جاهای دیدنی شوشتر که نباید از دست داد

به گزارش بهترین مقاله، شوشتر یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران است و قدمتش را بیش از 7هزارسال تخمین می زنند. این شهر آثار تاریخی بی نظیر و معماری فوق العاده ای دارد. اگر شما هم از تماشا آثار تاریخی و معماری کهن شهرها مختلف لذت می برید، تماشا این شهر خوزستان را از دست ندهید. با ما همراه باشید و با بعضی از مهم ترین جاهای تماشای شوشتر آشنا شوید:

جاهای دیدنی شوشتر که نباید از دست داد

سازه های آبی شوشتر:

سازه های آبی شوشتر معروف ترین جاذبه گردشگری این شهر هستند. این سازه های آبی مجموعه به هم پیوسته ای از پل ها، آبشارها، آسیاب ها، بندها و تونل های بزرگند که به طور پیوسته کار می نمایند. بنای اولیه این سازه از دوران هخامنشیان به جای مانده است و هنوز هم بخش هایی از آن فعال است. این مجموعه آبی نمونه ای بی همتا از استفاده بهینه از آب در دوران های کهن و از شاهکارهای مهندسی دنیا به شمار میرود. این مجموعه از آثار باستانی با عنوان نظام آبی تاریخی شوشتر در لیست دنیای یونسکو ثبت شده اند و هر یک به تنهایی می توانند یک جاذبه گردشگری به حساب بیایند، مثلا قلعه سلاسل که در ادامه معرفی اش خواهیم کرد.

آدرس: خوزستان، شوشتر، خیابان طالقانی

قلعه سلاسل شوشتر:

این دژ تاریخی یکی از جاهای دیدنی شوشتر و از زیرمجموعه های نظام آبی تاریخی شوشتر است. بر اساس متن های تاریخی قدمت این قلعه را به دوران هخامنشیان نسبت می دهند. قلعه سلاسل قلعه ای وسیع است که حیاط های بزرگ، سربازخانه، حمام، شبستان، آشپزخانه، سربازخانه و… داشته، اما امروزه بیشتر این عمارت ها تخریب شده اند. قلعه سلاسل در طی تاریخ بارها بازسازی شده و بر اساس شنیده ها تا 50 سال پیش هنوز آباد بوده است. با اینکه از ابهت این قلعه چیز چندانی برجای نمانده، دیدنش هنوز هم مجذوب کننده است.

آدرس: خوزستان، شوشتر، حاشیه رود کارون

مسجد جامع شوشتر:

مسجد جامع شوشتر از قدیمی ترین مسجدهای ایران است. مورخان با استناد به کتاب های تاریخی و کتیبه ها ساخت این مسجد را به دوران امام حسن عسکری نسبت می دهند. مسجد جامع شوشتر دو محراب، یک منبر بسیار قدیمی، حیاطی بزرگ و ستون هایی بسیار قطور و محکم و سقف هایی گنبدی دارد و بنایش بیشتر از سنگ و آجر تشکیل شده است. خلفای عباسی در دوران ها مختلف به این مسجد چیزهایی اضافه نموده اند و هر یک از خودشان کتیبه ای هم به یادگار گذاشته اند. البته بعد از بازسازی هایی که روی این مسجد اجرا شده تعدادی از این کتیبه ها از بین رفته است.

خانه تاریخی مرعشی:

شوشتر از آن شهرهایی است که معماری خاصی دارد. خانه تاریخی مرعشی یکی از زیباترین خانه های شوشتر است. این خانه زیبا در دوران قاجار ساخته شده و به شخصی به نام سیدمحمدحسن مرعشی تعلق داشته. خانه مرعشی در محدوده آبشارهای شوشتر و بافت تاریخی شهر ساخته شده است. این روزها این خانه با تغییر کاربری به دفتر پایگاه میراث دنیای سازه های آبی تبدیل شده است.

آدرس: خوزستان، شوشتر خیابان امام

مجموعه تاریخی مستوفی:

مجموعه تاریخی مستوفی از 4 اثر تاریخی تشکیل شده است و یکی از جاهای دیدنی شوشتر است. مسجد، حمام، پل و خانه تاریخی که این مجموعه را تشکیل می دهند مربوط به دوران قاجارند. خانه تاریخی مستوفی به یکی از تاجران بزرگ شوشتر تعلق داشته و امروز به اداره میراث فرهنگی شوشتر تبدیل شده است و در آن رستوران، موزه و عکاس خانه ساخته شده است. خانه مستوفی معماری بی نظیری دارد و اگر برای بازدید به این خانه تاریخی بروید شاید چنان محو فضای دلنشینش بشوید که دلتان بخواهد باقی روز را هم در این خانه بگذرانید.

آدرس: خوزستان، شوشتر، بشرویه، خیابان شریعتی، کوچه مستوفی

برای رزرو هتل های شوستر را ببینید.

منبع: اسنپ تریپ
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 2184

به "جاهای دیدنی شوشتر که نباید از دست داد" امتیاز دهید

1 کاربر به "جاهای دیدنی شوشتر که نباید از دست داد" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی شوشتر که نباید از دست داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید