد. از ویژگی های محل خواب، تاریک و چراغ خاموش و جای راحت بودن را می توان نام برد. همچنین نباید به اخبار کرونا قبل از خواب گوش داد.

2.تغذیه مناسب؛ تقویت بدن جهت پیشگیری از بیماری ضروری است. تغذیه مناسب به معنای مصرف غذاهای گران قیمت نیست، بلکه منظور مصرف غذای مناسب است.

3.ورزش روزانه؛ فعالیت بدنی متناسب با شرایط جسمانی در خانه و یا پیاده روی در جایی که ازدحام جمعیت وجود ندارد، به کاهش استرس یاری می نماید.

4.ادامه فعالیت کاری؛ درحال حاضر، افراد زیادی بخاطر کرونا بیکار شده اند و یا مشاغل شان نیمه تعطیل شده است، اما یکسری از مردم، به دلیل ترس از کرونا، کار خود را تعطیل نموده اند. بهتر است درصورتی که امکان ادامه کار وجود دارد، با رعایت پروتکل های بهداشتی، کار را ادامه داد. تعطیلی کار و به بطالت گذراندن وقت، به خودی خود اضطراب آور است. اگر ساعت کاری کم گردد بهتر از تعطیلی کامل است. اما افرادی که شغل خود را ناچارا از دست داده اند نیز باید به فکر شغل جایگزین باشند. برای حفظ بهداشت روانی ضروری است چارچوب های ذهنی شکسته گردد و به سمت شغل جدید رفت. همچنین باتوجه به کاهش درآمد خانواده، ضروری است در مخارج زندگی بازنگری گردد و تجملات گذشته حذف شده و هزینه ها را به اولویت ها اختصاص داد.

5.انجام بازی های خلاقانه در خانه؛ بازی های سنتی در خانه می تواند اعضای خانواده را بهم نزدیکتر کند.تحقیقات نشان داده است وقت گذرانی با بچه ها، علاوه بر اینکه برای بچه ها مفید است و در روابط اجتماعی آنها نقش مثبتی دارد، برای بزرگسالان نیز شادی بخش و ضد اضطراب است. حتی در کشورهای غربی برای شادی بخشیدن به سالمندان، برنامه هایی را ترتیب می دهند که با بچه ها سرگرم شوند.

6.ارتباطات با فامیل و دوستان بصورت مجازی؛ ارتباطات با خویشاوندان نقش موثری در سلامت بهداشت روان دارد. اما در شرایط کرونایی که امکان حفظ ارتباطات بصورت حضوری وجود ندارد، باید این ارتباط را همچنان بصورت مجازی و تصویری و یا در فضای باز و کم خطر و با تعداد کم حفظ کنیم.

7.عبادت؛ انجام برنامه های مذهبی و ارتباط با خداوند، در کاهش اضطراب نقش بسیار مهمی دارد. ارتباط با خدا و ائمه اطهار (ع)، یکی از بهترین منابع آرامش بخش به انسان است.

8.مطالعه؛ یادگیری در زمینه های مورد علاقه هم ازجمله فعالیت های آرامش بخش در این دوران است که افراد بیشتر در خانه حضور دارند.

9.تقویت ارتباط با همسر و فرزندان؛ رابطه اعضای خانواده باید گرم و صمیمانه باشد، اما متاسفانه در این ایام شاهد بودیم که تنش در بین اعضای خانواده بیشتر شده است. بویژه تاکید می کنم روی ارتباط با همسر. در واقع زنان نیاز بیشتری دارند به اینکه انرژی روانی مثبتی را از سوی همسرشان دریافت نمایند.

نشانه های اضطراب در بزرگسالان و بچه ها

این عضو هیأت علمی دانشگاه در ادامه با بیان متفاوت بودن علائم و نشانه های اضطراب در بزرگسالان و بچه ها، گفت: فکر کردن به کرونا، نگرانی زیاد درمورد شیوع بیشتر بیماری، ترس از ابتلا به کرونا، احساس تنش و اضطراب را زیاد می نماید. بطورکلی، عمده علائم در بزرگسالان عبارتند از: نگرانی برای از دست دادن عزیزان، اختلال در فعالیت های شخصی و اجتماعی، اختلال خواب، بی اشتهایی، کاهش فعالیت های بدنی و احساس تپش قلب. علائم درمورد بچه ها نیز شامل بی اشتهایی، سردرد، اختلالات رفتاری، وابستگی بیش از حد بچه ها به والدین، احساس ترس، گوشه گیری و انزوا، شب ادراری، عصبانیت، آشفتگی، اختلال در خواب، کابوس های شبانه و ترس از دست دادن والدین می گردد. البته این موارد بستگی دارد که آیا والدین در خانه از خود اضطراب نشان می دهند یا خیر.

وی با ذکر این نکته که رعایت پروتکل های بهداشتی با وارد کردن استرس در محیط خانه فرق دارد، گفت: بخاطر تعطیلی مدارس باید پشتیبانی بیشتری از بچه ها صورت بگیرد و وقت بچه ها توسط والدین مدیریت گردد. انجام تکالیف مدرسه همگام با کلاس های آنلاین، کاهش میزان استفاده از گوشی همراه، برنامه ریزی فعالیت های تفریحی و شادی بخش در خانه، به بهداشت روانی فرزندان خیلی یاری می نماید.

نقش صدا و سیما در مدیریت افکار عمومی

حجت زاده به اهمیت نقش صداوسیما در کنترل افکار عمومی و اضطراب مردم اشاره نمود و اضافه نمود: صداوسیما موظف است هم هشدار بدهد و هم در جامعه تشویش بوجود نیاورد، بنابراین مطلع سازی درباره رعایت نکات ایمنی و پیشگیرانه به منظور اینکه اهمیت مسأله برای مردم کمرنگ نگردد، ضروری است. اما در کنار حفظ اهمیت موضوع کرونا، برای کاهش استرس مردم، باید فیلم هایی درباره ماهیت علمی بیماری و روشهای پیشگیری ساخته گردد. مثلا مصاحبه با بهبودیافتگان و اظهار پشیمانی آنها از رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی، فراوری فیلم ها و سریال هایی که نشان می دهد افرادی به کرونا مبتلا شده و به نحو درستی بیماری در خانه و خانواده مدیریت شده و سرانجام به بهبودی بیمار و سلامتی خانواده ختم شده است. ارائه فیلم ها و مباحث آموزشی برای مقابله با کرونا، به تصویر کشاندن تحولات معنوی که برای فرد بیمار رخ داده و زندگی خود را در طول دوره بیماری بازنگری نموده است.

مخاطب منابع خبری موثق باشید

این روانشناس در ادامه برای تکمیل صحبت های خود درباره نقش صداوسیما گفت: شبکه های مختلف داخلی و خارجی، به قصد سیاسی کاری و تضعیف روحیه مردم، اخبار کرونا در ایران را برجسته می نمایند، نکات منفی را بزرگنمایی و نکات مثبت را بیان نمی نمایند. مطالعات روانشناسی حاکی از آن است افرادی که بیشتر اخبار کرونا را دنبال می نمایند، بیشتر دچار اضطراب می شوند. بنابراین توصیه می گردد مردم مخاطب منابع خبری موثق باشند و اخبار و آمار شبکه های معاند که عمدتا اخبار را بزرگنمایی می نمایند را جدی نگیرند. در واقع این شبکه ها اهداف خاصی را دنبال می نمایند و نوع فعالیت شان براساس ایدئولوژی نیست.

وی در سرانجام تاکید نمود: مردم نیاز به مطلعی های بیشتر درمورد بیماری دارند اما رسانه ها باید در این شرایط، با همکاری روانشناسان اجتماعی به آموزش راه های افزایش کیفیت زندگی برای ارتقا سطح بهداشت روانی مردم با هدف غلبه بر اضطراب و افسردگی بپردازند و شادی های واقعی را به جای شادی های کاذب در زندگی تدارک بدهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 آذر 1399 بروزرسانی: 28 آذر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1339

به "چگونه بر اضطراب ناشی از کرونا غلبه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه بر اضطراب ناشی از کرونا غلبه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید