انواع مسائل چشمی ؛ کدام یک جدی است؟

به گزارش بهترین مقاله، مسائل چشمی در همه افراد وجود خواهد داشت علل آن می تواند مراقبت نکردن از چشم و کمبود ویتامین ها و همچنین آلودگی های محیطی باشد.

انواع مسائل چشمی ؛ کدام یک جدی است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، بیشتر مردم مسائل چشمی را تجربه می نمایند که بعضی از آنها جزئی هستند و به خودی خود از بین می فرایند و یا در خانه راحت درمان می شوند و بعضی دیگر احتیاج به مراقبت تخصصی دارند. جز هر کدام از آن دسته ها که باشید ، چیزهایی وجود دارد که می توانید برای به دست آوردن سلامت چشمان خود انجام دهید . البته قبل از هر اقدامی باید ببینید که کدام یک از این مسائل بیان شده در بخش بهداشت و سلامت برایتان آشنا است اگر علائم شما واقعا بد و جدی باشد یا چند روز طول بکشد، باید به چشم پزشک مراجعه کنید.

انواع مسائل چشمی و علل آنها

مسائل و خستگی چشمی:

افرادی که ساعت ها مطالعه نمایند، با رایانه کار نمایند یا مسافت طولانی را رانندگی نموده باشند، دچار خستگی چشم می شوند ، این اتفاق زمانی می افتد که از چشم هایتان بیش از حد بهره ببرید که در این شرایط آنها خسته می شوند و احتیاج به استراحت دارند، درست مثل هر بخش دیگر از بدن پس اگر چشمان شما احساس تنش نمایند، به آنها فرصت دهید تا با استراحتی لذت بخش به شرایط نرمال خود بازگردند .اگر آنها بعد از چند روز استراحت همچنان خسته بمانند، با چشم پزشک خود مشورت کنید تا از سلامت این عضو مهم مطمئن شوید.

چشم های قرمز:

انگار چشمانتان خونریزی دارند، چرا؟ زمانی که چشمها تحریک و یا آلوده شوند، سطح چشمها با عروق خونی پوشیده می گردد و به چشم های شما قرمزی می دهد. در چشم هایتان با شب دیر خوابیدن، کمبود خواب و یا آلرژی این اتفاق خواهد افتاد.

اگر علتش آسیب خاصی باشد، آن را با چشم پزشک خود آنالیز کنید.چشم های قرمز می تواند از علائم مشکل دیگر چشمی مانند ملتحمه یا آسیب خورشیدی از نبودن سایه جلو چشم در طول سال ها باشند اگر چشمهایتان بدون قرص و استراحت خوب نشد، به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

مسائل چشمی و شب کوری:

آیا دیدتان در شب دچار مشکل است، خصوصا هنگام رانندگی؟ آیا در محل تاریک، مانند سینما، پیدا کردن راهتان سخت است؟ به نظر می رسد شب کوری دارید.

دور بینی، آب مروارید، کراتوکونوس و کمبود ویتامین A باعث ایجاد کوری شبانه می گردد که پزشکان می توانند آن را حل نمایند ، بعضی افراد با این مشکل متولد می شوند و یا ممکن است از یک بیماری تخریب پذیر که در شبکیه ایجاد شده و به دلیل بی اطلاعی درمان نشده است نشات بگیرد . اگر دچارش هستید حتما باید در مناطق کم نور بسیار مراقب چضشم هایباشید.

تنبلی چشم:

چشم تنبل یا آمبلیوپی، زمانی اتفاق می افتد که یک چشم درست رشد ننموده باشد. بینایی در آن چشم ضعیف است، در حالی که چشم دیگر خوب است ؛ در نوزادان، بچه ها و بزرگسالان یافت می گردد و به ندرت در هر دو چشم تاثیر می گذارد و درمان برای نوزادان و بچه ها باید بلافاصله دنبال گردد.

تنبلی چشم اگر در دوران کودکی تشخیص داده گردد و درمان گردد، می تواند از مسائل دید دید در طول زندگی آینده اش جلوگیری کرد.درمانش شامل عینک های اصلاح نماینده یا لنزهای تماسی و استفاده از یک پچ یا استراتژی های دیگر برای بهبود چشم تنبل است.

چشمان متقاطع (چشم چپ یل استرابیسم) و نایساگموس :

اگر چشمان شما وقتی که به چیزی نگاه می کنید، در یک لاین و راستا قرار نمی گیرند، یعنی استریبیسم دارید ، شما همچنین ممکن است آن را به عنوان چشمان چپ یا لوچ نیز بشنوید.

این مشکل به خودی خود درست نخواهد شد شما احتیاج به کار با چشم پزشک یا متخصص چشم برای اصلاح آن دارید. با داشتن مشکل نیستاگموس، چشمتان همواره خودش در حال حرکت است و شما هیچ کنترلی ندارید.

درمان های بسیاری وجود دارد، از جمله درمان بینایی برای داشتن چشمان قوی تر ؛ جراحی نیز یک گزینه است. چشم پزشک شما چشمانتان را آنالیز می نماید تا ببینید که کدام درمان برای شما بهتر است.

مسائل چشمی و کور رنگی:

هنگامی که شما نمی توانید رنگ های خاصی را مشاهده کنید یا تفاوت بین آنها را نمی بینید (معمولا قرمز و سبز)، ممکن است کور رنگی داشته باشید. این اتفاق زمانی می افتد که سلول های رنگی در چشم شما (چشم پزشک آنها را سلول های مخروطی می نامند) وجود ندارد و یا کار نمی نمایند. هنگامی که مشکل شدید باشد، تنها می توانید در سایه خاکستری ببینید، اما این اتفاق نادر است.

بیشتر افراد با آن متولد می شوند، اما هستند افرادی که بعدها به وسیله استفاده از داروها و بیماری های خاصی به این مشکل چشمی مبتلا شوند. احتمال به جهان آمدن مردان با این مشکل به نسبت زنان بیشتر است. چشم پزشک شما می تواند با یک آزمایش ساده تشخیص دهد، اگر شما با این مشکل متولد شده اید، هیچ درمانی ندارد، اما لنزهای ویژه و عینک هایی می تواند به بعضی افراد یاری نمایند تا تفاوت بین رنگ های خاصی را ببینند.

مسائل یوئیت چشمی:

این نام گروهی از بیماری هایی است که باعث التهاب عنبیه می گردد ؛ لایه میانی چشم که حاوی بیشترین عروق خونی است.این بیماری ها می تواند بافت چشم را از بین ببرد و حتی باعث از دست دادن چشم نیز شوند و افراد در تمام سنین می توانند آن را داشته باشند.افراد مبتلا به بیماری های سیستم ایمنی مانند ایدز، آرتریت روماتوئید یا کولیت اولسراتیو احتمال بیشتری برای ابتلا به این مشکل را دارند.

علائم یوئیت چشمی عبارتند از:

 • تاری دید
 • چشم درد
 • قرمزی چشم
 • حساسیت نوری

اگر این علائم را دارید، به چشم پزشک خود مراجعه کنید و چند روز جایی نروید ، انواع مختلفی از درمان بسته به نوع مشکل شما وجود دارد که باید به صورت جدی برایتان مورداستفاده قرار گیرند.

مسائل پیر چشمی:

این اتفاق زمانی می افتد که توانایی چشمان خود را از دست می دهید، با وجود دید و بینایی خوب، برای به وضوح دیدن اشیای نزدیک و چاپ های کوچک دچار مشکل خواهید بود و پس از سن 40 سالگی، ممکن است مجبور شوید برای خواندن یک کتاب یا سایر موارد، آنها را دور از چشم خود نگه دارید تا خواندنشان آسان تر گردد.

عینک های مطالعه، لنزهای تماسی، لیزیک، جراحی لیزر چشم و دیگر روش ها می توانند برای بهبود دید مطالعه استفاده شوند.

شناورها:

لکه ها نقاط کوچک یا پراکنده ای هستند که در میدان دید شما پرواز می نمایند. بیشتر مردم آنها را در یک اتاق روشن و یا در فضای باز در یک روز روشن می بینند.شناورها معمولا طبیعی هستند اما گاهی اوقات می توانند نشانه ای از یک مشکل جدی تر چشمی باشند، مثل جدا شدن شبکیه ؛ این زمانی اتفاق می افتد که شبکیه پشت چشم شما از لایه زیرینش جدا می گردد.

هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است چشمکهای نور همراه با شناورها یا سایه تاریکی در لبه دید خود مشاهده کنید.اگر متوجه تغییرات ناگهانی در نوع یا تعداد نقاط یا چشمک زن شدید و یا چیزهای جدیدی در دید محیطی خود می بینید، در اسرع وقت به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

مسائل خشکی چشم:

این اتفاق زمانی می افتد که چشم شما نمی تواند اشک به اندازه کافی و با کیفیت داشته باشد.شما ممکن است احساس کنید که چیزی در چشم شماست یا می سوزد. به ندرت، در موارد شدید، خشکی شدید می تواند منجر به از دست دادن بینایی گردد.

بعضی از درمان های خشکی چشم عبارتند از:

 • استفاده از مرطوب نماینده در خانه.
 • قطره های ویژه چشم که مانند اشک های واقعی کار می نمایند.
 • یک روش که از گرما و فشار برای درمان چشم های خشک استفاده می نماید.
 • کرم پلک تستوسترون.
 • مکمل های تغذیه ای با روغن ماهی و امگا 3.

اگر مشکل خشکی چشم شما مزمن باشد، ممکن است دچار خشکی چشم شده باشید ؛ چشم پزشک شما می تواند قطره های دارویی مانند سیکلوسپورین یا لیفیتگراست را برای تحریک فراوری اشک تجویز کند.

گریه زیاد:

این بار گریه شما هیچ ارتباطی با احساسات شما ندارد شما ممکن است به نور، باد یا تغییرات دما حساس باشید. سعی کنید چشم خود را با محافظت از آنها و یا پوشیدن عینک آفتابی محافظت کنید.گریه کردن ممکن است یک مشکل جدیدتر مانند عفونت چشم یا مجرای اشکی مسدود شده را نشان دهد. چشم پزشک شما می تواند هر دو این شرایط را درمان و یا اصلاح کند.

مسائل چشمی و آب مروارید:

آب مروارید و مناطقی ابری که در لنز چشم ایجاد می گردد ؛ یک لنز سالم مانند دوربین است که نور به وسیله آن به شبکیه منتقل می گردد - پشت چشم که تصاویر پردازش می شوند. وقتی آب مروارید دارید، نور نمی تواند به راحتی از آن عبور کند.

نتیجه:

شما نمی توانید خوب ببینید و ممکن است کدری و یا هاله ای را در اطراف چراغ در شبها ببینید. آب مرواریدها اغلب به آرامی تشکیل می گردد و علایمی مانند درد، قرمزی یا اشک در چشم را ایجاد نمی نمایند و بعضی از آنها کوچک هستند و بر روی دید شما تاثیر نمی گذارند اما اگر پیشرفت نمایند، بینایی شما را تحت تاثیر قرار می دهند و جراحی تقریبا همواره موثر است.

گلوکوم:

چشم شما مانند یک تایر است کمی فشار در داخل آن طبیعی و بی خطر است اما میزانی که بیش از حد باشد می تواند به عصب بینایی شما آسیب برساند. گلوکوم نام گروهی از بیماری هایی است که این مشکل را ایجاد می نمایند .یک شکل رایج، گلوکوم زاویه اولیه است بیشتر افرادی که این مشکل را دارند، علائم اولیه یا دردی ندارند بنابراین مهم است که به تست های منظم چشم خود ادامه دهید .

علل گلوکوم:

گلوکوم چندان رایج نیست ولی به هر حال یکی از مسائل چشمی است که باید بدانید که می تواند ناشی از:

 • صدمه به چشم
 • رگهای خونی مسدود شده
 • اختلالات التهابی چشم

درمان هایش شامل قطره چشم تجویزی یا جراحی می باشد.

مسائل و اختلالات شبکیه چشمی:

شبکیه یک پوشش نازک در پشت چشم شما است که از سلول هایی ساخته شده که تصاویر را جمع می نمایند و آنها را به مغز شما منتقل می نماید ؛ اختلالات شبکیه این انتقال را متوقف می نماید.

انواع اختلالات شبکیه :

 • دژنراسیون ماکولا مربوط به سن، به شکستن یک قسمت کوچک از شبکیه به نام ماکولا اشاره دارد.
 • رتینوپاتی دیابتی که مربوط به آسیب به عروق خونی در شبکیه شماست و ناشی از دیابت است.
 • جداسازی شبکیه زمانی اتفاق می افتد که شبکیه از لایه زیرینش جدا شده.

مهم است که تشخیص زودرس را دریافت نموده و مشکل را درمان کنید.

ورم ملتحمه:

در این مشکل، بافتی که پشت پلک های شما قرار می گیرد و اسکلرا را پوشش می دهد، ملتهب می گردد که این می تواند باعث قرمزی، خارش، سوزش، پاره شدن، ترشحات یا باعث احساس اینکه چیزی در چشم شماست، گردد . افراد در تمام سنین می توانند به این مشکل مبتلا شوند و عللش شامل عفونت، قرار دریافت در معرض مواد شیمیایی و تحریک نماینده ها یا آلرژی است پس دست های خود را بشویید تا مبتلا نشوید.

مسائل چشمی و بیماری های قرنیه:

قرنیه واضح و صاف است، مانند پنجره ای به شکل گنبد در مقابل چشم شما این یاری می نماید تا نوری که وارد می گردد در آن متمرکز گردد.بیماری، عفونت، آسیب و قرار دریافت در معرض سموم می توانند به آن آسیب برساند.

علائم بیماری های قرنیه عبارتند از:

 • قرمزی چشم
 • چشمان اشک آلود
 • درد
 • کاهش دید و یا اثر هاله

روش های اصلی درمان عبارتند از:

 • عینک جدید و یا لنزهای تماسی
 • قطره چشمی
 • عمل جراحی

مسائل پلکی:

پلکهای شما برای شما کارهای بسیار زیاد انجام می دهند. آنها از چشم شما محافظت می نمایند، اشک را بر سطح آن گسترش می دهند و مقدار نوری که می تواند وارد گردد را محدود می نمایند. درد، خارش، گریه کردن و حساسیت به نور، علائم رایج مسائل پلکی است. ممکن است اسپاسم چشمک زدن، یا التحاب لبه های بیرونی را داشته باشید ؛ درمان می تواند شامل تمیز کردن مناسب، دارو یا جراحی باشد.

مسائل چشمی و تغییرات دید:

همانطور که شما بزرگتر میشوید، ممکن است متوجه شوید که دیدتان مثل قبل نیست و این کاملا طبیعی است. احتمالا به عینک یا لنزهای تماسی احتیاج دارید. شما می تواتید جراحی (لیزیک) را انتخاب کنید تا بینایی خود را اصلاح کنید ؛ اگر قبلا عینک داشته اید، ممکن است احتیاج به نسخه قویتری باشید.

دیگر مسائل جدی تر نیز اتفاق می افتد. بیماری های چشمی مانند دژنراتیو ماکولا، گلوکوم و آب مروارید، می توانند مسائل بینایی را ایجاد نمایند. علائم در میان این اختلالات بسیار متفاوت است بنابراین مدام برای تست چشم خود به چشم پزشکتان بروید.

بعضی از تغییرات دید می تواند خطرناک باشد و احتیاجمند مراقبت های فوری پزشکی است . هر زمانی که ناگهانی دیدتان را از دست دادید، و یا همه چیز تار به نظرتان رسید - حتی اگر موقتی بود - به چشم پزشک مراجعه کنید.

مسائلی با لنزهای تماسی:

آنها برای بسیاری از مردم کار می نمایند اما شما باید از آنها مراقبت کنید ؛ قبل از استفاده، دست هایتان را بشویید.

قوانین و دستورالعملهای مراقبتی استفاده از آن :

دستورالعملهای مراقبتی را که با نسخه شما همراه است، دنبال کنید و این قوانین را دنبال کنید:

 • هرگز آنها را با قرار دادن در دهانتان مرطوب نکنید که می تواند باعث عفونت بیشتری گردد.
 • اطمینان حاصل کنید که لنزهایتان مناسب هستند و چشمشان را خراشیده نخواهید کرد.
 • از قطره های چشم که می گویند آنها برای لنزهای تماسی امن هستند، بهره ببرید.
 • از راه محلول های سالین و نمکی خانگی استفاده نکنید.
 • آنها استریل نیستند و می توانند باعث عفونت شوند.
 • با آنها نخوابید. انجام این کار خطر عفونت را افزایش می دهد.

اگر همه چیز را درست انجام دهید و با هنوز با لنزهای خود مشکل دارید، به چشم پزشک خود مراجعه کنید.ممکن است آلرژی داشته باشید، خشکی چشم داشته باشید، یا فقط با با عینک راحت تر باشید. هنگامی که شما بدانید مشکل چیست، می توانید تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما مناسب است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1404

به "انواع مسائل چشمی ؛ کدام یک جدی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع مسائل چشمی ؛ کدام یک جدی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید