اولین شهر بدون زمان در دنیا!

به گزارش بهترین مقاله، وبسایت عصرایران: اگر از ساعت و زمان خسته شدید و ترجیح می دهید گرفتار شب و روز نباشید؛ اگر از تابستان با روز های بلند و طولانی و زمستان با شب های طولانی و بدون گذر زمانش فراری هستید؛ یک جزیره در شمال کشور نروژ آماده میزبانی از شما است.

اولین شهر بدون زمان در دنیا!

کم نیستند افرادی که ساعت و زمان را مانعی در برابر زندگی بی دغدغه و رهای خود می بینند. دوست دارند هر ساعتی از خواب بیدار شدند؛ همان ساعت صبح زود باشد و هر ساعتی که خوابشان گرفت؛ شب و وقت استراحت باشد.

شب ها کار نمایند و در شهر گشت بزنند و طول روز استراحت نمایند یا صبح ها خواب باشند و تازه بعدازظهر روز خود را شروع نمایند. موضوع زیست شبانه که این روز ها درباره تهران و بعضی کلان شهر ها مطرح می گردد؛ روایت دیگری از ساعت زدگی و جنگ با زمان است.

69 روز کامل

حالا، ساکنان جزیره ای در نیمه کره شمالی دنیا تصمیم گرفتند ساعت های خود را از بین ببرند یا دور بریزند و از شر زمان خلاص شوند. می خواهند اولین شهر بدون زمان تاریخ دنیا باشند و محدودیت های زمانی و ساعتی از اهمیت بیفتد.

البته، موقعیت جغرافیایی این جزیره اجازه چنین کاری می دهد. جزیره سوماروی در شمال مدار قطب شمال و غرب منطقه ترومسوی نروژ قرار گرفته است. در این منطقه، از 18 می تا 26 جولای (یعنی 69 روز) خورشید به طور کامل غروب نمی کند و در نیمه شب هنوز رگه هایی از تابش او وجود دارد.

در حقیقت، می توان گفت در این جزیره بیش از دو ماه کاملا روز است و بهترین فرصت برای اینکه ساعت و زمان را دور انداخت. از آن سو، ساکنان این جزیره یک دوره طولانی از نوامبر هر سال تا ژانویه را در شب کامل به سر می برند. باز هم در این بازه ساعت مفهوم خود را از دست می دهد و روز و شب بی معنی است.

به همین خاطر، مردم محلی تصمیم گرفتند ساعت های خود را دور بیندازند. ساعت 2 نصف شب برای آن ها وسط روز است و بچه های در پارک مشغول بازی و کارمندان سر کار هستند. بعضی از مردم دارند شنا می نمایند و دیگران کار های خانه خود را انجام می دهند.

انعطاف پذیری در کار و مدرسه

شخصی به نام kjell ove hveding طراح و مبتکر شهر بدون زمان بوده و ایده دور انداختن ساعت ها در این جزیره را مطرح نموده است. مردم محلی در یک رای گیری و نام نویسی برای قانونی کردن این طرح شرکت کردند و 13 ژوئن نامه آن ها به مجلس نروژ ارسال شده است.

آن ها می خواهند با برداشتن محدودیت های زمانی و ساعت های کار سنتی، انعطاف پذیری بیشتری در مدرسه، اداره ها و ساعت های کار آزاد ایجاد نمایند. شغل اصلی نزدیک به 300 ساکن این جزیره ماهی گیری است و البته گردشگری از صنایع درآمدزای آن هاست.

منبع: برترین ها
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 212

به "اولین شهر بدون زمان در دنیا!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین شهر بدون زمان در دنیا!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید