امامزاده حمزه عرب؛ زیارتگاهی بر فراز آسمان بیجار

به گزارش بهترین مقاله، بیجار شهری تاریخی در در غرب ایران، استان کردستان است که بعضی از مورخان قدمت آن را به هزاره سوم پیش از میلاد مسیح نسبت داده اند؛ازاین جهت آثار بی شمار مذهبی و تاریخی در این شهر وجود دارد.

امامزاده حمزه عرب؛ زیارتگاهی بر فراز آسمان بیجار

یکی از برترین جاذبه های گردشگری بیجار امامزاده حمزه عرب است. امامزاده حمزه عرب بر قله کوهی به همین نام با ارتفاع دو هزار و 640 متر از سطح دریا، در 10 کیلومتری شرق بیجار قرار گرفته است که از هرطرف چشم انسان را نوازش می دهد.

سید جلیل القدری از سلسله سادات موسی بن جعفر(ع) در سال 973 هجری شمسی و طبق مستندات به دست آمده بنا بر وصیت خودش در این مکان به خاک سپرده شده است.

این امامزاده بین اهالی منطقه گروس مشتاقان فراوانی دارد. در سال های دورتر اهالی روستاهای اطراف قبل از چیدن علف و جمع آوری زراعت و دروی گندم ها، همگی جمع شده، گوسفندی قربانی نموده وشبی را به زیارت حمزه عرب رفته و همانجا مراسمی برگزار می کردند تا فقیر و غنی درکنار هم و با توسل به بزرگان دین کار جمعی خود را که کشاورزی است متبرک نمایند.

نشانی امامزاده حمزه عرب

آنهایی که شب را در بالای کوه حمزه عرب به صبح رسانده اند حتما به چشم خود دیده اند که زیباترین طلوع از همین نقطه قابل دیدن است، طلوعی به راستی دیدنی و زیبا که چشم هر بیننده ای را به سوی خود جلب می نماید.

کوه حمزه عرب و در رأس آن بقعه تاریخی و چشم اندازی فوق العاده به گونه ای در دل مردم جای خود را بازنموده اند که حتی پیرمردان و پیر زنانی که راه رفتن هم برایشان سخت است، جهت زیارت و ادای نذر رنج سفر را برخود تحمیل نموده و به زیارت و بهره مند شدن از مناظر آرامش بخش آن می پردازند.

برای رسیدن به زیارتگاه امام زاده حمزه عرب قسمتی از راستا را می توان با خودرو رفت و پس از طی مسافتی باید پیاده از کوه بالا رفت. کمی بعد به راه پله ای سنگی می رسیم که حدود 600 پله دارد و پیچ در پیچ از کوه بالا می رود.

منبع: گردشبان
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1313

به "امامزاده حمزه عرب؛ زیارتگاهی بر فراز آسمان بیجار" امتیاز دهید

1 کاربر به "امامزاده حمزه عرب؛ زیارتگاهی بر فراز آسمان بیجار" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امامزاده حمزه عرب؛ زیارتگاهی بر فراز آسمان بیجار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید