مرکز آمار: نرخ رشد تورم سالیانه خرداد 2 درصد کم شد

به گزارش بهترین مقاله، مرکز آمار بیان کرد که نرخ تورم یک سال منتهی به خرداد 1399 برای خانوار های کشور به 27.8 درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، 2 واحد درصد کاهش یافته است.

مرکز آمار: نرخ رشد تورم سالیانه خرداد 2 درصد کم شد

به گزارش گروه مالی خبرنگاران بر اساس گزارش مرکز آمار، نرخ تورم سالیانه برای خانوار شهری 27.7 درصد و برای خانوار روستایی 27.8 درصد رسیده که نسبت به اردیبهشت ماه به ترتیب 2 و 2.6 درصد کم شده است.

منظور از نرخ تورم سالیانه تغییر میانگین قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری است، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است.

رشد 1.5 واحدی نرخ تورم نقطه ای

نرخ تورم نقطه ای تغییرات قیمت نسبت به ماه مشابه سال گذشته را نشان می دهد که براساس اعلام مرکز آمار نرخ تورم نقطه ای خانوار های کشور در خردادماه 22.5 درصد بود. یعنی خانوار های کشور به طور میانگین 22.5 درصد بیشتر از خرداد سال گذشته برای خرید یک مجموعه کالا ها و خدمات یکسان هزینه نموده ­اند.

نرخ تورم نقطه ای خرداد ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل (اردیبهشت ماه) 1.5 واحد درصد افزایش یافته است.

نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 2.9 واحد درصدی به 14.9 درصد و گروه کالا های غیر خوراکی و خدمات با افزایش 0.7 واحد درصدی به 26.4 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوار های شهری 22.7 درصد و خانوار روستایی 21.1 درصد بوده و نسبت به ماه قبل به ترتیب 1.4 و 1.8 واحد درصد رشد داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوار های کشور

یکی دیگر از نرخ های تورمی اعلام مرکز آمار تورم ماهیانه که تغییرات قیمت نسبت به ماه قبل را نشان می دهد نرخ تورم ماهیانه خرداد 1399 به 2 درصد رسیده که نسبت به اردیبهشت 0.5 واحد درصد کاهش داشته است.

تورم ماهیانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالا های غیر خوراکی و خدمات به ترتیب 2.4 درصد و 1.8 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهیانه برای خانوار های شهری 2 درصد است که نسبت به ماه قبل، 0.6 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوار های روستایی 2.2 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.1 واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه نان و غلات (انواع برنج خارجی، ماکارونی)، گروه میوه و خشکبار (سیب، پرتقال)، و گروه گوشت قرمز و گوشت ماکیان (مرغ ماشینی) است.

در گروه عمده کالا های غیر خوراکی و خدمات، گروه تفریح و فرهنگ (تجهیزات رایانه، حق عضویت باشگاه های ورزشی)، گروه مبلمان و لوازم خانگی (لوازم خانگی و ظروف آشپزخانه) و گروه بهداشت و درمان (انواع دارو و ویزیت) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

همچنین گروه سبزیجات (پیاز، سیب زمینی و گوجه فرنگی) و متوسط قیمت یک متر مکعب گاز مصرفی خانوار ها نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالیانه در خرداد ماه 1399 برای دهک های مختلف هزینه ای از 25.8 درصد برای دهک اول تا 30 درصد برای دهک دهم است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1097

به "مرکز آمار: نرخ رشد تورم سالیانه خرداد 2 درصد کم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرکز آمار: نرخ رشد تورم سالیانه خرداد 2 درصد کم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید