غریبآبادی: آژانس نسبت به حفاظت از اطلاعات محرمانه پادمانی مسئول است

به گزارش بهترین مقاله، غریب آبادی نسبت به افشای گزارش محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه ایران برای نصب سه آبشار سانتریفیوژهای جدید در نطنز انتقاد و شرح داد که این سازمان نسبت به حفاظت از اطلاعات محرمانه پادمانی کشورها مسئول است.

غریبآبادی: آژانس نسبت به حفاظت از اطلاعات محرمانه پادمانی مسئول است

به گزارش خبرنگاران، کاظم غریب آبادی روز جمعه با انتشار پیامی در صفحه توئیتری خود نوشت: گزارش محرمانه امروز (جمعه) آژانس که حاوی محتویات نامه محرمانه ایران است، بلافاصله و حتی قبل از اینکه اعضای شورای حکام نیز بتوانند آن را رهگیری کنند، در رسانه ها ظاهر شد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

وی شرح داد: آژانس صرفا در رابطه با به روزرسانی تحولات مسوولیت ندارد، بلکه باید حفاظت از اطلاعات محرمانه پادمانی کشور میزبان را نیز تضمین نماید.

سفیر کشورمان خاطر نشان کرد: اگر قرار باشد باز هم آژانس و کشورهای عضو در خصوص این شکاف در امور محرمانگی تحت انتقاد قرار نگیرند، آژانس باید سازوکارهای محرمانگی خود و از جمله استفاده از سایت داخلی گاواتم به عنوان ابزاری برای مکاتبات را مورد بازنگری قرار دهد.

این اولین باری نیست که گزارش های محرمانه آژانس درباره فعالیت های هسته ای ایران به رسانه ها درز پیدا می کند.

پیشتر میخائیل اولیانوف کننده دائم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین نیز نسبت افشای گزارش های محرمانه آژانس بین المللی انرژی اتمی به رسانه ها اعتراض نموده بود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز با انتشار گزارشی محرمانه، از برنامه ایران برای نصب سه آبشار سانتریفیوژهای جدید در نطنز خبر داد.

انتشار این گزارش به فاصله کمی پس از تصویب کلیات طرح اقدام راهبردی مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم ها در رسانه های غربی خبر ساز شد.

به گزارش ایرنا، بر اساس این مصوبه مجلس شورای اسلامی، سازمان انرژی اتمی موظف است که در صورت عدم لغو تحریم ها ظرف مدت 3 ماه عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره سازی مواد را تا درجه غنای مناسب، با حداقل 1000 عدد ماشین IR-2m در بخش زیرزمینی تاسیسات شهید احمدی روشن نطنز آغاز کند.

همچنین سازمان انرژی اتمی مکلف است در همین بازه زمانی، هرگونه عملیات غنی سازی و تحقیق و توسعه با ماشین های IR-6 را به تاسیسات شهید علی محمدی فردو منتقل نموده و عملیات غنی سازی را با حداقل 164 ماشین از این نوع آغاز نموده و آن را تا انتهای سال 1399 به 1000 ماشین توسعه بدهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1399

به "غریبآبادی: آژانس نسبت به حفاظت از اطلاعات محرمانه پادمانی مسئول است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غریبآبادی: آژانس نسبت به حفاظت از اطلاعات محرمانه پادمانی مسئول است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید