بانکوک و کارهایی که باید انجام داد

به گزارش بهترین مقاله، تایلند با نام رسمی پادشاهی تایلند و نام سابق سیام، کشوری در شبه جزیره هندوچین واقع در جنوب شرقی آسیاست. این کشور از شمال بابرمه و لائوس، از شرق با لائوس و کامبوج، از جنوب با مالزی و خلیج تایلند، و از غرب با برمه و دریای آندامان همسایه است.

بانکوک و کارهایی که باید انجام داد

زبان رسمی کشور تایلندی، مرکز و بعلاوه پرجمعیت ترین شهر آن بانکوک و مذهب حدود 95 درصد مردم بودایی است.

(منبع: ویکی پدیا)

بانکوک کجاست؟

کلانشهر بانکوک با منطقه ها پیرامون آن به عنوان مرکز ملی شناخته می شوند و استان یا منطقه ویژه ای مستقل در کنار 75 استان دیگر تایلند به حساب می آیند.

بانکوک که معنی آن شهر فرشته هاست در سال 1782 به دستور شاه رامای اول به عنوان مرکز بنا شد و اکنون با گذشت بیش از دو قرن، به کلان شهری بزرگ تبدیل شده است. بانکوک نظیر سایر شهرهای بزرگ و مدرن جهان به داشتن ساختمان های بزرگ، هتل های بسیار مجلل، مراکز خرید و نیز فرودگاهی مدرن و بین المللی افتخار می نماید، ضمن آنکه زیبایی بافت و رسوم سنتی خود را حفظ نموده است.

این شهر ترکیبی از جلوه های غربی، شرقی و نیز مدرن و باستانی است. رونمای آن چهره امروزی به خود گرفته است در حالی که سنت های دیرین، همچنان در زندگی روزمره مردم تجلی می نمایند. بنابراین صرف نظر از مدرن شدن آن هنوز امتیاز و ارزش خود را جهت نگاهی گذرا به هنرهای سنتی، معماری، مذهبی و سایر جنبه های فرهنگی مردم تایلند، آن هم در برترین شرایط حفظ نموده است. در اولین مواجهه با این شهر با گرمای شدید، آلودگی و لبخندی چون ضمیمه ای محوناشدنی بر چهره تایلندی ها روبرو خواهید شد بانکوک پرجمعیت ترین شهر تایلند با جمعیتی بالغ بر 11 میلیون نفر (شهر و حومه آن) نیز است.

دسترسی به بانکوک:

بانکوک به انواع مختلفی قابل دسترس بوده و از هر وسیله ای برای رفتن به آن می توان استفاده کرد. برترین راه برای رفتن به تایلند و بانکوک استفاده از جهت هوایی می باشد.

بلیط هواپیما بانکوک

بانکوک دارای 2 فرودگاه می باشد که برای پرواز های داخلی و بین المللی در نظر گرفته شده اند. اطلاعات مربوط به فرودگاه اصلی بانکوک در زیر می آید:

فرودگاه بین المللی سووارنابومی

فرودگاه بین المللی سووارنابومی یک فرودگاه همگانی مسافربری با کد یاتا BKK است که یک باند فرود آسفالت دارد و طول باند آن 4900 متر است. این فرودگاه در شهر بانکوک کشور تایلند واقع شده است و در ارتفاع 2 متری از سطح دریا واقع شده است

بانکوک، سلطان گردشگری آسیا و کارهایی که باید انجام داد

جاذبه های جهانگردی بانکوک

1. بازدید از کاخ پادشاهی بانکوک - Grand Palace and Wat Phra Kaew

یکی از مکان هایی که هر گردشگری در تایلند از آن بازدید می نماید، کاخ پادشاهی و معبد بودای زمردین است. این کاخ در واقع مجموعه ای از ساختمان های مختلف است که از اواخر قرن 18 تا نیمه های قرن 20 محل سکونت تمامی پادشاهان تایلند بوده اند. ساخت این کاخ با چوب در سال 1782 شروع شد و در دوران تاجگذاری رامای اول به خاتمه رسید. این پادشاه در طول سلطنت خود آن را تبدیل به عمارتی مستحکم تر کرد. نقشه اولیه این کاخ از دوره آیوتایا Ayutthaya گرفته شده، ابتدا مساحت آن حدود 510 کیلومترمربع بوده و در زمان سلطنت رامای دوم به مقدار کنونی خود یعنی 600 کیلومترمربع رسیده است.

ساختمان های متعدد این کاخ در دوران رامای اول ساخته شده اما پادشاهان بعدی بخش هایی ازآن را تغییر داده، نوسازی نموده یا به منظور ساخت بناهای جدیدتر، تخریب نموده اند. این کاخ در ساحل غربی رودخانه بانکوک واقع شده و گرداگرد آن را دیواری به طول 1900 متر فراگرفته است. آن سوی دیوار هم کانالی واقع شده است که در گذشته به منظور حفاظت از کاخ در برابر دشمنان ساخته شده و منطقه اطراف کاخ را به صورت جزیره در آورده است.

2. تور رودخانه Khlong

یکی از تجربه هایی که نباید در بانکوک از دست داد، تجربه سواری در قایق های سواری و راحتی است که بر روی رودخانه Khlong جریان دارند. در این تور شما از قایق های پرجمعیت و ازدحام جمعیت دور خواهید شد و با آرامشی مثال زدنی، از قسمت های قدیمی بانکوک بازدید خواهید کرد و با نحوه زندگی آنها در زمان های دور آشنا خواهید شد. کرایه این قایق ها معمولا به ازای هر ساعت 400 الی 500 بات می باشد، ولی باز می توانید در خصوص قیمت توافق بهتری انجام دهید.

بانکوک، سلطان گردشگری آسیا و کارهایی که باید انجام داد

3. بازدید از معبد Wat Arun (The Temple of Dawn)

معبد آرون یا سپیده صبح از روی خدای هندو ها Aruna نام گزاری شده است. این معبد در تمام بروشور های جهانگردی دیده می گردد و در کنار رودخانه Chao Phraya واقع شده است. پادشاه تاک سین این معبد قرن هفدهمی را به عنوان معبد سلطنتی و قصر خود انتخاب کرد زیرا این معبد اولین جایی در Thonburi است که نور سپیده صبح را از آن می توان دید. بعلاوه بودای زمردین پس از باز پس گیری از لائوس و قبل از اینکه به معبد فعلی برده گردد در اینجا نگهداری می شد.

حتی بدون آن مجسمه مقدس، این معبد از احترام ویژه ای برخوردار بوده و به وسیله پادشاهان تایلند بازسازی شده و بر وسعت آن افزوده شده است. ساختمان اصلی دارای 2 تراس است . عمارت های طبقه اول شامل مجسمه های بودا در مهم ترین دوره زندگیش است و در تراس دوم مجسمه هایی از خدایان هندو و فیل سه سر دیده می شوند.

بازدید: همه روزه از ساعت 08:30 الی 17:30

4. بازدید و خرید از بازار چینی ها

بسیاری از مسافران بانکوک، رفتن به بازار چینی ها را یک باید تلقی می نمایند. در اینجا می توانید با غذاهای شرقی آشنا شوید و در صورتی اهل خرید سوغاتی باشید، مکانی مناسب برای شما به شمار می رود. البته این رو هم در نظر داشته باشید که قیمت این مکان به نسبت سایر نقاط بانکوک پایین تر و بهتر می باشد.

5. بازدید از Siam Square

میدان سیام در تایلند ترکیبی از لاکچری و زیبایی می باشد. این نقطه از بانکوک جزء نقاط پربازدید و البته گرانقیمت شهر می باشد. بسیاری آن را با خیابان پنجم در نیویورک و یا خیابان باند در لندن مقایسه می نمایند. این منطقه پر است از مراکز خرید لوکس که دوستداران خاص خودش را دارد. انواع مجتمع های متنوع و خرید، دوستداران این منطقه را همواره راضی نگه می دارد.

6. بازدید از بازار روی آب بانکوک

بازار روی آب این شهر در 80 کیلومتری جنوب غربی بانکوک، واقع شده است. این بازار همواره مملو از فروشندگان و خریدارانی است که بر روی کانال شهر بانکوک در حال خرید و فروش محصولات گیاهی و سبزی و غذاهای محلی هستند و در آن زنان محلی میوه و سبزیجات خود را در قایق های کوچک می فروشند. شلوغ ترین ساعات کار بازار 6 تا 11 صبح است و از این رو بهتر است که گردشگران از این شیوه سنتی خرید و فروش کالا در ساعات اولیه صبح بازدید نمایند. این کانال آب که در سال 1868 به دستور پادشاه رامای چهارم برای سهولت در سفرهای آبی بین شهری ساخته شده است، محلی بسیار مجذوب کننده برای گردشگران است و آن ها می توانند با کرایه قایق از این مکان کم نظیر تماشا نمایند.

بانکوک، سلطان گردشگری آسیا و کارهایی که باید انجام داد

7. بازدید از معبد Wat Pho

نام کامل آن Phra Chetuphon Vimolmangklararm Rajwaramahaviharnاست. این معبد قدیمی ترین و بزرگترین معبد در بانکوک می باشد که در قرن 16 ساخته شد و در سال 1781 تقریبا به طور کامل به وسیله پادشاه رامای اول بازسازی شد. این معبد دارای بزرگترین مجسمه بودای دراز کشیده و بیشترین تصاویر از بودا در تایلند می باشد و اولین مرکز تعلیم و تربیت عمومی به شمار می رود.

جاده چتوپون Chetuphon Road محوطه را به دو قسمت تقسیم می نماید که هر قسمت با دیوارهای سفید کاری شده احاطه شده اند. جالب ترین قسمت آن قسمت شمالی است که شامل Bot ، فضایی پر از تصاویر بوداست و chedi ها که ساختارهای برج مانندی یادآور 3 پادشاه سلسله چاکری هستند، کتابخانه ای از کتب مقدس بودا ، سالن خطابه ، ساختمان بزرگ اصلی Wihan که بودای دراز کشیده را در خود جای داده است و مدرسه ای برای آموزش فلسفه بودا می باشد. این معبد مرکز اصلی آموزش و حفظ طب سنتی تایلند و ماساژ تایلندی بوده و مدرسه ماساژ نیز در بخش شرقی آن واقع شده است. هزینه ماساژ تایلندی 180 بات برای یک ساعت و 100 بات برای نیم ساعت می باشد. بعلاوه شما می توانید طی دوره های 7 الی 10 روزه ماساژ تایلندی را فراگیرید.

بودای دراز کشیده مجسمه ای بزرگ به ابعاد 46 متر طول و 15 متر ارتفاع می باشد. این بودا از هسته مرکزی آجری با لایه ای از گچ بر روی آن ساخته شده و پوششی از طلا آن را تکمیل می نماید. چشم ها و پاهای آن با مروارید تزیین شده که پاها نشان دهنده 180 مشخصه مبارک یک بودا هستند.

بازدید: همه روزه از ساعت 08:00 الی 17:00

8. بازدید از بازار آخر هفته Chatuchak

یکی دیگر از نقاطی که برای خرید صنایع دستی و سوغاتی مناسب می باشد و جهانگرد های غربی علاقه زیادی به آن دارند، خرید در بازار Cahtuchak می باشد. اواخر هفته ها بیش از 200000 نفر از این بازار بازدید می نمایند و همین امر از این بازار، یک الویت برای جهانگرد ها ساخته است. و شاید جالب تر از همه، این باشد که به روز ترین لباس های فصلی را نیز می توانید به راحتی در اینجا پیدا کنید.

9. هیجان در شهربازی دریم ورلد

شهربازی بانکوک با انواع بازی ها و سرگرمی های متعدد، ساعت های شادی را برای بچه ها فراهم می نماید: شهر برفی، تنگه باریک، اتومبیل عتیقه، گردباد، فرش پرنده، پیست اتومبیل رانی و بسیاری بازی های هیجان انگیز دیگر، سرزمین رویایی را به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگران تبدیل نموده است! رویاهای بچه ها در سرزمین رویاها، به حقیقت می پیوندند.

10. قدم زدن در پارک Chatuchak

یکی از قدیمی ترین و بزرگترین پارک های بانکوک است. این پارک در شمال شهر بانکوک واقع شده است. در آنجا دریاچه ای دارد که می توان قایق سواری کرد و بعلاوه دوچرخه هایی دارد که کرایه می دهند و می توانید در آنجا دوچرخه سواری کنید. در آنجا قطاری است که اکنون موزه شده است.

11. بازدید از موزه ملی بانکوک

تماشا موزه ملی تاریخ تایلند را به ما نشان می دهد که چگونه مردم در دوره های مختلف در آن کشور زندگی می کردند.موزه ملی بزرگترین موزه در جنوب شرقی آسیا است.ساختمان موزه ابتدا در سال 1782 و به عنوان قصر نایب السلطنه رامای اول، شاهزاده وانگ نا، بنا شد. و در سال 1884 رامای پنجم با تغییر کاربری آن را به موزه مبدل کرد.قسمت تاریخی موزه نشان دهنده رویدادها و چهره های مهم دوران پیش از تاریخ، سوخوتای و آیوتایا است.

در تالارهای مرکزی، مجموعه ای از سازهای موسیقی سنتی تایلند، لائوس، کامبوج و اندونزی به همراه سرامیک ها، البسه و منسوجات، حکاکی های چوبی، نشان های سلطنتی، و اسلحه های چینی به نمایش درآمده اند. ساختمان های هنر و اشیاء هنری تمامی سبک ها و دوره های هنری آسیای جنوب شرقی را پوشش داده اند. مجموعه ای نفیس که به دلیل ضعف تابلوهای معرفی به دشواری معرفی می شوند. فضای پیرامونی موزه بعلاوه میزبان معبد کوچک بودایی است که در سال 1795 بنا شده. درون معبد نقاشی های دیواری گیرا و تصویری ستایش شده از بودا وجود دارند. افسانه ها این تصویر را متعلق به سیلان می دانند اما تاریخ هنرشناسان آن را به دوره سوخوتای قرن سیزدهم میلادی نسبت می دهند.

بازدید: موزه تورهای رایگانی به زبان های انگلیسی و فرانسوی را در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه و آلمانی در روزهای پنج شنبه و ژاپنی در اولین چهارشنبه و سومین چهارشنبه هر ماه برگزار می نماید. کلیه تورها از ساعت 9:30 صبح و از گیشه بلیط فروشی شروع می شوند.

موزه از ساعت 09:00 الی 16:00 چهارشنبه تا یکشنبه باز می باشد.

12. بازدید از موزه سه بعدی بانکوک - Art in Paradise

موزه های سه بعدی تایلند که در تمامی شهر های مهم از جمله پوکت و پاتایا نیز وجود دارند، جز جاهایی هستند که نباید به راحتی از کنار آنها گذشت. سعی کنید حتما بازدید از این موزه را در برنامه سفر خود بگنجانید.

13. سرگرمی در Safari World

این باغ وحش مخصوص افرادی هست که از باغ وحش خوششان نمی آید! در واقع بازدید از این مکان می تواند نظر این افراد را در خصوص باغ وحش عوض کند. در این باغ وحش حیوانات فضای کافی برای زندگی و سرگرمی دارند و انواع تورهای سافاری در این باغ وحش برای گردشگران و بازتماشامایندگان آن برگزار می گردد. این پارک دارای چندین قسمت مختلف و متنوع می باشد که از جمله آنها می توان به پارک پرندگان و بعلاوه پارک آبی نیز اشاره نمود.

بانکوک، سلطان گردشگری آسیا و کارهایی که باید انجام داد

14. سرگرمی در شهر برفی

Snow Town بانکوک یکی دیگر از تم پارک های جالب با حدود 30 الی 40 سانتی متر برف مصنوعی می باشد که در مرکز خرید Gateway Ekkamai واقع شده است. انواع بازی های برفی و سرگرمیات مربوط به این امر را می توانید اینجا تجربه کنید. بلیط ورودی این شهر برفی 100 بات برای افرادی بلند تر از 90 سانتی متر قد و 80 بات برای بچه های تا 90 سانتی متر می باشد.

lastsecond

منبع: تریپ
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 2120

به "بانکوک و کارهایی که باید انجام داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانکوک و کارهایی که باید انجام داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید