علت کمر درد در بارداری چیست و چگونه درمان می شود؟

به گزارش بهترین مقاله، علت کمر درد در بارداری می تواند افزایش وزن و فشار وارده از رحم به مفصل ساکروایلیاک باشد. باروش های مقابله و درمان کمر درد در بارداری آشناشوید.

علت کمر درد در بارداری چیست و چگونه درمان می شود؟

کمر درد در بارداری امری بسیار شایع است. این درد معمولا در مفصل ساکروایلیاک متمرکز است. این منطقه جایی است در قسمت پایینی کمر که استخوان خاجی به لگن متصل می شود. شما دو عدد از این مفاصل را دارید که هرکدام در یک طرف قرار گرفته است. اگر تاندون های مفصل تحت فشار قرار گیرند، کشیده شده و یا بیش از حد در جهت اشتباه حرکت کنند، ملتهب شده و باعث درد در اطراف استخوان لگن و قسمت پایینی کمر می شود.

درد ساکروایلیاک به دلایل مختلف در دوران بارداری شایع است. مفصل ساکروایلیاک به دلیل محل قرارگیری اش در دوران بارداری از سمت رحم تحت فشار قرار می گیرد و این فشار می تواند آن را آزار دهد. علاوه بر این وزن شکم در حال رشد شما با برهم زدن تعادل بدن تان آن را به سمت جلو متمایل می کند که می تواند باعث وارد آمدن فشار غیر عادی بر مفصل ساکروایلیاک شود. اگر بیش از میزان تعیین شده وزن اضافه کرده اید و وزن تان بیشتر از میزان تعیین شده است شما در معرض درد مفصل ساکروایلیاک قرار دارید.

انجام فعالیت های زیر می تواند شدت کمر درد در بارداری را افزایش دهد. بنابراین بهتر است حتی الامکان از انجام آنها پرهیز کنید:

  • ایستادن یا راه رفتن بیش از 30 دقیقه
  • به دست دریافت کیف یا ساک سنگین
  • ایستادن بر روی یک پا
  • بالا رفتن از پله
  • خم شدن به جلو
  • رانندگی بیش از 30 دقیقه

راه های درمان کمر درد در بارداری

برای کاهش درد استامینوفن مصرف کنید. به طور متناوب از کمپرس سرد و گرم استفاده نمایید هر کدام به مدت 20 دقیقه و همیشه کار را با کمپرس سرد به انتها ببرید. راه رفتن در برخی موارد به کاهش درد کمک می کند، در بقیه موارد استراحت بهترین کار ممکن است. کاری که به شما احساس بهتری می دهد را انتخاب کنید. این مساله به طور خودبخود برطرف می شود. در اقدامی دیگر می توانید برای بهبود کمر درد بارداری از بالش های مخصوص دوران بارداری استفاده کنید. همچنین هنگام خوابیدن بالشی را بین پاهای خود قرار دهید تا اگر احساس کمر درد می کنید، این درد در خواب از بین برود. در طول سه ماهه دوم و سوم نیز می توان با قرار دادن بالشی نازک در زیر شکم احساس راحتی و آرامش کرد. (همانند تصویر زیر)

اما اگر در زندگی روزمر ه باعث بروز مشکل شود باید با پزشک تان در باره درمان های ممکن مشورت نمایید.

چه موقع با پزشک خود تماس بگیریم؟

اگر درد شدید کمر دارید یا اگر درد بیش از 2 هفته در شما باقی بماند باید با پزشک خود تماس بگیرید. خود درمانی نکنید زیرا کمر درد در بارداری می تواند توسط مسائل مهمتری ایجاد شده باشد. حتی درد کمر می تواند از علایم مهم زایمان زودرس باشد. اگر همراه درد، تب و یا سوزش ادرار، با خونریزی واژن دارید حتما به پزشک مراجعه نمایید. بعد از رد کردن علل دیگر درد، می توان از کمربند بارداری یا باند الاستیک مخصوص یا حائل پشت استفاده کرد. این وسائل می تواند برای وزن شکم حمایت ایجاد کند و فشار روی پشت را کاهش دهد. در موارد شدید، عوامل ضد درد، استراحت، یا درمان فیزیکی توصیه می شود.

منبع: setare.com
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1479

به "علت کمر درد در بارداری چیست و چگونه درمان می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت کمر درد در بارداری چیست و چگونه درمان می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید