برگزیت، جانسون باز مغلوب مجلس انگلیس؛ این بار در برگزاری انتخابات زودهنگام

به گزارش بهترین مقاله، دولت انگلیس در ادامه ناکامی های خود در مسئله برگزیت نتوانست طرح خود برای برگزاری انتخابات سراسری در این کشور در ماه دسامبر را به تصویب مجلس برساند.

برگزیت، جانسون باز مغلوب مجلس انگلیس؛ این بار در برگزاری انتخابات زودهنگام

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور ارزان انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مجلس انگلیس امروز دوشنبه طرح دولت بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس برای برگزاری انتخابات سراسری در این کشور را رد کرد.

گزارش رسانه های انگلیس حاکی است نمایندگان مجلس این کشور با 299 رأی موافق و 70 رأی مخالف با طرح بوریس جانسون برای برگزاری انتخابات سراسری در تاریخ 12 دسامبر مخالفت کردند.

این خبر ساعتی بعد از آن اعلام شده که دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا اظهار داشت اتحادیه اروپا با تمدید مهلت اجرای برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) تا تاریخ 31 ژانویه 2020 (11 بهمن) موافقت نموده است. (جزئیات بیشتر) پس از آن نخست وزیر انگلستان در نامه ای به رئیس شورای اروپا اظهار داشت که علی رغم میلش با تمدید مهلت برگزیت به مدت سه ماه موافقت نموده است. (جزئیات بیشتر)

جانسون به این علت مجبور به تمدید این مهلت شده که کوشش او برای خارج کردن کشورش از اتحادیه اروپا در تاریخ 31 اکتبر (9 آبان) باخت و مجلس او را مجبور کرد از بروکسل تقاضا کند مهلت اجرای بروکسل را تمدید کند.

جانسون در کوششی فشرده توانسته با مذاکره کنندگان اتحادیه اروپا جهت اجرای برگزیت به توافق برسد و قصد داشت در جلسه امروز، آن را در مجلس تصویب کند. اما پس از تصویب متمم لتوین دولت طبق تهدید قبلی مجلس را ترک کرد و به رأی گذاشتن توافق با بروکسل را کاری بی فایده دانست.

پیش از جانسون، ترزا می نخست وزیر پیشین انگلیس سه بار توافق دولتش با اتحادیه اروپا درباره برگزیت را به مجلس انگلیس ارائه کرد اما قانونگذاران هر سه بار این طرح را رد کردند. او سوم خرداد سال جاری با اعلام شکست کوشش هایش برای حصول توافق با بروکسل برای خروج از اتحادیه اروپا استعفای خود را اظهار داشت.

با رأی مجلس به تمدید مهلت اجرای برگزیت، گزینه های محدودی پیش روی جانسون قرار داشت. او می توانست بدون توجه به مصوبات مجلس برگزیت را بدون توافق اجرایی کند یا زیر بار رأی قانون گذاران رفته و برای خروج از اتحادیه اروپا تا سال آینده میلادی صبر کند. همچنین جانسون می توانست به امید ایجاد تغییر در ترکیب مجلس انگلیس، انتخابات عمومی زودهنگام برگزار کند یا طبق پیشنهاد حزب رقیب کارگر، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را برای بار دوم به همه پرسی بگذارد.

طی همه پرسی اول برگزیت که سال 1395 برگزار گردید، مردم بریتانیا به خروج این کشور از اتحادیه اروپا رأی مثبت دادند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 16 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 423

به "برگزیت، جانسون باز مغلوب مجلس انگلیس؛ این بار در برگزاری انتخابات زودهنگام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزیت، جانسون باز مغلوب مجلس انگلیس؛ این بار در برگزاری انتخابات زودهنگام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید