تکامل فرایندی شگفت انگیز و همواره در تغییر

به گزارش بهترین مقاله، به گزارش خبرنگاران، فرگشت یا تکامل در حوزه زیست شناسی، به معنی دگرگونی در یک یا چند ویژگی فنوتیپ و وراثت است که طی زمان در جمعیت های موجودات زنده رخ می دهد. این ویژگی های فنوتیپی که از نسلی به نسل بعد جابه جا می شوند، صفات کالبدشناسی (آناتومی)، بیوشیمیایی و رفتار را معین می نمایند. رویداد فرگشت، به این معنی است که تمام موجودات زنده با همه تنوعی که دارند، از نیاکانی مشترک پدید آمده اند. فرگشت، علت پدیده گونه زایی است که طی آن یک گونه اجدادی منفرد به دو یا چند گونه متفاوت تقسیم می گردد. مطالعه علمی فرگشت (تکامل) از نیمه سده نوزدهم شروع شد، زمانی که پژوهش ها روی ثبت سنگواره ای و گوناگونی جانداران، بسیاری از دانشمندان را متقاعد کرد که می بایست گونه ها به نحوی تکامل یابند.

تکامل فرایندی شگفت انگیز و همواره در تغییر

کتاب تکامل شگفت انگیز نوشته آنا کلیبورن به تازگی با ترجمه کاوه فیض الهی به بازار کتاب عرضه شده است. این اثر در پنج فصل با عنوان های درک تکامل، حیات در دوران گذشته، درخت خانوادگی، تکامل در عمل، پوشه سازش های شگفت انگیز، فرایند تکامل موجودات زنده را به زبانی ساده آنالیز می نماید.

آنا کلیبورن متولد سال 1969، نویسنده کتاب های بی شماری در زمینه دنیای طبیعی برای خوانندگان جوانتر ازجمله Usborne-Internet-Linked است. او کار خود را در انتشارات ازبورن انگلستان در سال 1993 به عنوان کارمند کارآموز شروع کرد و سه سال بعد به عنوان نویسنده و سردبیرمشغول به کار شد. 100 راه برای نجات کره زمین، زندگی ساحلی، 100 حقیقت درباره زمین بیکران و مجموعه علوم چندش آور و ترسناک، ازجمله آثار این نویسنده انگلیسی است.

نسبت انسان ها با موز!

کلیبورن در مقدمه کتابش، درباره این فرایند شگفت انگیز نوشته است: فرایند تکامل بسیار مهم است. بخش عظیمی از زیست شناسی یا علم آنالیز جانداران است. تا قرن نوزدهم طول کشید که دانشمندان طرز کار تکامل را کشف نمایند (کمتر از 200 سال پیش). هنوز هم سرگرم آنالیز اش هستند تا چیزهای بیشتری کشف نمایند. تکامل شرح می دهد که چگونه تمام جانداران امروزی روی زمین به وجود آمده اند. به همین دلیل است که این همه انواع یا گونه های مختلف موجودات زنده وجود دارند. به علت تکامل است که جانداران این اندازه با محیط زندگی شان متناسب یا سازگار به نظر می رسند. تکامل در ضمن شرح می دهد که چرا در گذشته جانداران دیگر بسیاری همچون دایناسورها بودند که دیگر وجود ندارند. ما انسان ها نیز به لطف تکامل است که اینجاییم و مانند جانداران دیگر، ما نیز همچنان در حال تکاملیم.

تکامل فرایندی شگفت انگیز و همواره در تغییر است. این کتاب به این می پردازد که تکامل چیست، چگونه کار می نماید و چه کسی اسرار آن را کشف کرد. نشان می دهد که حیات چگونه طی میلیاردها سال تغییر نموده و به اشکال متفاوت بسیار انشعاب یافته است. در ضمن نشان می دهد که ما انسان ها چه نسبتی با تمام جانداران دیگر داریم، نه فقط با انسان ریخت ها و میمون ها، بلکه با گربه ها، سگ ها، ماهی ها و حتی با موز! با برخی از عجیب ترین و باورنکردنی ترین جانداران و ویژگی هایی که تکامل در آن ها به وجود آورده، آشنا خواهید شد و کشف می کنید که در آینده تکامل ممکن است به کدام سو برود.

آنا کلیبورن

فکرِ بکر

نظریه انتخاب طبیعی داروین و والاس در ژوئیه 1858 در یک همایش علمی در لندن به جهانیان عرضه شد. اما تا یک سال پس از آن که داروین کتابش را منتشر کند، سروصدای زیادی به پا نکرد. کتاب داروین با عنوان درباره پیدایش گونه ها او را به شهرت بسیاری رساند. انتخاب طبیعی، هنوز به عنوان شرح اصلی تکامل، مورد پذیرش همگان است. اما انتخاب طبیعی چیست؟ بیایید درباره یک گونه مارمولک گکو فکر کنیم که در جنگلی تاریک زندگی می نماید. پوست این گکوها رنگ ها و بافت های گوناگونی دارد. این گکوها، شب ها در جنگل حشره شکار می نمایند و هنگامی که این کار را انجام می دهند، خودشان طعمه شکارچیانی مانند پرندگان و مارها می شوند.

پیدا کردن و دریافت گکوهایی که آسان تر دیده شوند، آسان تر است. بنابراین شکارچیان گکوهای زرد و براق را بیشتر صید می نمایند، زیرا آن ها نور مهتاب را بیشتر بازتاب می دهند. گکوهای مات قهوه ای، غذای بیشتری نیز به دست می آورند، زیرا پنهان شدن برایشان آسان تر است. از گکوهای مات قهوه ای، تعداد بیشتری زنده می مانند، عمرشان طولانی تر است و بچه های بیشتری هم دارند. آن ها نوع پوستشان را به فرزندان خود منتقل می نمایند. این اتفاق بارها و بارها می افتد. با گذشت زمان، این گونه عمدتا قهوه ای و مات می گردد. اما شکارچیان هنوز گرسنه اند. آن ها هنوز هم تعدادی از گکوها را صید می نمایند. پیدا کردن آن هایی که به برگ های مرده شبیه تر باشند، از همه سخت تر است. این گکوها عمرطولانی تری دارند و بچه های بیشتری از آن ها باقی می ماند. پس از چند نسل، رفته رفته این گونه به یک برگ قهوه ای شبیه و شبیه تر می گردد.

انسان، عامل انقراض دسته جمعی در عصر حاضر

گاهی تعداد زیادی از گونه ها همه با هم یک جا منقرض می شوند، به این پدیده، انقراض دسته جمعی می گویند. حدود 66 میلیون سال پیش، حدود 80 درصد از گونه ها در انقراض دسته جمعی کرتاسه-ترشیاری منقرض شدند. علت این انقراض، احتمالا برخورد سیارکی عظیم به زمین بود. انقراض دسته جمعی دیگری هم اکنون دارد اتفاق می افتد. علتش، تأثیر انسان بر سیاره زمین است. شکار، آلودگی و ویرانی زیستگاه های طبیعی برای فراهم کردن فضای کافی برای ساخت شهر و زمین کشاورزی، گونه های بسیاری را به انقراض می کشاند.

نخستین چاپ کتاب تکامل شگفت انگیز در 88 صفحه با شمارگان 2200 نسخه به بهای 35 هزار تومان از سوی نشر نو راهی بازار کتاب شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1207

به "تکامل فرایندی شگفت انگیز و همواره در تغییر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکامل فرایندی شگفت انگیز و همواره در تغییر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید