رکورد های تازه افزایش قیمت خوراکی ها از لبنیات تا برنج

به گزارش بهترین مقاله، رشد قیمت ها در یک سال گذشته و حتی در دولت سیزدهم رکورد های جدیدی را ثبت نموده است، اما به نظر می رسد که غول گرانی قابل شکست است، زیرا در چند قلم کالا فرایند کاهشی قیمت را شاهد هستیم.

رکورد های تازه افزایش قیمت خوراکی ها از لبنیات تا برنج

به گزارش فارس، تورم مهمترین مسئله ای است که مردم انتظار دارند در دولت سیزدهم از تب و تاب گذشته فاصله بگیرد و حداقل آرامشی بر بازار حاکم باشد، اما آمار ها نشان می دهد که در اغلب اقلام اینگونه نبوده و پیکان نرخ محصولات غذایی که مردم روزانه مصرف می نمایند، همچنان رو به بالا است.

دولت سیزدهم از ابتدای کار به اهمیت مهار تورم پی برده است، اما اولویت ضروری تری هم یعنی سلامت مردم آن هم در دوره همه گیری ویروس کرونا وجود داشت که نمی شد به آن بی تفاوت بود.

پس از ورود بیش از 60 میلیون دز واکسن به کشور و کاهش قابل توجه فوتی ها و مبتلایان و تغییر رنگ استان ها از قرمز به نارنجی و آبی، رئیس دولت در هیئت دولت بر مهار تورم و گرانی تاکید نمود و به وزرای مرتبط به ویژه جهاد کشاورزی و صمت دستوراتی داد که نتایج آن را در روز ها و ماه های آینده باید دید.

با این حال داده های مرکز آمار ایران که شرایط قیمت ها و تورم را از شهریور گذشته تا شهریور سال جاری آنالیز نموده است، نشان می دهد که شرایط اقلام خوراکی و اساسی در یک سال گذشته و حتی در دوره دولت تازه به غیر از چند قلم کالا، همه در قیمت، افزایشی بوده است.

رشد 56 درصدی قیمت برنج در یک سال

بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران در موضوع میانه قیمت اقلام خوراکی در منطقه ها شهری، برنج ایرانی درجه یک در یک سال گذشته 55.7 درصد رشد قیمت داشته و فقط در ماه شهریور قیمت این کالای اساسی 11.2 درصد بیشتر شده است، نکته جالب توجه این که اکنون فصل برداشت برنج است و در حالی که شالی کاران محصول خود را به بازار عرضه می نمایند قیمت بالا رفته است.

بر اساس این گزارش، میانگین قیمت برنج ایرانی درجه یک در شهریور سال جاری کیلویی 43 هزار تومان به فروش رفته که در شهریور سال گذشته قیمت 27 هزا رو 600 تومان بوده است.

در این میان قیمت برنج خارجی هم از قافله افزایش قیمت ها عقب نمانده و نسبت به شهریور سال گذشته رشد 27.5 درصدی قیمت را ثبت نموده است این افزایش در ماه شهریور نسبت به مرداد 3.2 درصد بوده است.

میانگین قیمت این نوع برنج در شهریور سال جاری کیلویی 26 هزار تومان بوده، اما در شهریور سال گذشته به کیلویی 18 هزار و 800 تومان معامله می شد.

ایران سالانه حدود 2 میلیون تن برنج فراوری می نماید و حدود یک میلیون تن هم واردات دارد.

لبنیات سال جاری رکورد های تازهی از گرانی را ثبت کرد

آنالیز جداول آماری مرکز آمار نشان می دهد لبنیات مرز های گرانی را جابه جا نموده و رکورد های تازهی را ثبت نموده است، در این گروه که کره، شیر، ماست، پنیر و ... جای گرفته است، افزایش هایی از 68 تا 108 درصد را ثبت نموده اند.

کره پاستوریزه حیوانی نسبت به سال گذشته 108 درصد رشد قیمت داشته که تنها در ماه شهریور افزایش 5 درصدی را ثبت نموده است، کره 100 گرمی که در شهریور سال گذشته 5450 تومان بوده اکنون به 11300 تومان افزایش داشته است.

بعلاوه شیر پاستوریزه و ماست و پنیر هم افزایش هایی به ترتیب 69، 76 و 68 درصد را ثبت نموده اند، سرانه مصرف شیر در کشور حدود 80 کیلوگرم و نصف میانگین جهانی است، البته کشور های اروپایی هستند که سرانه مصرف شیر تا 600 کیلو هم دارند یعنی سرانه آن ها 7.5 برابر ما است، هر چه قیمت ها بیشتر گردد روی سرانه مصرف فشار می آورد که به اعتقاد کارشناسان افزایش های اخیر روی سرانه مصرف لبنیات کشور تاثیر منفی گذاشته است.

مرکز آمار ایران دو روز پیش گزارش داد سرانه مصرف شیر در ایران سه لیوان در هفته است.

افزایش قیمت 63 درصدی گوشت قرمز

یکی از اتفاقات جالب سال گذشته که شاید برای اولین بار بود رخ داد، قیمت گوشت گاو از گوسفند پیشی گرفت، مهمترین علت آن کمبود خوراک بود که روی دام های سنگین فشار بیشتری می آورد و عرضه این دام ها به کشتارگاه ها را بیشتر نموده بود، دام های سبک، چون برای چرا بیرون می فرایند مسائل کمتری در مقایسه با دام سنگین در برابر کمبود علوفه و خوراک دارند.

آمار مرکز آمار نشان می دهد که قیمت هر کیلو گوشت گوساله رشد 63 درصدی را در یکسال گذشته ثبت نموده و در ماه شهریور هم نسبت به مرداد رشد 4.5 درصدی داشته است. قیمت هر کیلو گوشت گاو یا گوساله در سال گذشته 88 هزار و 600 تومان بوده که سال جاری در شهریور به 144 هزار تومان رسیده است.

گوشت گوسفند هم فرایند افزایشی قیمت را در یکسال گذشته داشته و 35 درصد رشد را ثبت نموده است، هر کیلو گوشت گوسفند که در شهریور سال گذشته 105 هزا تومان بوده به 141 هزار تومان افزایش یافته است.

ایران سالانه 850 هزار تن گوشت قرمز فراوری می نماید که تنها 150 هزار تن با خودکفایی در این بخش فاصله دارد. اما سال جاری دامداران معتقد بودند که فراوری از تقاضا پیشی گرفته و به همین علت بار ها تقاضای صدور مجوز صادرات از سوی دولت را نموده اند که بالاخره پیروز شدند و هفته پیش مجوز صادرات دام صادر شد.

عده ای عرضه مازاد را نتیجه روانه کردن دام های زیاد و حتی مولد و آبستن به کشتارگاه به علت کمبود علوفه می دانند، درحقیقت منظور آن ها این است که این فراوانی عرضه به علت فراوری واقعی نیست و یک مسئله زودگذر است و اگر دولت صادرات را ادامه دهد در نیمه دوم سال با گرانی بیشتری در گوشت قرمز روبرو می شویم، راه حل این است که شرکت پشتیبانی امور دام کشور دام به اصطلاح مازاد را جمع آوری و به عنوان ذخایر استراتژیک استفاده کند و یا در زمان احتیاج به بازار تزریق کند و دولت باید به هر نحوی از خروج دام تحت عنوان صادرات از کشور جلوگیری کند.

افزایش قیمت 63 درصدی مرغ

قیمت مرغ در یک سال گذشته 63 درصد رشد نموده و از کیلویی 18 هزار تومان شهریور سال گذشته به 29 هزار و 600 تومان افزایش یافته است، اما قیمت این محصول در ماه شهریور نسبت به مرداد کاهش 2.4 درصدی را ثبت نموده است.

افزایش عجیب و غریب قیمت در صیفی جات

بر اساس اطلاعات مرکز آمار در یک سال اخیر گرانی های عجیب و غریب در صیفی جات ثبت شده است به طوری که گوجه فرنگی رشد قیمت 122 درصدی، پیاز 102 درصد، سیب زمینی 68 درصدی و رب گوجه 39 درصدی را ثبت نموده است.

در این میان حبوبات، و میوه ها و دیگر اقلام هم گرانی زیادی را دیده اند به طوری که شکر 72 درصد، چای خارجی 61 درصد، سیب 46 د رصد، موز 27 درصد، لوبیا چیتی 64 درصد و عدس 54.7 درصد رشد قیمت داشته است.

کدام محصولات در شهریور 1400 کاهش قیمت داشته اند

آمار ها نشان می دهد که زور بعضی از کالا ها در شهریور به تورم نرسیده و قیمت آهنگ کاهشی داشته اند مثلا مرغ ماشینی (منفی 2.4 درصد)، روغن مایع (منفی 1.9 درصد) و موز (منفی 1.3 درصد)، کاهش قیمت را تجربه نموده اند.

به نظر می رسد اگر همتی بین مسئولان باشد، غول گرانی کالا ها چندان هم غیر قابل شکست نیست، همچنان که در بعضی کالا ها نشانه های شکست قیمت پدیدار شده، امید است دیگر محصولات هم چنین تجربه ای را داشته باشند، ولی این موضوع همت مسوولان و بکارگیری شیوه های درست و صحیح مالی را می طلبد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 آبان 1400 بروزرسانی: 28 آبان 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1874

به "رکورد های تازه افزایش قیمت خوراکی ها از لبنیات تا برنج" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکورد های تازه افزایش قیمت خوراکی ها از لبنیات تا برنج"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید