افتتاح طرح های آب و برق در بام ایران

به گزارش بهترین مقاله، با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو درچهارمحال و بختیاری، طرح های صنعت آب و برق این استان به بهره برداری رسید. به گزارش خبرنگاران، پروژه های قابل افتتاح 77طرح با اعتبار 245 هزار و 210 میلیون ریال شامل برق رسانی به روستاهای بدون برق چهارمحال و بختیاری، بهینه سازی شبکه و تبدیل سیم به کابل خودنگه دار، توسعه شبکه فشار متوسط و افزایش نقاط مانور و... است.

افتتاح طرح های آب و برق در بام ایران

همچنین از 73پروژه آماده کلنگ زنی در چهارمحال و بختکمک با اعتبار 250هزارو 800میلیون ریال رونمایی شد، پیش بینی می گردد این طرح ها در سال 98 به بهره برداری برسند. ایستگاه 63/20 کیلوولت ثابت و سیار سفیددشت نیز با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید. بهره برداری از مجتمع آبرسانی شش روستایی سیبک در بروجن، شروع آبرسانی به 34روستای خانمیرزا، اجرای 3طرح تصفیه خانه فاضلاب در فارسان، گندمان و بلداجی، بازدید هوایی از روند اجرای طرح انتقال آب بن به بروجن به طول 115کیلومتر و سد مخزنی باباحیدر با ظرفیت 26میلیون مترمکعب تنظیم آب، از برنامه های سفر یک روزه اردکانیان به چهارمحال و بختکمک بود.

  • اولویت تأمین آب آشامیدنی

وزیر نیرو درحاشیه بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب فارسان درجمع خبرنگاران گفت: تامین آب آشامیدنی در شهرها و روستاها در اولویت واقع شده است. رضا اردکانیان اضافه کرد: البته آنالیز های فنی باید صورت بگیرد و احیانا تغییراتی در تخصیص ها، نظارت ها و کنترل ها داده گردد و بعضا جلوگیری ها صورت بگیرد اما طرح های تامین آب شرب مردم را در هیچ جا از اولویت خارج نخواهیم کرد و امیدواریم این طرح هم مطابق ضوابط و به کمک دستگاه هایی که ما را در تامین منابع اقتصادی کمک خواهند کرد سرعت بگیرد و اطمینان خاطر برای مردم چهارمحال و بختکمک فراهم گردد.

  • بهره برداری از طرح های برق رسانی و آبفا

اردکانیان در ادامه با اشاره به شروع بهره برداری از 83پروژه برق رسانی و آب و فاضلاب استان و کلنگ زنی بیش از 70پروژه برق و آب و فاضلاب، اظهار کرد: در مجموع 259 پروژه در چهارمحال و بختکمک با اعتباری بیش از 2500 میلیارد تومان در دست اجرا است و امیدواریم در اجرای این طرح ها بتوانیمسرعت بیشتری داشته باشیم و تعداد قابل توجهی از این طرح ها را تا سرانجام دولت دوازدهم به بهره برداری برسانیم.

وی اضافه کرد: چهارمحال و بختکمک درزمینه توجه به طرح های جمع آوری و تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده از استان های شاخص کشور است، درحالی که اکنون جمعیت شهری زیرپوشش درکشور حدود 51 درصد بوده، این رقم در چهارمحال و بختکمک 62درصد است که به معنای این است که دراین بخش در استان توانستیم سرعت خوبی داشته باشیم. اردکانیان ادامه داد: تصفیه خانه های فاضلاب هم در بهداشت عمومی و هم در ارتقای آن نقش دارند و هم به عنوان یک منبع آب می توانند عمل نمایند به ویژه برای مصارف صنعت می توانیم از پساب تصفیه شده استفاده کنیم. وی بیان کرد: امیدواریم چهارمحال و بختکمک با توجه به ظرفیت های بسیار بالایی که دارد هرچه زودتر در بخش های مختلف شاهد به ثمر رسیدن طرح های مختلف در تامین آب، جمع آوری و تصفیه فاضلاب و توسعه شبکه آبرسانی روستایی و بخش برق باشیم.

  • تجدید نظر در سهم آب استان

استاندار چهارمحال و بختکمک نیز گفت: با قول مساعد وزیر نیرو، سهم استان از منابع آب حوضه زاینده رود مطالعه و با تجدیدنظر در این حوزه شاهد رفع مشکل آب طرح های استان خواهیم بود. اقبال عباسی در آیین بهره برداری از طرح تصفیه خانه فاضلاب شهر فارسان اضافه کرد: امید است با این تجدیدنظر مشکل 31 طرح کشاورزان سامان و بن هم رفع گردد. وی ادامه داد: همچنین با دستور وزیر، کارگاه آبگیر طرح بن به بروجن تجهیز و مشکل این حوزه نیز رفع می گردد.

عباسی درباره تغییر روند اجرای طرح بهشت آباد نیز اظهارکرد: درباره کم و کیف اجرای طرح بهشت آباد نیز تجدیدنظر شده است و تونل 67 کیلومتری این طرح نیز بسیار کوتاه تر می گردد. استاندار چهارمحال و بختکمک، تحویل نیروگاه کوهرنگ به آب نیروی کشور و ثبت اراضی نیروگاه سد کوهرنگ به نام وزارت نیرو نیز از دیگر تصمیمات این حوزه به شمار می رود. عباسی با بیان اینکه اکنون 85 طرح با اعتباری بیش از هزار میلیارد تومان با حضور وزیر نیرو افتتاح شده است، توضیح داد: این اعتبار به اندازه اعتبارات عمرانی یک ساله استان است.

وی افزایش 50 میلیون مترمکعب سهم آب استان، معین حریم رودخانه ها به ویژه در حوضه زاینده رود و تامین امنیت مردم محلی و گردشگران در این حوزه، توسعه گردشگری در حاشیه زاینده رود، مساعدت در مورد هوشمندسازی کنتورها، افزایش حقابه روستایی و اصلاح شبکه های فرسوده بعضی از شهرهای کوچک استان را از جمله مطالبات این استان برشمرد. عباسی همچنین خواهان اعتبار لازم برای حفاظت و ایمن سازی مخازن و مسیرهای تامین آب و ایجاد زیرساخت های برق رسانی در قطب های صنعتی استان شد.

  • بازدید از روند پیشرفت طرح انتقال آب بن به بروجن

وزیر نیرو درجریان سفر به چهارمحال و بختکمک از روند اجرایی و میزان پیشرفت طرح انتقال آب بن به بروجن در این استان نیز بازدید کرد. اردکانیان به همراه استاندار چهارمحال و بختکمک و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی از طریق یک فروند بالگرد، از این طرح دیدن کرد و در جریان روند اجرایی طرح انتقال آب بن به بروجن نهاده شد. مدیرعامل شرکت آب منطقه ای چهارمحال و بختکمک در مورد روند پیشرفت فیزیکی این طرح گفت: این طرح هم اینک از پیشرفت بیش از 70 درصدی برخوردار شده است.

احمدرضا سامانی سدهی اضافه کرد: این طرح به طول 117 کیلومتر خط انتقال از سال 91 ردیف اجرایی گرفت. وی ادامه داد: اجرای خط لوله این طرح در نقاط مختلف در حال اجرایی شدن است که دو قطعه اول و دوم آن بصورت 100 درصد اجرا شده است و قطعه سوم در حال اجراست که با تکمیل آن 90 کیلومتر از لوله گذاری این طرح اجرا می گردد. سامانی سدهی با بیان اینکه برای اجرای طرح انتقال آب بن- بروجن، سه ایستگاه پمپاژ آب، یک تصفیه خانه و یک سیستم تامین برق طراحی شده است. مدیرعامل آب منطقه ای چهارمحال و بختکمک اضافه کرد: تصفیه خانه طرح نیز که اصلی ترین سازه بتنی آن شمار می رود در حال اجرا است. با بهره برداری از این طرح مشکل آب شرب 11 شهر و 13روستای چهارمحال و بختکمک با جمعیتی افزون بر 460هزار نفر رفع می گردد.

  • گشایش تصفیه خانه فاضلاب فارسان

تصفیه خانه فاضلاب شهر فارسان استان چهارمحال و بختکمک با هزینه 148 میلیارد ریال اعتبار روز گذشته با حضور وزیر نیرو به بهره برداری رسید. مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری چهارمحال و بختکمک در این آیین اظهار کرد: این تصفیه خانه فاضلاب دارای کیفیت مطلوب و از استانداردهای زیست محیطی برخوردار است. قدرت الله بیگلری اضافه کرد: این طرح، نخستین تصفیه خانه در استان است که حذف ازت را در دستورکار قرار داده است.

وی با بیان اینکه در دولت دوازدهم 9 شهر این استان از ردیف بودجه ای ماده 23 برای راه اندازی شبکه فاضلاب برخوردار شده است، توضیح داد: سال گذشته 3شهر و سال جاری 6شهر در دستورکار قرار داده شده است. بیگلری اظهارکرد: عملیات اجرایی طرح شبکه فاضلاب در بخش کیار شروع شده است و شهرهای چلگرد، ناغان و دشتک نیز ردیف ماده 23 را دریافت نموده اند که با پایداری ردیف های اعتباری شبکه های فاضلاب را در این مناطق ایجاد می کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 342

به "افتتاح طرح های آب و برق در بام ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح طرح های آب و برق در بام ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید