هشدار سازمان تعزیرات به محتکران و گران فروشان لاستیک، فروش فقط با قیمت مصوب مجاز است

به گزارش بهترین مقاله، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران با تاکید بر لزوم برخورد با گرانی و احتکار تایر در بازار گفت: سازمان تعزیرات با هر گونه گران فروشی، عدم عرضه، احتکار و مخفی کردن تایر مقابله می نماید.

هشدار سازمان تعزیرات به محتکران و گران فروشان لاستیک، فروش فقط با قیمت مصوب مجاز است

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، بازار تایر در شهر های مختلف کشور روز های پر تلاطمی را تجربه می نماید؛ به طوری که عدم ثبات قیمت تایر در سایز های سواری و سبک مسائل زیادی را برای مالکان این خودرو ها ایجاد نموده و فرآیند دریافت تایر دولتی نیز به دلیل عدم عرضه مناسب در سایت های فروش آنلاین، بسیار زمانبر و همراه با مسائل فراوان بوده است.

پس از عدم تخصیص ارز 4200 تومانی برای تامین بعضی کالا های اساسی مانند برنج و شکر، این کالا ها در بازار با افزایش قیمت نسبی روبه رو شدند؛ حالا نوبت به لاستیک خودرو رسیده و به بهانه حذف ارز دولتی فرمان قیمت گذاری تایر از دست نهاد های نظارتی خارج شده و با فعالیت افراد سودجو در بازار، قیمت این کالا با افزایش چند برابری روبرو شده است به طوری که حتی با وجود اصلاح قیمت ها توسط سازمان حمایت از مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان، به نظر می رسد که بدون مداخله سازمان تعزیرات حکومتی گران فروشی تایر ادامه یابد.

پیش از این، حمید محله ای، معاون دفتر امور خدمات بازرگانی وزارت صمت در مصاحبه با خبرنگار تسنیم، بر اهمیت ثبت اطلاعات کالا های اساسی در سامانه جامع تجارت به منظور تنظیم و مدیریت هرچه بهتر بازار تاکید نموده بود؛ به گفته وی بخشی از تایرسازان در این زمینه به تکالیف قانونی خود عمل نمی نمایند.

بر همین اساس این شائبه به وجود آمده است که یکی از عوامل اصلی گرانی تایر سبک، عدم شفافیت فراورینمایندگان در ثبت اطلاعات در سامانه جامعه تجارت است، چرا که بر خلاف بازار تایر سواری، در بخش ناوگان سنگین از اواسط سال 1398 با ورود وزارت صمت و ساماندهی اجرا شده ذیل سامانه توزیع تایر، کمبود و گرانی در بازار تایر خودرو های سنگین رفع شده و اطلاعات کامل فراوری و واردات و فروش تایر به صورت سیستمی ثبت و آنالیز می شد.

برای آنالیز بهتر این موضوع و به جهت اطلاع از چگونگی برخورد با عوامل گرانی و کمبود تایر سواری با محمد علی اسفنانی، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران توضیحاتی را مطرح نموده است.

با عوامل گرانی تایر در کشور برخورد خواهد شد

اسفنانی معیار گرانفروشی را قیمت اعلام شده از سوی سازمان حمایت از مصرف نمایندگان و فراورینمایندگان و مصوبات ستاد تنظیم بازار گفت و گفت: در صورت فروش تایر با قیمتی بالاتر از قیمت مصوب در مغازه ها، فضای مجازی و فروشگاه های اینترنتی، سازمان تعزیرات قطعا با متخلفان برخورد خواهد نمود.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران با تاکید بر اینکه سازمان تعزیرات حمایت خود را از فراورینمایندگان داخلی ادامه می دهد، گفت: سیاست سازمان تعزیرات جلوگیری از فراوری و فعالیت فراورینمایندگان نیست، اما همانطور که در گذشته با فراورینمایندگان متخلف لبنیات و لوازم خانگی برخورد شد. در صورت اثبات این مسئله که فراورینمایندگان لاستیک سبک و سنگین در گرانی و کمبود این کالا ها نقش دارند، برخورد لازم با آن ها صورت خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه هرگونه رسانه ای شدن انبار های احتکار تایر پیش از اطلاع یافتن سازمان تعزیرات تبعات منفی را به همراه دارد، اضافه نمود: با پخش اخبار مربوط به کشف انبار های احتکارنماینده تایر از رسانه ملی آن هم بدون حضور نماینده سازمان، احتکارنمایندگان انبار ها را به طور شبانه و فوری تخلیه نموده و سپس اجناس را به مکان دیگری انتقال می دهند تا فرآیند دسترسی و کشف این انبار ها را مختل نمایند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان تهران با اشاره به گزارش پخش شده از خبر صدا و سیما راجع به احتکار تایر گفت: از صدا و سیما و همچنین افراد آگاه از احتکار کالا ها خواهشمندیم قبل از رسانه ای کردن موضوع، با سازمان تعزیرات هماهنگی های لازم را به عمل بیاورند تا همراه با خبرنگار، گشت تعزیرات اعزام و با احتکار نمایندگان برخورد آنی صورت پذیرد.

احتمال برخورد با فراورینمایندگان متخلف

اسفنانی با بیان اینکه در صورت مشاهده تخلف از جانب فراورینمایندگان تایر و احراز احتکار کالا، قاطعانه با آنان برخورد خواهد شد، گفت: سازمان تعزیرات با هرگونه گران فروشی، عدم عرضه مناسب، احتکار و مخفی کردن کالا مقابله خواهد نمود و در این جهت بین هیچ صنف و گروهی تمایز قائل نخواهد شد.

لازم به ذکر است در نود و ششمین جلسه کارگروه تنظیم بازار به تاریخ 26/3/99، مقرر گشت که تمام کارخانجات فراوریی و واردنمایندگان تایر به خصوص نمایندگان توزیع و خرده فروشی ها ملزم به ثبت اطلاعات فراوری، واردات و فروش خود در سامانه جامع تجارت شوند و عدم ثبت اطلاعات توسط آنان به معنی عرضه خارج از شبکه و تخلف از وظایف قانونی ایشان است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1126

به "هشدار سازمان تعزیرات به محتکران و گران فروشان لاستیک، فروش فقط با قیمت مصوب مجاز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار سازمان تعزیرات به محتکران و گران فروشان لاستیک، فروش فقط با قیمت مصوب مجاز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید