کوشش 20 ساله محققان دانشگاه تهران در فراوری 8 رقم انگور بی دانه حبه درشت صادراتی

به گزارش بهترین مقاله، عضو هیات علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیان این که کوشش 20 ساله محققان دانشگاه تهران در فراوری 8 رقم انگور بی دانه حبه درشت صادراتی با اسامی پردیس، زرین، رخشا، الماس، یاقوت کبود، بی دانه سیاه، سروش و عقیق به بار نشست، گفت: این دستاورد در نتیجه اصلاح انگور برای پیدا کردن ارقام جدید بی دانه درشت با کیفیت انبارمانی (قابلیت نگهداری در سردخانه) و حمل و نقل خوب حاصل شد.

کوشش 20 ساله محققان دانشگاه تهران در فراوری 8 رقم انگور بی دانه حبه درشت صادراتی

دکتر علی عبادی در گفت وگو با خبرنگاران با بیان این که ارقام انگور موجود در ایران عمدتاً دانه دار یا بی دانه ریز هستند، در حالی که عملاً انگورهای بی دانه درشت و گوشتی برای صادرات ترجیح داده می شوند.

وی با اشاره به وجود 4 رقم انگور بی دانه عسگری، یاقوتی، بی دانه سفید و بی دانه قرمز در کشور که همگی ریز هستند، اضافه کرد: در این طرح 8 رقم انگور به وسیله تلاقی دادن و دو رگ گیری کردن میان ارقام دانه دار حبه درشت با ارقام بی دانه هیبرید حاصل شد.

عضو هیأت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیان این که بذور دو رگ کاشته شد و این کار 8 سال زمان برد تا به بار بنشیند، اضافه کرد: چون گیاهان از بذر ایجاد می شوند و باید دوره نونهالی را طی نمایند تا بالغ و بارور شوند، در ادامه ارزیابی نتایج شروع شد تا دورگ های مطلوب از دورگ های غیر مطلوب تفکیک شوند.

دکتر عبادی با بیان این که در ادامه طرح آزمایشی تکراردار با 8 تکرار انجام شد و تقریباً 6 سال این ارزیابی طول کشید تا ثبات صفات مختلف میوه و عملکرد دقیقاً آنالیز گردد، اظهار داشت: در سرانجام هم برای ثبت ارقام و با توجه به دستورالعمل های مؤسسه ثبت و گواهی بذر و نهال آزمون DUS انجام شد تا بدین ترتیب اجازه ثبت ارقام جدید داده گردد.

وی با بیان این که آزمون DUS چهار سال زمان برد تا در نهایت مشخصات خاص ارقام برتر معین شده و به عنوان رقم جدید معرفی شوند، توضیح داد: هم اکنون در مرحله اعلام در روزنامه رسمی کشور هستیم تا کسی ادعایی در خصوص این ارقام نداشته باشد.

عضو هیأت علمی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران با بیان این که پس از آن می توان با بخش خصوصی یا دولتی طی قراردادی امتیاز را واگذار کرد، اضافه کرد: پس از واگذاری امتیاز این ارقام به بخش خصوصی، آن ها اقدام به تکثیر و فروش به باغداران خواهند کرد.

دکتر عبادی با بیان این که فرصت اعلام در روزنامه رسمی کشور در سرانجام خردادماه به اتمام می رسد، یادآور شد: عمدتاً ارقام جدید بی دانه، حبه درشت و گوشتی هستند که برای مصارف تازه خوری و تهیه کشمش استفاده می شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 172

به "کوشش 20 ساله محققان دانشگاه تهران در فراوری 8 رقم انگور بی دانه حبه درشت صادراتی" امتیاز دهید

2 کاربر به "کوشش 20 ساله محققان دانشگاه تهران در فراوری 8 رقم انگور بی دانه حبه درشت صادراتی" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش 20 ساله محققان دانشگاه تهران در فراوری 8 رقم انگور بی دانه حبه درشت صادراتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید