آنالیز انواع سردرد

به گزارش بهترین مقاله، تهران (پانا) - اینکه دقیقاً کدام قسمت از سرتان درد می نماید، راه قطعی تشخیص علت آن نیست؛ اما محل سردردتان می تواند نقطه خوبی برای آغاز تشخیص ریشه مشکل باشد.

آنالیز انواع سردرد

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به گزارش تبیان، انواع گوناگون سردرد می توانند در قسمت های مختلف سر بروز نمایند، بنابراین فهمیدن اینکه سردرد شما چه احساسی در سرتان ایجاد می نماید، کمکتان خواهد نمود راه کنترل این درد را پیدا نموده و تصمیم بگیرید چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید.

انواع سردرد بر اساس محل آن ها

سردردهایی که معمولاً افراد آن ها را تجربه می نمایند سردردهای تنشی، میگرن و سردردهای خوشه ای هستند. سردردهای خوشه ای، سردردی نیستند که اغلب دچارشان بشوید اما مردها پنج برابر زن ها دچار این نوع سردرد می شوند.

محل درد: پشت سر یا گردن

شایع ترین علت: سردرد تنشی، میگرن

دیگر علت های ممکن: آرتریت در بالای ستون فقرات، نورالژی اکسی پیتال

محل درد: بالای سر- قسمت تل سر

شایع ترین علت: سردرد تنشی

دیگر علت های ممکن: نورالژی اکسی پیتال، فشارخون بسیار بالا (نادر)، آنوریسم یا خونریزی که به آن سکته مغزی هموراژیک می گویند (نادر)

محل درد: پیشانی- گونه ها- پشت هر دو چشم

شایع ترین علت: سردرد تنشی، میگرن

دیگر علت های ممکن: سردرد خوشه ای، عفونت سینوس ها

محل درد: پشت چشم ها

شایع ترین علت: سردرد خوشه ای

دیگر علت های ممکن: میگرن، نورالژی اکسی پیتال، عفونت چشم، آنوریسم (نادر)

محل درد: شقیقه ها

شایع ترین علت: سردرد تنشی

دیگر علت های ممکن: سردرد خوشه ای، آرتریت تمپورال (در سالمندان شایع تر است)، اختلال مفصل فکی گیجگاهی

محل درد: پشت گوش

شایع ترین علت: عفونت گوش (در بچه ها شایع تر است)

دیگر علت های ممکن: نورالژی اکسی پیتال، عفونت سینوسی، اختلال مفصل فکی گیجگاهی، مسائل دندانی، ماستوئید

محل درد: یک سمت سر

شایع ترین علت: میگرن، سردرد خوشه ای

دیگر علت های ممکن: همی کرانیا کانتینوا (نادر)، آنوریسم (نادر)

محل درد: مبهم- همه جای سر

شایع ترین علت: سردرد تنشی

دیگر علت های ممکن: عفونت سینوسی

نوع درد را نیز آنالیز کنید

احساس کرختی و گرفتگی در سر که ضربان ندارد، یا وقتی سرتان نسبت به لمس حساس می گردد، احتمالاً یک سردرد تنشی است. این سردردها بسیار شایع بوده و خیلی از عوامل می تواند منجر به این نوع سردرد شوند از جمله:

. استرس

. کمبود خواب

. آلرژی

. فشار چشم

. ترک کافئین

. هورمون های مربوط به پریود

. بعد از یک آسیب یا تروما

. ورزش سخت یا طولانی مدت

. خماری ناشی از مصرف الکل

. گرسنگی یا کم آب شدن بدن

. انجماد مغزی

. برگشت سردرد بعد از توقف مصرف داروی ضد سردرد

. ارتفاع زیاد که به آن عادت ندارید

. مسائل مفصل فکی گیجگاهی، وقتی سردردتان با یک صدای کلیک مانند در آرواره آغاز می گردد

سردرد ضربان داری که مدتی طول می کشد، یا با تهوع یا تغییر در بینایی یا دیگر حس ها همراه است، احتمالاً به معنی میگرن می باشد. نور و سر و صدا این سردردها را بدتر می نماید. میگرن می تواند تنها یک سمت سر را دردناک کند؛ اما در خصوص همه این طور نیست. سردرد میگرنی ممکن است باعث آبریزش بینی یا گرفتگی آن گردد و چشم هایتان را نیز دچار آبریزی کند، بنابراین شاید آن را با عفونت سینوسی اشتباه بگیرید. سردردهای میگرنی معمولاً هر بار با محرک یکسانی آغاز می شوند. تشخیص الگوی محرک سردردهای میگرنی، کلید پیشگیری از آن هاست.

چیزهای دیگری که می توانند علائمی شبیه میگرن ایجاد نمایند اما احتمال کمتری دارند:

. بیماری های خود ایمنی مانند آرتریت سلول ژانت (غول آسا)، یک بیماری خود ایمنی که باعث مفصل درد می گردد، درد صورت (خصوصاً پیشانی) و گاهی مشکل در بینایی که می تواند دائمی باشد.

. همیکرانیا کانتینوا، سردردی یک طرفه که رفع نمی گردد

. تومورهای مغزی

سردرد شدید و تیر در یک طرف سر که فوراً ظاهر می گردد اما زیاد طول نمی کشد احتمالاً یک سردرد خوشه ای است، خصوصاً اگر به مدت چند روز، تقریباً رأس ساعت مشخصی روی دهد. این نوع سردرد معمولاً ژنتیکی است. این سردردها می تواند سبب آبریزش و گرفتگی بینی شده و عرقتان را دربیاورند. احتمالاً با این سردرد قادر به ساکت یکجا نشستن نخواهید بود.

اگر سردردتان همراه با علائم مشابه سرماخوردگی باشد و در صورت خود احساس فشار کنید، شاید دچار یک سردرد سینوسی شده باشید. این سردردها اغلب با دیگر انواع سردرد اشتباه گرفته می شوند و آن قدرها که فکر می کنید معمول نیستند.

حملات سردردی که کوتاه و تیزند و انگار شوک الکتریکی به شما وارد می نمایند و تنها چند دقیقه یا چند ثانیه طول می کشند می توانند:

* نورالژی اکسی پیتال باشند که یک اختلال مزمن و ناشی از پیچ خوردگی یا آسیب دیدگی عصبی است که از ستون فقرات به پوست سرتان می رود.

* یک سکته مغزی، آنوریسم، یا هموراژ نیز احساس درد شدید و رعدآسا ایجاد می نماید که می توانید آن را بدترین سردرد عمرتان بنامید. اما احتمال اینکه یک سردرد معمولی باشد زیاد است مگر اینکه دردتان بسیار ناگهانی آغاز شده و خیلی هم شدید باشد. اگر فکر می کنید عارضه ای جدی وجود دارد، فوراً اورژانس خبر کنید.

درمان

* برای سردردهای تنشی و میگرنی، داروهای مسکن بدون احتیاج به نسخه (OTC) مانند استامینوفن و آسپرین و ایبوپروفن می توانند مفید باشند. میگرن های شدید یا مکرر و سردردهای خوشه ای به سختی درمان می شوند. اگر داروهای OTC کمکی به شما نکردند، با پزشک درباره تشخیص دقیق و اینکه آیا ضروری است داروهایی برایتان تجویز کند صحبت کنید. استفاده مکرر از داروهای OTC در بیشتر روزها می تواند شما در معرض سردردهای ناشی از مصرف بیش از حد دارو نیز قرار بدهد.

* داروهای ضد درد، ضد احتقان ها و آنتی هیستامین ها نیز می توانند بعضی از سردردهای سینوسی را تسکین دهند؛ اما شما باید عفونت را که عامل این نوع سردرد است درمان کنید.

* ریشه سردردهای ناشی از بیماری های خود ایمنی را نیز پزشک باید پیدا کند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1553

به "آنالیز انواع سردرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز انواع سردرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید