چه عواملی باعث پرخاشگری بچه ها می شود

به گزارش بهترین مقاله، تهران (پانا) - نتایج به دست آمده از یک مطالعه نشان داد؛ رویارو شدن کودک با خشونت پدر علیه مادر، خشونت در محله و مدرسه، مشاجره والدین، خشونت بزرگسالان علیه کودک، رویارویی با خشونت از طریق استفاده از فناوری های تصویری خشونت بار و جهت گیری هم نوایی؛ می تواند پرخاشگری بچه ها را پیش بینی کند.

چه عواملی باعث پرخاشگری بچه ها می شود

به گزارش ایسنا، روان شناسان اجتماعی معتقدند که پرخاشگری رفتاری آگاهانه است که هدف آن ایجاد درد و رنج جسمانی یا روانی است.

محیط خانواده و شیوه تعامل افراد خانواده با یکدیگر نقش مهمی در رشد و پرورش ویژگی های شخصیتی، باورها و رفتارهای بچه ها دارد.

بر اساس یکی از نظریات ارتباطی؛ الگوی کلی ارتباطی خانواده می توان شامل شیوه گفت وشنود و هم نوایی باشد. در شیوه گفت وشنود اعضای خانواده به تعاملات خودانگیخته و مشارکت در مباحث و ابراز ایده های جدید تشویق می شوند. در شیوه هم نوایی؛ خانواده بر اعضا برای یکسان سازی گرایش ها، ارزش ها و باورها فشار می آورد و اصولا ارتباط در این خانواده ها منعکس کننده اطاعت از والدین و بزرگسالان است.

از آن جا که درونی شدن مسائل رفتاری مثل پرخاشگری در سنین پایین، باعث آسیب های متعددی در دوران نوجوانی و بزرگ سالی می شود و روابط آشفته و غیرمعمول درون خانواده، به رفتارهای نابهنجار مانند پرخاشگری می انجامد، پرداختن به پرخاشگری بچه ها اهمیت زیادی دارد.

به همین خاطر؛ ژاله رفاهی، نصیر داستان و حاجی اشرفی؛ پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت و موسسه آموزش عالی فاطمیه شیراز؛ پژوهشی انجام دادند و از طریق آن به پیش بینی پرخاشگری بچه ها بر اساس خشونت خانگی و الگوهای ارتباطی خانواده پرداختند.

در این پژوهش 136 نفر از دانش آموزان دختر و پسر پایه چهارم، پنجم و ششم مدارس ابتدایی شیراز به صورت تصادفی انتخاب شدند و از طریق پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفتند.

در این مطالعه از پرسش نامه های پرخاشگری، خشونت خانگی و الگوهای ارتباطی خانواده استفاده شد.

از میان دانش آموزان شرکت کننده در پژوهش؛ 31.3 درصد در پایه چهارم، 30.4 درصد در پایه پنجم و 38.3 درصد در پایه ششم تحصیل می کردند.

از نظر تحصیلات والدین، کم ترین تعداد دارای تحصیلات دکتری و بالاتر بودند (کم تر از یک درصد) و بیشتر آن ها تحصیلات دیپلم و پایین تر داشتند (62 درصد).

با پرسش در مورد میزان درآمد خانواده؛ تعیین شد که 17 درصد از افراد مورد مطالعه از طبقه اقتصادی پایین، 57 درصد از طبقه اقتصادی متوسط و 26 درصد از طبقه اقتصادی بالا بودند.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که بین متغیرهای خشونت خانوادگی و الگوهای ارتباطی با پرخاشگری بچه ها رابطه معنادار وجود دارد. رویارو شدن کودک با خشونت پدر علیه مادر، خشونت در محله و مدرسه، مشاجره والدین، خشونت بزرگسالان علیه کودک، رویارویی با خشونت از طریق استفاده از فناوری های تصویری خشونت بار و جهت گیری هم نوایی؛ با پرخاشگری بچه ها رابطه مثبت دارند.

یافته های این مطالعه حاکی از این است که یکی از دلایل بسیار مهم پرخاشگری در بچه ها؛ یادگیری است. چنان چه کودک، والدین یا هم سالان و دوستانی داشته باشد که عصبانی و پرخاشگر باشند، این رفتارها توسط او یاد گرفته می شود.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ خانواده های دارای جهت گیری هم نوایی پایین، ساختار سلسله مراتبی دارند و جایگاه هر فرد در این ساختار تعیین و معلوم است و فرزندان از اقتدار والدین خود تبعیت می کنند و اغلب در تفسیر و تبیین موقعیت ها به والدین خود وابسته هستند و در نتیجه ممکن است رشد مهارت های تصمیم گیری آن ها، محدود شود. در الگوی ارتباطی هم نوایی؛ زمانی که افراد خانواده به تابعیت از یک سری عقاید و باورهای از پیش تعیین، مجبور شده باشند و اجازه اظهار نظر در مورد مسائل مختلف را نداشته باشند، به قضاوت منفی در مورد زندگی خود دست می زنند و احتمال آن که رفتارهای خودتخریبی و دگرتخریبی از خود نشان دهند، بیشتر شده و ممکن است اعتراض خود را به صورت رفتارهای پرخاشگرانه نشان دهند.

نتایج این مطالعه نشان می دهد که خشونت خانگی و الگوهای ارتباطی می توانند در پیش بینی پرخاشگری بچه ها، نقشی موثر داشته باشد.

یافته های این مطالعه؛ تابستان گذشته به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان پیش بینی پرخاش گری بچه ها بر اساس خشونت خانگی و الگوهای ارتباطی در فصل نامه سلامت روان کودک منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 5 آذر 1399 بروزرسانی: 5 آذر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1291

به "چه عواملی باعث پرخاشگری بچه ها می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه عواملی باعث پرخاشگری بچه ها می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید