ماسال کجاست؟ ، با سرزمین میان ابرها آشنا شوید

به گزارش بهترین مقاله، در غرب استان گیلان و در همسایگی کوه های تالش، بهشتی زمینی میان ابرها پنهان شده است. سرزمینی که اگر آن را با چشمان خودتان نبینید، واقعی بودنش را باور نمی کنید. این بهشت زمینی، رودهای زیبا، آبشارهای کوتاه و بلند، دشت های وسیع و سبز و جنگل های بی خاتمه دارد. شاید باورش سخت باشد؛ اما در این سرزمین فرشی از ابرهای سفید زیر پای شما قرار می گیرد؛ انگار که شهر درست از میان یک تابلوی نقاشی بیرون آمده باشد. این شهر سحرانگیز، ماسال نام دارد. در این مطلب از مجله گردشگری خبرنگاران این شهر ییلاقی را به شما معرفی می کنیم.

ماسال کجاست؟ ، با سرزمین میان ابرها آشنا شوید

ماسال در کدام قسمت استان گیلان قرار گرفته است؟

این شهر در 55 کیلومتری شمال غرب شهر رشت، 60 کیلومتری شهر تالش و 380 کیلومتری تهران قرار گرفته است. از ماسال به شرق که بروید، به شهرهای فومن و صومعه سرا می رسید. این شهر از جنوب با ماسوله و از غرب با خلخال استان اردبیل همسایه است. در شمال ماسال هم رضوان شهر قرار گرفته است. به وسیله یک جاده زیبا که از وسط شهر می گذرد، به ییلاقات ماسال می رسید؛ ییلاقاتی که پر از شگفتی و زیبایی های وصف نشدنی هستند. این شهر یک منطقه کوهپایه ای است و به همین خاطر، دشت های پهناور و بسیار زیبایی دارد. ماسال قبلا بخشی از تالش بود و رودکنار نام داشت.

آب و هوای ماسال چگونه است؟

هر فصل از این بهشت زمینی یک نوع آب و هوای خاص دارد. بهار دلنشین این شهر فصلی با هوای خنک و مطلوب است. تابستان ها هوا گرم و شرجی شده و ممکن است برایتان کمی آزاردهنده باشد اما از شهریور هوا خنک خواهد شد. مهر ماه تفاوت زیادی با شهریور ندارد، اما از آبان هوا بارانی و وزش باد آغاز می شود. زمستان متفاوت ترین فصل سال در ماسال به شمرا می رود، زمانی که برف های سنگین تمام شهر را سفیدپوش می نمایند.

چطور از رشت به ماسال برویم؟

مسیرهای زیادی برای رسیدن به ماسال وجود دارد اما برترین مسیر از جاده طاهر گوراب است. در این مسیر 50 کیلومتری از شهرهای صومعه سرا، بازار آدینه، کلاشم و طاهر گوراب عبور خواهید کرد.

برترین موقع سفر به ماسال چه زمانی است؟

هر فصل از سال زیبایی های منحصر به فرد خودش را دارد و انتخاب برترین فصل برای سفر به ماسال بیشتر به سلیقه شخصی شما بر می شود. با این حال، بسیاری از مسافران فصل های بهار و تابستان را برترین زمان برای سفر به این شهر می دانند. برای این که بیشتر با آب و هوای ماسال آشنا شوید، ویژگی های هر فصل از این شهر رنگارنگ را برایتان شرح می دهیم.

بهار | زیباترین فصل سفر به ماسال

در فصل بهار و هم زمان با زنده شدن دوباره طبیعت، ماسال روحی تازه به وجود مسافرانش می بخشد. درختان بهارنارنج و گیلاس شکوفه می زنند و زیبایی های ماسال را چند برابر می نمایند. بوی شکوفه ها بهارنارنج در فصل اردیبهشت تمام دغدغه ها را از سرتان می پراند و تمام وجودتان از سرسبزی و طراوت فصل بهار پر می شود. البته اگر در سفرتان به ماساال دنبال آرامش هستید، به شما پیشنهاد می کنیم در تعطیلات نوروز به این استان سفر نکنید؛ چراکه گردشگران زیادی به ماسال سر می زنند.

تابستان | فصل گرم و مرطوب ماسال

سفر به ماسال در ماه های تیر و مرداد را به شما پیشنهاد نمی دهیم؛ چراکه در این زمان رطوبت به بالاترین حد خود می رسد و نمی توانید به میزان کافی از زیبایی های شهر لذت ببرید. اما در شهریور که رطوبت کاهش می یابد، مجذوب کنندهیت واقعی تابستان های ماسال نمایان خواهد شد و می توانید از بازدیدتان در مکان های تماشای شهر لذت ببرید.

پاییز | فصل خنک و رنگارنگ ماسال

ماسال در مهر ماه تفاوت زیادی با شهریور ندارد. اما زمانی که هوا رو به سردی می رود، برگ های درختان به رنگ نارنجی و زرد در می آیند. فرشی رویایی از برگ ها زیر پای شما پهن می شود و صدای خش خش آن ها وقتی که از رویشان رد می شوید، یک سمفونی دل نشین را در گوشتان اجرا می نماید. تنوع رنگی طبیعت ماسال در پاییز حسابی دلتان را می برد. برای سفر به ماسال در پاییز لباس گرم را از قلم نیاندازید.

زمستان | تجربه سفر متفاوت به ماسال

حال و هوای ماسال در زمستان کاملا زیر و رو می شود. تمام آن دشت ها و جنگل های رنگارنگ زیر لباسی سفید پنهان می شوند و شهر روی دیگری از خودش را به نمایش می گذارد. حس زمستان های ماسال کاملا متفاوت از سه فصل دیگر سال است. شاید بسیاری از زیبایی های ماسال زیر برف پنهان شوند اما جای آن ها را تماشای دود شومینه ها و اجاق های خانه ها پر می نماید. البته سفر به ماسال در زمستان می تواند بسیار خطرناک باشد. در صورتی که تصمیم به سفر به این شهر در زمستان دارید، حتما تجهیزات زمستانی، لباس گرم و پتو با خود ببرید.

جاهای تماشای ماسال

بدون شک ماسال یکی از برترین شهرهای ایران برای عاشقان طبیعت گردی خواهد بود. این شهر مرتفع و بکر پر از ییلاق های تماشای با کلبه های رنگارنگ، غارها، روخانه ها و آبشارهای آرامش بخش است؛ اما خاص ترین جاذبه این شهر، مه های غلیظ و زیبایی هستند که جنگلی از ابر را زیر پای شما فرش می نمایند.

اما به جز جاهای تماشای ماسال مسیرهای دسترسی به آن ها هم بسیار زیبا و مجذوب کننده هستند. جاده های جنگلی و پرپیچ وخم که در مسیر رسیدن به ییلاقات هستند، می توانند مکانی مناسب برای استراحت دور آتش و نوشیدن چای ذغالی باشند. در ادامه پیشنهادهایی برای گشت وگذار در ماسال به شما ارائه می دهیم.

ییلاق اولسبلانگاه ماسال | زیباترین و معروفترین ییلاق ماسال

زیباترین و معروف ترین ییلاق ماسال، اولسبلانگاه است. این ییلاق حدود 27 کیلومتر با شهر فاصله دارد و از بالای آن می توانید شهرهای تالش و ماسال را ببینید. منظره های که در ارتفاع 1500 متری این ییلاق جلوی چشمتان قرار می گیرد، شما را به تحسین طبیعت وادار می نماید. این ییلاق پر از درختان راش، بلوط و اولس است که نام آن هم از روی همین درخت برداشته شده است.

اولسبلنگاه یکی از منطقه ها حفاظت شده استان گیلان است و هنوز هم بافت قدیمی با کلبه های چوبی دارد. کلبه های چوبی این ییلاق، سقف های حلبی رنگارنگ دارند و اقامت در آن ها تجربه متفاوتی را برایتان رقم می زند.

ییلاق سوچاله | تماشای غروب ماسال از کلبه های رنگارنگ

معروف ترین نشانه این ییلاق، کلبه های دوطبقه و رنگارنگش است. این ییلاق در ارتفاع 1800 متری با فضایی مه آلود، منظره ها اعجاب آوری مانند غروب های جادویی را به نمایش می گذارد. در ییلاق سوچاله گیاه هایی مانند خنجری و گلپر می رویند. گذر مه از میان کلبه ها یک فضای سحرآمیز و خاص می سازد و هوای خنک و دل نشین سوچاله باعث می شود تا این منطقه برای فرار از گرما و رطوبت هوا در تابستان انتخابی عالی باشد.

ییلاق واشیار | آبشار و آب تنی

یکی دیگر از ییلاق های سرسبز و زیبای ماسال، واشیار نام دارد. جاذبه اصلی این ییلاق، آبشار آن است که ارتفاع 11 متری دارد. در فصل گرم سال می توانید در این آبشار زیبا آب تنی کنید. یادتان باشد که لباس اضافی همراه خود ببرید.

ییلاق اسپی دشت | تماشای اقیانوس ابر و اسب های وحشی

نام این منطقه به خاطر وجود اسب های وحشی و تاخت وتاز زیبا و باشکوه آن ها انتخاب شده است. هنگام تماشای طبیعت زیبای این منطقه، ناگهان ده ها اسب وحشی در فاصله های دور و نزدیک آغاز به دویدن می نمایند. این صحنه بدون شک هیچوقت از یادتان نخواهد رفت. در منطقه ها مرتفع ییلاق اسپی دشت بعلاوه می توانید پدیده شگفت انگیز اقیانوس ابر را تماشا کنید و از آن لذت ببرید.

ییلاق تلارگاه | تجربه آرامش کامل طبیعت

اگر می خواهید ساعاتی را دور از هیاهوی شهر و زندگی مدرن بگذرانید، ییلاق تلارگاه یک انتخاب عالی محسوب می شود. در این ییلاق بی نظیر که پر از دشت و جنگل و ابر و مه است، موبایل آنتن نمی دهد و می توانید در آرامش کامل به تماشای طبیعت بنشینید.

ییلاق خشکه دریا | طبیعت بکر منطقه شاندرمن

این ییلاق در یک دره با طبیعتی مجذوب کننده و منظره ها بی نظیر و در منطقه شاندرمن قرار گرفته است. ییلاق خشکه دریا در ارتفاع 1500 متری واقع شده و چند رود زیبا از آن می گذرد. برای رسیدن به خشکه دریا باید چند ساعت در مسیرهای بسیار زیبا پیاده روی کنید. تعداد ییلاقات ماسال بسیار زیاد است و نمی توانیم همه آن ها را به طور کامل معرفی کنیم؛ اما هر کدام از آن ها طبیعتی بکر و تماشای دارند که در سفرتان به ماسال نباید از آن ها را از دست دهید. شنبه راه، خردیول، گامیشیان، خان بند، نسا و شالما تعدادی از این ییلاقات زیبا و تماشای هستند.

غار آویشو | غاری به قدمت 75 میلیون سال!

آویشو بزرگ ترین غار این منطقه است و گردشگران زیادی را به خود جذب می نماید. این غار 750 متر طول و حدود 150 متر عمق دارد و برای بازدید از آن باید تجهیزات غار نوردی همراه خود ببرید و حتما با تور از آن بازدید کنید. به گفته زمین شناسان قدمت این غار آهکی و آبی تقریبا به 75 میلیون سال پیش بازمی شود.

برای رسیدن به این غار باید از شاندرمن به سمت روستای سیاه مرد، از آن جا به روستای چاله سرا و در آخر از بقعه شاه امیر در مسیر رسیدن به غار حرکت کنید. دیگر غارهای تماشای شگفت آور ماسال مربوط به منطقه باستانی اسبه ریسه و صخره های بزرگ این منطقه هستند. در سفرتان به ماسال بعلاوه از غارهای چسلی، کل چال و خندیله پشت تماشا کنید.

آبشارهای ماسال | سرگرمی در ارتفاعات گیلان

ماسال در ارتفاعات استان گیلان قرار گرفته است. رودهای پر آب و خروشان بسیار زیادی که از کوه های اطراف ماسال سرچشمه می گیرند، در مسیرشان آبشارهای زیادی را ایجاد نموده اند. تعداد این آبشارها به حدی زیاد است که به ماسال، شهر آبشارهای بلند می گویند. آبشارهایی که منظرهایی تماشایی می سازند و زیبایی های این منطقه را بیشتر می نمایند. تعدادی از این آبشارها به خاطر ارتفاع بیشتر و ایجاد حوضچه هایی مناسب برای آب بازی معروفیت بیشتری دارند.

آبشار خون که ارتفاعی 15 متری دارد، یکی از زیباترین و معروف ترین آبشارهای ماسال است که گردشگران زیادی از آن بازدید می نمایند. آبشار تولی نسا که در میانه جنگل های زیبای منطقه قرار گرفته، ارتفاعی 10 متری دارد. آبشارهای ویوز و رامینه از دیگر آبشارهای معروف این منطقه هستند.

قلعه کول | قلعه خشتی روستای وشمه سرا

قدمت این قلعه خشتی که تنها بقایایی اندک از آن مانده، به قرن دو یا سه هجری قمری، یعنی دوره حکومت عباسیان، بازمی شود. قلعه کول یکی از مکان های تماشای ماسال محسوب می شود که در روستای وشمه سرا قرار گرفته و در لیست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است.

منطقه باستانی اسبه ریسه

قدمت اسبه ریسه به سده های پیش از میلاد بازمی شود و تا قرن ها بعد از ورود اسلام به ایران، همچنان شهری پر رونق بوده است. دیوارهای دفاعی قدیمی، گورستان ها و اتاق های مسکونی که برای دوران هخامنشیان هستند و کوزه های سفالی و ابزارهای نساجی مربوط به دوره های مختلف تاریخ ایران، نشان می دهند که این منطقه برای بیش از هزار سال محل زندگی انسان بوده است. البته در این منطقه جاذبه های دیگری هم مثل صخره های بلند و آبشارهای خروشان که محل مناسبی برای کایاک سواری محسوب می شود، وجود دارد.

پارک جنگلی ریزه مندان

این پارک جنگلی با وسعت 200 هکتاری و داشتن امکانات رفاهی، مکانی مناسب برای گذراندن یک روز کامل در دل طبیعت است. می توانید با خانواده یا دوستان خود به این پارک جنگلی بروید، چادر برپا نموده و اوقات خوشی را سپری کنید.

پارک ساحلی ماسال

رودخانه بزرگ خالکبی از وسط شهر می گذرد و تاثیر بسیار زیادی در زیست بوم این منطقه گذاشته است. پارک ساحلی ماسال در کنار رود خالکابی یکی از جاذبه های گردشگری ماسال به حساب می آید. این پارک در کنار فضای سبز زیبا، تمام امکانات رفاهی یک پارک را دارد.

بازار هفتگی ماسال

امکان ندارد به ماسال سفر کنید و از آن جا دست خالی برگردید. در بازار هفتگی این شهر که روزهای شنبه برقرار است، انواع محصولات محلی مثل لبنیات (به خصوص کره و پنیر)، ترشی های محلی و انواع نهال درخت، مخصوصا نهال توت به فروش می رسد. در سفر به ماسال حتما به این بازار سر بزنید.

تفاوت ماسال و ماسوله چیست؟

در عین شباهت زیاد نام های این شهر، تفاوت های بسیاری با هم دارند. ماسال یک منطقه کوهپایه ای است و ییلاق های بسیار زیادی دارد و به دلیل نزدیکی به دریا، در بیشتر روزهای سال پوشیده از مه می شود.

ماسوله به وسیله کوه ها محاصره شده است و در دل جنگل قرار گرفته است. ماسوله تقریبا نیمی از سال در مه فرو می رود و به خانه های پلکانی اش معروفیت دارد که منظره فوق العاده ای را برای گردشگران به نمایش می گذارند. هر دو شهر پر از آبشارهای خروشان، جنگل ها سرسبز، رودهای زیبا و کوه ها بلند هستند.

جاذبه های گردشگری ماسوله نسبت به ماسال بیشتر هستند. اما سفر به ماسال برای طبیعت گردان یک بهشت بی نظیر در ایران به شمار می رود. از نظر جاذبه های تاریخی هم شهر ماسوله به دلیل داشتن تاریخچه غنی و ثبت شدن در لیست آثار ملی، علاقه مندان به فرهنگ و تاریخ را بیشتر به خود جذب می نماید. برای آشنایی بیشتر با این دو منطقه و درک تفاوت میان آنها، پیشنهاد می کنیم مطلب راهنمای سفر به ماسوله را نیز مطالعه کنید.

فاصله ماسال تا ماسوله چقدر است؟

این دو شهر زیبای استان گیلان حدود 45 کیلومتر با هم فاصله دارند. از ماسال که به سمت جنوب حرکت کنید، نزدیک به یک ساعت رانندگی، به ماسوله می رسید.

مسیر رسیدن به ماسوله از ماسال چطور است؟

حرکت از ماسال به سمت ماسوله یک مسیر ساده دارد. کافی است تا در جاده فومن - ماسوله به سمت جنوب حرکت کنید و پس از طی کردن 45 کیلومتر به ماسوله می رسید.

ماسال، شهر طبیعت و آبشار

ماسال یکی از بکرترین و زیباترین نقاط ایران است. بسیاری از گردشگران که به ماسوله سفر می نمایند، از این بهشت که در فاصله 45 کیلومتری قرار گرفته است، غافل هستند. اگر به طبیعت گردی و تجربه زندگی ساده و روستایی علاقه مندید، ماسال با داشتن تعداد ییلاقات متععد، آبشارهای خروشان، دشت های وسیع، جنگل های سرسبز و کلبه های چوبی و رنگارنگش می تواند رضایت شما را جلب کند و لحظات خاطره انگیزی را برای شما بسازد.

اگر تجربه سفر به ماسال را دارید، آن را با خوانندگان ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول درباره جاهای تماشای ماسال

آیا ماسال دریا دارد؟

ماسال فاصله زیادی تا دریا دارد و اگر قصد شناکردن در دریا دارید، باید از ماسال در جاده انزلی-رضوان شهر برانید تا به دریا برسید.

فاصله ماسال تا دریا چقدر است؟

ماسال حدود 50 کیلومتر تا دریا فاصله دارد و با یک ساعت رانندگی می توانید به دریا برسید.

جنگل ابر ماسال کجاست؟

در چند مورد از ییلاقات ماسال می توانید شاهد پدیده جنگل ابر یا اقیانوس ابر باشید. معروف ترین مورد آن، ییلاق اولسبلنگاه است.

اولسبلنگاه ماسال کجاست؟

برای رفتن به اولسبلنگاه باید از ماسال به جاده گیلوان بروید و از آن جا به راحتی به اولسبلنگاه می رسید.

منبع: فلای تودی
انتشار: 6 فروردین 1402 بروزرسانی: 6 فروردین 1402 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 2233

به "ماسال کجاست؟ ، با سرزمین میان ابرها آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماسال کجاست؟ ، با سرزمین میان ابرها آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید