خواص روغن بنفشه

به گزارش بهترین مقاله، گیاه بنفشه از قدیم الایام مورد توجه حکیمان و طبیبان بوده و در روایات اهل بیت علیهم السلام هم برای صندلی درمانی و دارویی آن مطالب فراوانی آمده است.

خواص روغن بنفشه

بنفشه، درمان سر درد

به گزارش خبرنگاران به نقل از بیتوته ، خواص فراوان و متعدد بنفشه باعث شده که در روایات اسلامی از آن به عنوان بهترین گیاه و روغن آن بهترین روغن یاد گردد. امام صادق علیه السلام در حدیثی می فرماید: بنفشه ، مِهتر همه روغن های شماست حکایت بنفشه در میان روغن ها ، حکایت ما در میان مردم است و بنفشه ، خوب روغنی است ! درد را از سر و چشمان می بَرَد.

امروزه از روغن بنفشه برای از بین بردن جای سوختگی و زخم ، درمان سینیوزیت و سردرد استفاده می نمایند. امام رضا (ع) هم برای پیشگیری از ابتلا به سردرد راه های مختلفی را ارائه نموده اند. روزی امام رضا علیه السلام برای یکی از خدمتکارانش که مبتلا به تب و سردرد شد کاسنی خواست فرمود: آن را آرد کنید. سپس آن را روی آتش گذاشت و روغنی به آن افزود و ضمادی درست کرد و بعد آن را بر سرش گذاشت و بعد فرمود: این یعنی (کاسنی و روغن بنفشه)تب را از بین می برد . برای سردرد مفید است و آن را از بین می برد.

بنفشه، دوستی مطمئن برای پوست

یکی از خواص درمانی روغن بنفشه خاصیت تقویت نمایندگی پوست ، ضد چین و چروکی و ضد خشکی و نرم نماینده گی پوست است. إمام رضا علیه السلام در این باره می فرماید: إذا أرَدتَ ألاّ یَظهَرَ فی بَدَنِکَ بَثرَةٌ ولا غَیرُها ، فَابدَأ عِندَ دُخولِ الحَمّامِ بِدُهنِ بَدَنِکَ ، بِدُهنِ البَنَفسَجِ ؛ اگر مى خواهى که در بدنت جوش و جز آن رُخ ننماید ، هنگام در آمدن به حمّام ، چرب کردن بدن خود را به روغن بنفشه ، شروع کن .(1)

روغنی برای ماساژ

تمام قسمت هاى گیاه بنفشه مخصوصا ریشه آن داراى وبولین است ، طبق آخرین تجربه هاى علمى که روى گیاه بنفشه به عمل آورده اند معلوم شده است بنفشه داراى موسپلاژ، اسید سالیسیلیک ، ماده رنگى ، ملوم ، قلند ایرون ، اسید اقتصادیک و ویولین مى باشد.(2)

یکی از توصیه های امام رضا (ع) برای در بحث ماساژ درمانی روغن اقتصادی بدن با استفاده از روغن های گرم مانند روغن خیری (شب بو) و روغن های مشابه است که طبیعت گرم دارند. در همین زمینه امام رضا (ع) می فرماید: ادهنوا بالبنفسج فانه بارد فی الصیف و حار فی الشتاء؛ با روغن بنفشه خود را خوشبو کنید زیرا در تابستان سرد و در زمستان گرم است.(3)

از روغن بنفشه همچنین برای گرفتگی و خشکی بینی، آفتاب سوختگی، درمان موخوره و تقویت مو و ابرو بهره می برند. امام رضا علیه السلام :هر کس مى خواهد که لب هایش نترکد و از آن ناسور 1 بیرون نزند ، به ابروهاى خود ، روغن بمالد.(4)

بنفشه، روغن برتر

امروزه همچنین توصیه می گردد که برای زیبایی پوست آن را با روغن بنفشه ماساژ دهید و اقتصادیدن روغن بنفشه بر سینه برای تنگی نفس، برطرف سرفه و برطرف خشونت سینه را مفید می دانند. اینها همه خواص این گیاه معجزه آسا است و شاید به همین دلیل است که امام رضا (ع) آن را بهترین روغن در میان روغن ها و عطرهای گیاهی دانسته اند. در این زمینه امام رضا (ع) از پدر بزرگوار خویش به نقل از امام صادق(ع) می فرماید: دعا ابی بدهن فادهن به ، وقال : ادهن ، قلت : قد ادهنت ، قال : إنه البنفسج ، قلت : وما فضل البنفسج ؟ فقال : حدثنی أبی ، عن آبائه (علیهم السلام) قال : قال رسول الله (صلى الله علیه وآله) : فضل البنفسج على الأدهان کفضل الإسلام على سائر الأدیان؛ پدرم عطری طلبید و سر وروی خود را با آن بیالایید. عرض کردم: این چه بود؟ فرمود: روغن گل بنفشه. گفتم: آن چه خوبی ای دارد؟ فرمود: پدرم از جدم حسن و او از پدرش علی (ع) حدیث کرد که رسول خدا (ص) فرمود: رجحان روغن بنفشه بر سایر عطرها و روغنها مانند رجحان اسلام بر سائر ادیان است.(5)

پانوشتها:

1. بحار الأنوار ، جلد 62 ، صفحه 322

2. اسلام پزشک بى دارو، ص 280

3. عیون اخبارالرضا(ع)، ج 2، ص 30، حدیث 74

4. بحار الأنوار ، ج 62 ، ص 325

5. عیون اخبار الرضا(ع)، ج 2، ص 54، باب 31، حدیث 148

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1244

به "خواص روغن بنفشه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص روغن بنفشه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید