ثبت دقیق ترین تصویر سلول های مغز با یک میکروسکوپ مینیاتوری ، عکس

به گزارش بهترین مقاله، ایسنا نوشت: یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه پکن یک میکروسکوپ مینیاتوری سه فوتونی را توسعه دادند که با موفقیت تصاویری را از اعماق مغز موش هایی که آزادانه حرکت می کردند، ثبت کرد.

ثبت دقیق ترین تصویر سلول های مغز با یک میکروسکوپ مینیاتوری ، عکس

این میکروسکوپ با وزن تنها 2.17 گرم، به تصویربرداری پایدار از قشر مغز و نورون های هیپوکامپ موش هایی که آزادانه حرکت می نمایند، دست یافت و این نوآوری ای است که می تواند به عنوان روشی برای افشای اسرار مغز انسان عمل کند.

مغز انسان حاوی میلیاردها نورون و تریلیون ها سیناپس است و نقشه برداری از اتصالات و پویایی عملکردی آن یکی از هدف های تحقیقات دنیای درباره مغز بوده است. ابزارهای تصویربرداری میکروسکوپی پوشیدنی قابل استفاده برای حیوانات کوچک یکی از این ابزارهای تحقیقاتی است.

تیمی به رهبری چنگ هپینگ، مدیر مرکز ملی تصویربرداری زیست پزشکی در دانشگاه پکن، سال ها بر روی توسعه چنین دستگاه هایی کار نموده اند. این تیم اولین میکروسکوپ مینیاتوری دو فوتونی خود با وزن 2.2 گرم را در سال 2017 ساخت و تصاویری پویا از فعالیت های عصبی و سیناپسی در قشر مغز موش ها در حین حرکت آزاد به دست آورد.

چنگ، یکی از اعضای آموزشگاه علوم چین، گفت: پس از چهار سال توسعه، یک میکروسکوپ دو فوتونی ارتقاء یافته است و میدان تصویربرداری آن 7.8 برابر بزرگ تر شده و می تواند تصاویر سه بعدی از سیگنال های عملکردی نورون های قشر مغز بگیرد.

میکروسکوپ تازه سه فوتونی که به وسیله تیمی به سرپرستی چنگ و وانگ آیمین، محقق از دانشگاه پکن ساخته شده است، در مقایسه با میکروسکوپ های چند فوتونی مینیاتوری قبلی، عمق تصویربرداری بیشتری دارد.

این میکروسکوپ به کل قشر موش هایی که آزادانه حرکت می کردند، نفوذ کرد و تصاویری از فعالیت کلسیم ناحیه هیپوکامپ در عمق 1.2 میلی متری ثبت کرد که این کار چالش بزرگی برای دانشمندان علوم اعصاب در سراسر دنیا بود.

میکروسکوپ سه فوتونی پیشرفته به وسیله این تیم با موفقیت به تصویربرداری در عمق مغز موش هایی که آزادانه حرکت می نمایند، دست یافت. طبق نتایج این مطالعه، این میکروسکوپ دارای مزیت اضافی به نام سمیت نوری کم است و به همین علت مانع از آسیب نوری به تصاویر می گردد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 6 اسفند 1401 بروزرسانی: 6 اسفند 1401 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 2222

به "ثبت دقیق ترین تصویر سلول های مغز با یک میکروسکوپ مینیاتوری ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت دقیق ترین تصویر سلول های مغز با یک میکروسکوپ مینیاتوری ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید