6 کارگردانی که می توانند ایندیانا جونز جدید را به جای اسپیلبرگ کارگردانی نمایند

به گزارش بهترین مقاله، فیلم ایندیانا جونز 5 این بار با کارگردانی استیون اسپیلبرگ روی پرده نخواهد رفت. مدت کوتاهی پس از اینکه هریسون فورد بیان کرد نقش اصلی را در فیلم ایندیانا جونز 5 ایفا خواهد نمود خبری غیرمنتظره پخش شد؛ استیون اسپیلبرگ کارگردان چهار سری از مجموعه فیلم های ایندیانا جونز در قسمت پنجم این اثر ماجراجویانه حضور نخواهد داشت.

6 کارگردانی که می توانند ایندیانا جونز جدید را به جای اسپیلبرگ کارگردانی نمایند

اما ساخت ایندیانا جونز جدید آنقدرها آسان نیست. ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین که در سال 2008 اکران شد فیلم چندان تاثیرگذاری نبود و در طول ساخت بارها مورد بازنویسی نهاده شد. مسائل به حدی بود که دیوید کپ نویسنده اصلی فیلم (فیلم نامه نویس فیلم هایی چون پارک ژوراسیک و راه کارلیتو هر دو محصول سال 1993، مرد عنکبوتی سال 2002 و مردان سیاه پوش 3 محصول سال 2012) مجموعه را ترک کرد و با یک ایده تازه برگشت.

به این ترتیب واضح است که فیلم ایندیاجونز 5 به یک کارگردان خوب احتیاج دارد. از دست دادن اسپیلبرگ ضربه سختی بود اما می تواند فرصتی برای خلق یک اثر متفاوت باشد. در حال حاضر گفته می گردد جیمز منگولد برای کارگردانی سری پنجم ایندیاجونز در حال مذاکره است و به احتمال زیاد گزینه نهایی خواهد بود.

منگولد برای این فیلم گزینه مناسبی به نظر می رسد؛ کارگردان فیلم هایی چون لوگان، سر به راه باش، دختر، از هم گسیخته و فورد دربرابر فراری. این کارگردان در حال حاضر مشغول ساخت زندگینامه باب دیلن با بازی تیموتی شالامی است و همچنین قرار است همکاری دوباره ای با مت دیمون در یک فیلم درام جنایی به نام نیرو داشته باشد.

اما اگر به دلایل مشغله کاری یا به هر دلیل دیگری منگولد از کارگردانی فیلم خط بخورد گزینه های دیگری برای کارگردانی فیلم ایندیانا جونز 5 مناسب به نظر می رسند که در ادامه به شکل مختصر آنالیز شان نموده ایم.

دیوید اف. سندبرگ

بازگشت به حال و هوای فیلم های دهه 80 میلادی احتمالا با واکنش مثبت طرفداران ایندیانا جونز روبرو خواهد شد. فضایی شبیه به فیلم مهاجمان صندوق گمشده اسپیلبرگ که در همان سال ها ساخته شد. برخی از کارشناسان گمان می نمایند سبک سینمایی سندبرگ توان بازآفرینی چنان آثاری را دارد.

این کارگردان اخیرا با فیلم شزم! طرفداران زیادی پیدا نموده است. شزم از فراوریات جدید دی سی، هم یک درون مایه فانتزی-کمدی و هم درون مایه ای اکشن دارد. این موضوع می تواند همان اتفاقی باشد که طرفداران فیلم ایندیانا جونز 5 انتظارش را دارند. به علاوه اینکه سندبرگ در کارنامه کاری خود فیلم های ترسناکی همچون در تاریکی و آنابل: آفرینش را هم دارد و یکی دیگر از عناصری که مجموعه ایندیانا جونز را بسیار جذاب می کرد حرکت فیلم به سمت ژانر ترسناک بود.

کاترین بیگلو

کاترین بیگلو فیلم های اکشن مهیجی را کارگردانی نموده اما هنوز نامش را در یکی از سری فیلم های عظیم ثبت ننموده است. بیگلو بیشتر به خاطر فیلم نقطه شکست که در سال 1991 میلادی ساخته است، فیلم مهلکه که در سال 2010 برنده جایزه بهترین فیلم در مراسم اسکار شد و هم چنین فیلم سی دقیقه پس از نیمه شب که در سال 2013 مورد توجه نهاده شد، شناخته می گردد.

آنچه باعث می گردد کاترین بیگلو برای کارگردانی مجموعه ایدنیانا جونز 5 جزو بهترین گزینه ها باشد سابقه او به واسطه آثاری است که در حوزه سیاست و جنگ فراوری نموده است. او اساسا فیلمی نمی سازد که حرفی برای گفتن نداشته باشد. ایندیانا جونز یک باستان شناس ماجراجوست که در پی یافتن گنج های دست نیافتنی و آثار باستانی دچار درگیری های فراوان می گردد و راستا داستان این پتانسیل را دارد که توسط بیگلو به سمت راستای متفاوت و تازه سوق پیدا کند.

دبورا چاو

اصلا جای تعجب نداشت اگر لوکاس فیلم برای کارگردانی ایندیانا جونز 5 سراغ دبورا چاو می رفت. کارگردانی که اخیرا با این استودیو در ساخت مجموعه های تلویزیونی جنگ ستارگان همکاری داشته است. چاو به عنوان کارگردانی تازه کار و خوش آتیه در حال کار روی سریالی است با موضوع شخصیت اوبی وان کنوبی که از شبکه دیزنی پلاس پخش خواهد شد. او هم چنین در مجموعه تلویزیونی مندلورین از سری مجموعه های جنگ ستارگان فعالیت می نماید.

دیبورا چاو پیش از این در کارگردانی مجموعه های آقای ربات، جسیکا جونز و بهتره با ساول تماس بگیری هم نقش ایفا نموده. مسلما کاترین کندی رییس استودیوی لوکاس فیلم استعداد ویژه ای در این کارگردان کشف نموده و بعید نبود او را برای کارگردانی ایندیاجونز جدید انتخاب میکرد. این زن کانادایی می توانست خون جدیدی به مجموعه تزریق کند.

جان فاورو

جان فاورو از ارکان اصلی دوره جدید لوکاس فیلم بوده. کارگردانی که در سال 2019 میلادی در مجموعه جنگ ستارگان: مندلورین به عنوان نویسنده حضور داشت. فاورو در سال 2008 با کارگردانی فیلم مرد آهنی وارد دنیای سینمایی مارول شد. اگر مجموعه مندلورین را آنالیز کنید خواهید دید که تاثیر زیادی از مجموعه ایندیانا جونز گرفته است. اگر بتوان جان فاورو را با جنگ ستارگان و ایندیانا جونز 5 از مجموعه لایو-اکشن های دیزنی جدا کرد اتفاق خوبی برای این کارگردان رقم خواهد خورد.

سم مندس

در ادامه همان سطرهایی که برای کاترین بیگلو به عنوان یک گزینه خوب برای کارگردانی پنجمین سری از مجموعه های ایندیانا جونز در همین مقاله نوشته شد، سم مندس نیز کارگردانی است که آثار مهمی را در سینما رقم زده است. منتقدان در خصوص فیلم 1917 که مندس در سال 2019 نویسندگی، تهیه نمایندگی و کارگردانی آن را به عهد داشت نوشتند که این اثر شایستگی دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم سال را داشت.

سوای فیلمبرداری ویژه راجر دیکینز، آنچه اثر را متمایز می نماید پیامی است درباره خستگی و فرسودگی ناشی از جنگ. با جلوتر رفتن داستان فیلم ایندیانا جونز، طرفداران این فیلم انتظار دارند ماجراهای این فیلم عمق بیشتری پیدا نمایند و مندس قادر است چنین عمقی را به فیلم بیافزاید. مندس هم چنین کارگردانی دو فیلم اخیر جیمز باند یعنی اسای فال و اسپکتر را هم به عهده داشته است.

دنی ویلنوو

در طول سالیان گذشته معین شده است که هریسون فورد ترجیح می دهد با کارگردان هایی کار کند که به آن ها اعتماد دارد و پیش تر در پروژه های آن ها حضور داشته است. شاید یکی از دلایل اصلی حضور هریسون فورد در ایندیانا جونز 5 هم امکان همکاری مجدد با استیون اسپیلبرگ بود. این بازیگر اخیرا شرح داده بود دلیل حضور کوتاهش در فیلم سینمایی جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر درخواست کارگردان فیلم، جی .جی. آبرامز بوده است؛ کارگردانی که پیش از این سابقه همکاری با هریسون فورد را داشت.

اگر بخواهیم ماجرا را از زاویه دید هریسون فورد آنالیز کنیم شاید دنی ویلنوو گزینه مناسبی برای کارگردانی ایندیانا جونز 5 به نظر برسد. فورد و ویلنوو پیشتر سابقه همکاری در فیلم سینمایی بلید رانر 2049 را در سال 2017 داشته اند. از سوی دیگر این کارگردان فرانسوی سابقه ساخت آثاری چون سیکاریو (Sicario) و نورسیده (Arrival) را در کارنامه دارد و قطعا از پس ساخت قسمت جدید مجموعه ایندیانا جونز هم برمی آید.

در نهایت باید اشاره کنیم گزینه های فوق انتخاب هایی فرضی هستند و چندین نفر از مجموعه کارگردان هایی که در این نوشته مورد آنالیز نهاده شدند در حال حاضر در پروژه هایی دیگر فعالیت می نمایند. همچنین طبق جدیدترین اطلاعاتی که در اختیار داریم و پیش از این به آن اشاره کردیم جیمز منگولد جدی ترین گزینه کارگردانی این اثر سینمایی است و می توان کم وبیش ادعا کرد که او کارگردان قسمت جدید خواهد بود.

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 861

به "6 کارگردانی که می توانند ایندیانا جونز جدید را به جای اسپیلبرگ کارگردانی نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 کارگردانی که می توانند ایندیانا جونز جدید را به جای اسپیلبرگ کارگردانی نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید