عرصه و حریم بنای تاریخی قلاتگاه اشنویه معین می شود

به گزارش بهترین مقاله، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: عملیات تعیین عرصه و حریم بنای تاریخی قلاتگاه اشنویه استان آذربایجان غربی به سرپرستی یکی از باستان شناسان مطرح کشور شروع می شود.

عرصه و حریم بنای تاریخی قلاتگاه اشنویه معین می شود

به گزارش بهترین مقاله به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، جلیل جباری با اعلام این خبر اضافه کرد: قلعه (قلاتگاه) تاریخی شهرستان اشنویه یکی از آثار شاخص این استان است که به زودی توسط گروهی از پژوهشگران باستان شناس و به سرپرستی حمید خطیب شهیدی از باستان شناسان بنام کشور، مورد کنکاش و بررسی قرار خواهد گرفت.

او شرح داد: با توجه به اینکه قبلا هیچگونه فعالیت میدانی باستان شناختی در این بنای تاریخی صورت نگرفته بود و نظر به اهمیتی که این قلعه دارد، پیشنهاد مشخص حریم و عرصه آن از سوی این اداره کل به پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور داده شد که پس از موافقت و اخذ مجوزهای لازم، به زودی اولین فصل فعالیت باستان شناسی این بنای تاریخی آغاز می شود.

جباری اضافه کرد: فعالیت پژوهشی و باستان شناسی که در این بنا انجام خواهد شد تحت عنوان مستند سازی، مشخص عرصه و پیشنهاد حریم آن است و این امر در راستای حفظ و صیانت از اثر خواهد بود زیرا که با مشخص شدن عرصه و حریم و تصویب نهائی آن و ابلاغ به ادارت و مراجع ذی ربط، هرگونه فعالیت غیرعلمی، ایجاد تاسیسات و ساخت و ساز در آن محدوده غیرقانونی خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی اضافه کرد: قدمت قلاتگاه اشنویه مربوط به آغاز دوره اورارتوئی در ایران (اواخر قرن 9 پیش از میلاد) است و لذا از نظر قدمت و تاریخ، از بسیاری دیگر از آثار و محوطه های مربوط به اورارتوئی از جمله قلعه بسطام در شمال استان که بزرگترین محوطه اورارتوئی در ایران بشمار می رود، متاخرتر است.

با توجه به اهمیت موضوع، در سالهای آینده با انجام کاوش های باستان شناسی در این قلعه، می توان زوایای دیگری از دوران حکومت اورارتوها در منطقه شمالغرب ایران آشکار ساخت.

این بنای تاریخی در فاصله هشت کیلومتری جاده اشنویه به نقده و در نزدیکی روستای چشمه گل این شهرستان واقع است و در سال 1344 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 18 مهر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 309

به "عرصه و حریم بنای تاریخی قلاتگاه اشنویه معین می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرصه و حریم بنای تاریخی قلاتگاه اشنویه معین می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید