هشدار درباره کاهش عمق تالاب انزلی

به گزارش بهترین مقاله، معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: تالاب انزلی مشکل اساسی رسوب گذاری دارد و این فرایند افزایشی عمق تالاب را به شدت کاهش داده است.

هشدار درباره کاهش عمق تالاب انزلی

احمد لاهیجان زاده امروز در نشست آنالیز شرایط تالاب های گیلان که در سالن الغدیر استانداری گیلان برگزار گردید، با بیان اینکه هر اتفاقی که در دریاری خزر می افتد بر زیست بوم تالاب انزلی بی تاثیر نیست، اظهار کرد: به علت تغییر اقلیم دریای خزر با پسروی آب روبرو است و با افزایش دما و تبخیر آب این فرایند کاهشی تا 2050 ادامه خواهد داشت.

لاهیجان زاده ادامه داد: با کاهش مساحت دریاچه خزر فاجعه ای در تنوع زیستی این دریا اتفاق خواهد افتاد و در حال حاضر در حوزه بندرانزلی به سمت کشور آذربایجان پسروی آب خزر کاملا مشهود است.

وی با بیان اینکه تالاب های ساحلی شمال ایران در خطرهای مختلف زیست محیطی هستند، اعلام کرد: تالاب انزلی مشکل اساسی رسوب گذاری دارد و این فرایند افزایشی عمق تالاب را به شدت کاهش داده است.

معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: اگر فرایند رسوبگذاری ها به همین منوال ادامه یابد تا سال 1415 بخش هایی از تالاب انزلی خشک خواهد شد.

وی افزود: یک شرکت لایه روب بزرگ در کشور اعلام آمادگی برای لایه روبی تالاب انزلی را دارد و پیشنهاد می گردد مسئولین استان با مدیرعامل این شرکت جلسه بگذارند.

لاهیجان زاده در مورد شرایط سنبل آبی در تالاب انزلی توضیح داد: مبارزه بیولوژیک قطعا اساس کار برای نابودی این گیاه مزاحم است اما فعلا ناچاریم از مبارزات مکانیکی استفاده کنیم.

وی گفت: هرجا که عمق تالاب را از دست دادیم، توسعه این گونه مهاجم نیز بیشتر شده است و با عمق دار شدن تالاب انزلی سنبل آبی از بین خواهد رفت.

منبع: فرارو
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1983

به "هشدار درباره کاهش عمق تالاب انزلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار درباره کاهش عمق تالاب انزلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید