سرانه فضای سبز منطقه 21؛ 2برابر استانداردهای جهانی

به گزارش بهترین مقاله، دروازه غربی پایتخت از نظز فضای سبز شرایط بسیار مناسبی دارد وبه لحاظ سرانه و مساحت بر سکوی دوم شهر تهران ایستاده است.

سرانه فضای سبز منطقه 21؛ 2برابر استانداردهای جهانی

بهترین مقاله- مهدی اسماعیل پور: شهرداری منطقه 21 با اجرای برنامه هایی متنوع مانند آبیاری قطره ای و استفاده از پساب های تصفیه شده صنایع توانسته تا حدودی بر مشکل کم آبی چیره گردد و علاوه بر حفظ فضای سبز موجود، چند هکتار دیگر هم به آن اضافه کند و سرانه فضای سبز را چندمترمربع افزایش دهد. در این گزارش به شرایط فضای سبز منطقه می پردازیم و چگونگی افزایش مساحت و سرانه آن را در گفت وگو با سیاوش زابلی، معاون خدمات شهری و فضای سبز شهردار منطقه آنالیز می کنیم.

مساحت کل فضای سبز منطقه 935 هکتار است. با توجه به آخرین آمارها جمعیت ثابت منطقه 186هزار و 721 مترمربع است که با توجه به این موضوع، سرانه فضای سبز در حال حاضر به 50 مترمربع رسیده است. این در شرایطی است که پیش از سال 1398 سرانه فضای سبز 45 مترمربع بود که با اضافه شدن 3 هکتار فضای سبز داخل شهری در محدوده پروژه دوگاز و 80 هکتار از جنگل کاری های اجرا شده توسط سازمان بوستان ها و فضای سبزشهر تهران در محدوده رودخانه کن واقع در اراضی پایگاه یکم شکاریکه در اختیار شهرداری منطقه قرار گرفته، سرانه فضای سبز هرکدام از ساکنان منطقه، 5 مترمربع افزایش یافته است.

آبیاری با پساب تصفیه شده صنایع

یکی ازعواملی که موجب حفظ و گسترش فضای سبز منطقه شده، برنامه و سیاست های شهرداری در استفاده بهینه از منابع آب موجود است. معاون خدمات شهری و فضای سبز منطقه در این باره می گوید: 6 مخزن بتنی - دفنی با گنجایش 9 هزار مترمکعب برای ذخیره سازی و آبیاری فضای سبز منطقه ساخته شده است. همچنین در گذشته، پساب های قابل تصفیه و استفاده صنایع و شهرک ها، بدون استفاده هدر می رفت، اما با برنامه ریزی که انجام دادیم حدود 3 هزار مترمکعب از این پساب های قابل استفاده صنایع نظیر پارس خودرو، شهرک آسمان و مینو، با مشارکت و همکاری خود آنها، پس از تصفیه برای آبیاری فضای سبز در همان محدوده صنایع و شهرک ها مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال کارخانه

پارس خودرو،0052 مترمکعب و شهرک آسمان بین 400 تا 700 مترمکعب آب تصفیه شده برای آبیاری فضای سبز در اختیار ما قرار می دهند.

مبارزه بیولوژیک با آفات و اصلاح نوع پوشش گیاهی

بعضی از شهروندان درباره از بین رفتن بخش هایی از فضای سبز محله ها، انتقاد و گلایه هایی دارند. سیاوش زابلی درباره این موضوع می گوید: طرح اصلاح فضای سبز متناسب با شرایط آب و هوایی و اقلیمی تهران در دستور کار واقع شده است. با توجه به اینکه چمن به آبیاری زیاد احتیاج دارد و کمبود منابع آبی تهران اجازه نگهداری از این نوع پوشش گیاهی را نمی دهد، براساس دستورالعمل و سیاست سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران، 17 هکتار از پوشش گیاهی چمن در منطقه، جمع آوری گل ها و گیاهان مقاوم جایگزین آن شد. کوشش می کنیم در ساخت فضای سبز از گیاهانی مانند زیتون تلخ استفاده کنیم که به کم آبی مقاوم هستند. یا درختان توت که سبب ایجاد بحران مگس های سفید یا سفیدبالک ها می شوند، سیاست اصلاح کاشت را داریم. موضوع دیگر، کاهش استفاده از سموم شیمیایی و رفتن به سمت مدیریت بیولوژیک آفات و بیماری های گیاهی است که با استفاده از فرمون و روغن پاشی های به موقع صورت می گیرد . این موضوع در افزایش مقاومت و سلامت فضای سبز و گیاهان نقش به سزایی دارد. براساس پروتکل و زمان بندی اعلام شده از سوی سازمان بوستان ها و فضای سبز شهر تهران، درختان آفت زدایی می شوند. ضمن اینکه اگر مورد خاصی هم باشد، خارج از این زمان بندی، آفت زدایی را انجام می دهیم.با این وجود اگر شهروندان محترم نظر و پیشنهادی درباره توسعه و نحوه نگهداشت فضای سبز دارند از آن استقبال می کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1000

به "سرانه فضای سبز منطقه 21؛ 2برابر استانداردهای جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانه فضای سبز منطقه 21؛ 2برابر استانداردهای جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید