رمزگشایی از جعبه سیاه متاستاز سرطان استخوان

به گزارش بهترین مقاله به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، سرطان پروستات پیشرفته یا سایر سرطان هایی که به استخوان متاستاز می دهد به انواع درمان ها مقاوم می شوند و بیمار را متحمل درد بسیاری می نماید.

رمزگشایی از جعبه سیاه متاستاز سرطان استخوان

اما اینکه چه عاملی باعث می گردد که سرطان به استخوان متاستاز دهد هنوز تعیین نیست. احتمالا استخوان محیط مناسبی برای رشد سلول های سرطانی بوجود می آورد.

اما وجود لایه بیرونی ضخیمی که در استخوان وجود دارد مانع از مشاهده حفرات و مغز استخوان ها می گردد و این جعبه سیاه استخوان است. در نهایت مدلی که در این مطالعه طراحی گردیده است اجازه ورود به استخوان را بوسیله میکروسکوپ مولتی فوتون می دهد و این پدیده را کمی واضح می نماید.

دانشمندان در دانشگاه تگزاس سیستم را طراحی کردند که به میکروسکوپ توان مانیتور کردن و عکاسی از سرطان هایی را می دهد که در استخوان موش ها رشد می نماید. بنابراین می توانند از رشد سلول های استخوانی و روند درمان آن ها آگاهی یابند.

محققان نشان دادند که چگونه این تکنیک می تواند تومور های فعال که با استخوان و سلول ها ارتباط دارند را آنالیز نموده و از آن ها عکس بگیرد. بافت طراحی گردیده به زیر پوست موش منتقل می گردد و بعد از حدود یک ماه به حفره های داخلی استخوان وارد گردیده و از سطح استخوان بوسیله میکروسکوپ قابل مشاهده است.

بعد از اینکه سلول های مغز استخوان و سایر سلول ها در حفره تجمع یافتند رده سلول سرطانی به استخوان تزریق می گردد. ارتباط میان سلول های سرطانی و سلول های استخوانی بوسیله میکروسکوپ مولتی فوتون به وسیله یک پنجره کوچک تعبیه گردیده بر روی پوست در بالای استخوان قابل آنالیز است.

میکروسکوپ مولتی فوتون یک تکنیک تصویربرداری فلورسنت از بافت زنده است. این میکروسکوپ می تواند بصورت هم زمان هفت پارامتر را با هم آنالیز کند. در استخوان یک فرد سالم فعالیت دو سلول به نام های استئوبلاست و استئوکلاست با یکدیگر در تعادل است.

در سرطان های استخوانی تنظیم فعالیت این دو سلول مختل گردیده و یکی از دو سلول بیشتر از دیگری فعالیت می نماید در نتیجه باعث ایجاد تغییراتی در شکل ظاهری استخوان می گردد. مشاهدات تیم تحقیقاتی حاکی از کاهش سلول های استئوکلاست در اطراف تومور بود.

این پدیده شناخته گردیده و بسیار دردناک است و به عنوان متاستاز سرطان پروستات در این بیماران بوجود می آید. دارویی به نام بیوفوسفونات وجود دارد که برای کاهش این اثرات استفاده می گردد. این دارو درد را کاهش می دهد اما باعث درمان در طولانی مدت نمی گردد. تیم تحقیقاتی از این وقایع عکس گرفتند.

آن ها پس از در معرض قرار دادن موش ها با داروی بیوفسفات زولدرونیک اسید مشاهده کردند که تعداد استئوکلاست ها کاهش نیافت اما فعالیت آن ها کم شد. در واقع این درمان در رشد سلول های توموری تاثیری ندارد و باعث تثبیت شدن بافت استخوانی و کاهش درد اما درمان نشدن بیماران در طولانی مدت می گردد.

آزمایشگاه Friedl از این مدل برای مطالعه بر روی درمان سرطان در موش استفاده می نماید. این مدل به عنوان یک یاری در بالین می باشد که می توان مطالعات ایمنی درمانی و رادیو درمانی را بر روی آن انجام داد.

داروهایی که باعث آزاد شدن سلول های ایمنی می شوند تا سلول های سرطانی را از بین ببرند پس از مدتی به محیط میکروسکوپی تومور مقاوم می شوند.

امید است محققان با استفاده از این مدل و میکروسکوپ بتوانند محیط میکروسکوپی اطراف تومور را مشاهده نموده و به درمان یاری نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 بهمن 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 18

به "رمزگشایی از جعبه سیاه متاستاز سرطان استخوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رمزگشایی از جعبه سیاه متاستاز سرطان استخوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید