نمایندگان مجلس امتیازبندی شوند

رئیس کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس گفت: اجرای نظام امتیازبندی نمایندگان می تواند اقدام موثری در راستای تحول نظام انتخاباتی مجلس باشد.

نمایندگان مجلس امتیازبندی شوند

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، محمد جواد کولیوند در مصاحبه با مهر، در مورد ایراد شورای نگهبان به لایحه اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: مهمترین اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس بود لذا کمیسیون شوراها مجبور شد برای اینکه مابقی طرح را برای ارائه به صحن آماده کند، استانی شدن انتخابات را از طرح اصلاح قانون انتخابات حذف کند بنابراین استانی شدن انتخابات منتفی شد.

وی ادامه داد: کوشش داریم قانون انتخابات مجلس برای برگزاری انتخابات سال 98 اصلاح گردد.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی گفت: علاوه بر این، بندی از این طرح که حضور بیش از سه دوره نمایندگان در مجلس را ممنوع می کرد را نیز حذف کردیم.

وی ادامه داد: طرح استانی شدن انتخابات در کشور تحول ایجاد خواهد نمود، در مدل استانی شدن محض انتخابات مجلس شورای اسلامی، شهرهای کوچک نادیده گرفته خواهند شد و مسائلی ایجاد می گردد اما در مدل استانی - شهرستانی شدن این مسائل ایجاد نخواهد شد.

رئیس کمیسیون شوراها و سیاست داخلی مجلس گفت: شورای شهرها باید اداره شهرستان ها و شهرها را برعهده بگیرند، طبق این طرح باید مجلسی ملی دیده شده و شوراها به صورت منطقه ای عمل نمایند، بنده دو جلسه در مجمع تشخیص در رابطه با این طرح صحبت کردم اما در حال حاضر فرصت آنالیز مجدد طرح استانی شدن انتخابات وجود ندارد لذا این بخش از طرح حذف شد.

کولیوند با بیان اینکه باید تحول بزرگی در انتخابات مجلس ایجاد گردد، گفت: در حال حاضر نقش احزاب در انتخابات مجلس بسیار کمرنگ است، احزاب ما کاغذی هستند و فقط در ایام انتخابات لیست ارائه می دهند.

وی گفت: فدرالی شدن ساز و کار انتخابات مجلس نیز بعید است، اگر به سمت نظام انتخاباتی می رفتیم که می توانستیم نمایندگان را امتیازبندی کنیم خیلی خوب بود به عنوان مثال صندلی نماینده ای که با 20 هزار رای به مجلس راه می یابد با نماینده ای که با 100 هزار رای به مجلس راه یافته، متفاوت باشد.

رئیس کمیسیون شوراها و سیاست داخلی گفت: مشکل ما این است که شوراهای ما شورایِ شهرداری هستند در حالی که طبق قانون اساسی استانداران، بخشداران و شهرداران موظف به اجرای مصوبات شورای شهر هستند اما کدام استاندار و بخشدار این کار را انجام می دهند؟

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 20 شهریور 1398 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 237

به "نمایندگان مجلس امتیازبندی شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمایندگان مجلس امتیازبندی شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید