توافق بزرگ با ازبک ها ، ترانزیت مواد معدنی و کشاورزی به هند از بندر چابهار

به گزارش بهترین مقاله، مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب به توسعه سواحل مکران، گفت: با ازبکستان برای ترانزیت محصولات معدنی و کشاورزی به هندوستان به وسیله بندر چابهار و با حمل ونقل ترکیبی به توافق رسیده ایم.

توافق بزرگ با ازبک ها ، ترانزیت مواد معدنی و کشاورزی به هند از بندر چابهار

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید.

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، عبدالرحیم کُردی اظهار کرد: یکی از سیاست هایی که اخیرا در دولت به صورت جدی مورد توجه قرار گرفته، توسعه همکاری های اقتصادی با همسایگان است و به همین دلیل ما در کمیسیون های اقتصادی با جدیت و کوشش بیشتر از همه دستگاه ها و وزارتخانه ها که می توانند کار مشترک با اقتصاد کشور های همسایه انجام دهند، عضو هستیم.

وی اعلام کرد: در برنامه تنظیم شده توسط دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، عضویت در کمیسیون های اقتصادی کشور هایی که زمینه کار مشترک دارند به مدیران مناطق آزاد محول شده است. بر این مبنا حضور فعال تری برای منطقه آزاد چابهار در کمیسیون های اقتصادی عمان، پاکستان، افغانستان، هند، آسیای میانه و بعضی کشور های دیگر در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با اشاره به سفر اخیر با وزیر صنعت به ازبکستان، گفت: این سفر برای دور سیزدهم مذاکرات و کمیسیون اقتصادی تاشکند انجام شد. ازبکستان کشوری است به لحاظ جغرافیا در مرکز کشور های آسیای میانه و رشد اقتصادی خوبی را در سال های اخیر داشته است. از سوی دیگر بنیان های اقتصادی خوبی بر مبنای محصولات کشاورزی و مواد معدنی دارد.

کردی با بیان این که این کشور خیز مناسبی را برای صنعتی شدن برداشته است، افزود: به دلیل جغرافیای خوب در کشور های میانه، برای ما بسیار اهمیت دارد تا بتوانیم ارتباط مناسب اقتصادی بر مبنای این دو فعالیت که اتفاقا ایران در آن ها تجربه، دانش، فناوری و سابقه خوبی دارد، برقرار کنیم.

*سرمایه گذاری مشترک با ازبک ها با فناوری ایرانی

وی یادآور شد: در دور جدید مذاکرات، با وزارت سرمایه گذاری و تجارت خارجی ازبکستان مباحث خیلی خوبی را پیش بردیم. در مباحث سرمایه گذاری های مشترک و به ویژه توسعه هاب لجستیکی در راستای فعال کردن کریدور جنوب-شمال و توافقنامه عشق آباد نیز مذاکرات بسیار خوبی داشتیم. معتقدیم اگر بتوانیم محور چابهار-سرخس و از آنجا به یکی از مناطق ویژه ازبکستان بحث حمل ونقل و ترانزیت را فعال کنیم اثر بسیار مطلوبی برای توسعه مناسبات اقتصادی خواهد داشت. ضمن این که فعال کردن این کریدور بسیاری از پروژه های ایران را توجیه پذیر می نماید.

وی گفت: هم اکنون ازبکستان حجم بالایی صادرات محصولات کشاورزی به هندوستان دارد و با توجه به توافقنامه چابهار که ایران، هند و افغانستان مشمول آن هستند و همچنین توافقنامه عشق آباد که ایران، قرقیزستان، ازبکستان، ترکمنستان و عمان در آن حضور دارند اگر بتوانیم این ها را بهم پیوند بزنیم مزیت جغرافیایی ایران در کریدور های مهم شمال-جنوب و شرق-غرب می تواند مقداری شکل اجرایی پیدا کند. در این راستا هم زمینه مذاکراتی را برای کار های سرمایه گذاری های مشترک بر مبنای محصولات کشاورزی ازبکستان و فناوری ایرانی و هم روی بحث معادن به ویژه صنعت ساختمان اجرا شده است.

*3 بند ویژه همکاری ایران با ازبک ها

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار تاکید نمود: در سند همکاری ایران و ازبسکتان سه بند ویژه در ارتباط همکاری مناطق آزاد و توسعه هاب لجستیکی و سرمایه گذاری مشترک با توافق طرفین لحاظ شده است. همچنین با منطقه آزاد اقتصادی ناوای که یکی از پیشروترین مناطق آزاد ازبکستان است توافق کردیم بحث همکاری های مشترک را برای فاز اول یعنی ترانزیت و سرمایه گذاری مشترک در محصولات کشاورزی و معدن در دستور کار قرار داشته باشد. کوشش نموده ایم فراتر از سند همکاری مذاکرات را پیش ببریم و در این راستا توافق شده در اسرع وقت- احتمالا بعد از سال جدید میلادی- هیئت ازبکی برای بازدید از چابهار و پیش بردن توافق انجام شده به ایران سفر خواهند کرد.

*بهر ه برداری از خط آهن چابهار-زاهدان در سال 1400

وی همچنین در پاسخ به این سئوال که با توجه به اهمیت اتصال چابهار به شبکه سراسری راه آهن پروژه خط آهن چابهار-زاهدان در چه وضعیتی قرار گرفته است، گفت: این خط آهن جزو معدود پروژه هایی که با توجه به عنایت ویژه رهبر معظم انقلاب به توسعه سواحل مکران و همچنین دستور ویژه ایشان برای برداشت 300 میلیون دلار، با پیشرفت فیزیکی خوبی در حال اجرا است. بر اساس برنامه ریزی انجام شده سال 1400 این خط آهن به راه آهن سراسری متصل خواهد شد.

وی با بیان این که بعضی قطعات این پروژه بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد، اضافه نمود: به طور متوسط پیشرفت فیزیکی این پروژه حدود 50 درصد است. مهم این است که بخش سنگین کار یعنی زیرساخت و ابنیه به طور کاملا اجرا شده است و بخش باقیمانده کار ریل گذاری است که زمان زیادی نمی برد. با توجه به اهتمام پیمانکار پروژه یعنی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء و تزریق منابع اقتصادی، انتظار این است که در برنامه زمانبندی خط آهن مذکور به بهره برداری برسد.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار تاکید نمود: نکته مهم این است که امروز حمل ونقل های تک ابزاری در جهان مرسوم نیست و حمل ونقل ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به اهمیت رسیدن محصول به بازار و هزینه آن، تایپ های حمل ونقلی تغییر می نماید. همین الان در بحث محصولات کشاورزی به دلیل بعد مسافت طبیعی است اگر راستا کوتاه گردد حتما برای صاحب کالا توجیه اقتصادی خواهد داشت که حمل و نقل به وسیله قطار صورت بگیرد.

*استفاده از خط کشتیرانی هندی برای حمل مواد معدنی ازبکستان

کردی یادآور شد: بر اساس مدلی که در مورد آن با ازبکستان به توافق رسیده ایم مواد معدنی و محصولات کشاورزی تا سرخس با قطار، از سرخس تا چابهار فعلا با کامیون و از چابهار به هند به عنوان بازار اصلی به وسیله خط کشتیرانی هندی که با آن به توافق رسیده ایم، حمل می گردد.

وی همچنین در مورد بعضی اظهارنظر ها مبنی بر منطقه ویژه شدن بندر چابهار با اشاره به این که همیشه از تبعیض ضوابط و مقررات آسیب دیده ایم، اظهار کرد: فکر می کنید دلیل این همه تعارض بین شهر چابهار و منطقه آزاد چابهار چیست؟ همان فنس است. این سمت فنس با آن طرف فنس چه فرقی با هم دارند.

وی ادامه داد: در منطقه آزاد یک سری مشوق و جذابیت قرار داده ایم که آن طرف فنس وجود ندارد. حالا بیاییم همین تبعیض را بین یک فنس دیگر برای بندر و منطقه آزاد ایجاد کنیم. قطعا سرمایه گذاران ما را دچار مشکل خواهد نمود. وظیفه ما تسهیل گری و روان سازی فعالیت های تجاری و سرمایه گذاری است. برای این کار باید تا می تانیم مقررات را شفاف، روان و ساده گردد.

وی توضیح داد: بعضی نگاه ها و اظهارنظر ها به جز این که ابهام سرمایه گذاران و گرفتاری آن ها بیشتر کند، یاری دیگری نمی نماید. ضمن این که دوستان باید بدانند فرآیند منطقه ویژه و منطقه آزاد کاملا یکی است.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار با تاکید بر این که مرجع تصمیم گیری درباره منطقه ویژه یا آزاد شدن یا منطقه نیز دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد است، گفت: مجلس دیروز با کلیات لایحه الحاق بندر چابهار به منطقه آزاد چابهار موافقت نموده و دیگر منطقه ویژه این بندر محلی از اعراب ندارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 610

به "توافق بزرگ با ازبک ها ، ترانزیت مواد معدنی و کشاورزی به هند از بندر چابهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق بزرگ با ازبک ها ، ترانزیت مواد معدنی و کشاورزی به هند از بندر چابهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید