واقعیت مجازی دردهای مزمن بیماران را کاهش می دهد

به گزارش بهترین مقاله، به گزارش خبرنگاران، درمان دردهای مزمن با استفاده از تحریک عصبی نخاعی (SCS) یکپارچه با سیستم های واقعیت مجازی که به بیمار اجازه می دهد تأثیرات تحریک الکتریکی روی تصاویر مجازی از بدن خود را ببیند، میزان کاهش درد را بیشتر می نماید.

واقعیت مجازی دردهای مزمن بیماران را کاهش می دهد

طبق تحقیق جدیدی که گروهی از محققان بین المللی از جمله دکتر علی رضایی از انستیتوRNI انجام داده اند روش یکپارچه سازی واقعیت مجازی با تحریک عصبی نخاعی (SCS-VR) قابلیت کنترل درد را افزایش می دهد و با تکرار آن میزان و سرعت تأثیرگذاری مذکور افزایش می یابد.

در این تحقیق علاوه بر رضایی، اولاف بلانک از EPFL لوزان و ویبورکریشنا از دانشگاه ایالتی اوهایو و همکارانشان شرکت نموده اند. آنها درباره پژوهش خود نوشته اند: پژوهش ما برای نخستین بار نشان می دهد یکپارچه سازی واقعیت مجازی با مدولاسیون عصبی نخاعی می تواند میزان درد مزمن را کاهش دهد.

رضایی، بلانک، کریشنا و همکارانشان روش درمان دیجیتال SCS-VR را روی 15 بیمار با درد مزمن در پا آزمایش کردند. تمام بیماران قبلاً ایمپلنت های SCS برای درمان این درد را دریافت نموده بودند.

تحریک عصبی نخاعی، پالس های الکتریکی معتدلی ارسال می نماید تا سیگنال های درد را قبل از رسیدن به مغز متوقف کند. هرچند SCS یک روش درمانی مؤثر و فراگیر برای کاهش درد است اما محدودیت هایی دارد. به عنوان مثال فقط در نیمی از بیماران تحریک میزان درد را کمتر نموده بود و در مواردی نادر به حذف کامل آن منجر شده بود.

تحقیقات پیشین نشان داده اند یکپارچه سازی تصویر بدن بیمار یا آواتار آن با صحنه ای سه بعدی در هدست واقعیت مجازی، احتمالاً قابلیت کاهش درد دارد. در روش جدید برای نخستین بار SCS با واقعیت مجازی یکپارچه شد و به بیمار اجازه داد تا تأثیر تحریک عصبی نخاعی را در تصاویر واقعیت مجازی یا آواتار بدن خود ببینند یا حس نمایند. به عنوان مثال بخشی از پای بیمار که تحریک عصبی شده به طور مجازی نشان داده می گردد و هنگام گذر جریان الکتریکی درخشان می گردد.

نتایج این آزمایش نشان داد هنگام استفاده از روش مذکور، درجه درد کاهش می یابد.متوسط درجه درد قبل از به کارگیری روش تحریک عصبی نخاعی- واقعیت مجازی 6.2 درجه بود که پس از درمان با این روش به 2.72 رسید.

این تحقیق در ژورنال درد (Pain) منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 فروردین 1400 بروزرسانی: 13 فروردین 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1544

به "واقعیت مجازی دردهای مزمن بیماران را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واقعیت مجازی دردهای مزمن بیماران را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید