نشست تخصصی نقش ارتش در حراست از میراث فرهنگی کشور

به گزارش بهترین مقاله، به مناسبت گرامی داشت روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی، نشست تخصصی نقش ارتش در حراست از میراث فرهنگی و آنالیز تاریخ دفاع در ایران با حضور فرماندهان نظامی و صاحب نظران میراث فرهنگی و موزه، در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزار گردید.

نشست تخصصی نقش ارتش در حراست از میراث فرهنگی کشور

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی ارتش، در این نشست سید احمد محیط طباطبایی، رئیس ملی موزه های ایران با اشاره به نقش نیروهای نظامی ایران در تاریخ دنیا، به تشریح فرایند شکل گیری ساختار دفاعی ایران در طول تاریخ پرداخت و اضافه کرد: سرباز ایرانی از نظر آموزه های فرهنگی، باورها و ارزشها با سایر سربازهای ارتش های دنیا متفاوت است که این، نقش مشخص کننده ای در سرنوشت جنگ ها داشته است.

وی همچنین خاطر نشان کرد: یکی از عوامل موثر در تصمیم گیری نظامی توجه به تاریخ، رفتار فرهنگی و رقابت ها و هویت فرهنگی منطقه است.

سعید بکتاش، مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی دفاع مقدس نیز در این نشست گفت: فرهنگ و میراث دفاعی در ایران از دوران باستان و قبل از آن در پنج بُعد شامل سرزمین، موقعیت جغرافیایی، پدافند عامل و غیر عامل، تنوع فرهنگی و فرهنگ دفاعی قابل آنالیز است .

وی اضافه کرد: این عوامل میراث فرهنگی باعث شده در طول تاریخ، ایران پابرجا بماند و نظام دفاعی ایران در طول تاریخ قبل از مهاجرت آریایی ها به این سرزمین شکل گرفته و در طول زمان های مختلف ساختارهای متعددی گرفته است ولی نقطه مشترک همه آنها ساختار دفاعی آن می باشد که ارتش ایران در طول تاریخ برای دفاع شکل گرفته است.

در ادامه این نشست، امیر سرتیپ دوم پیشکسوت مسعود بختیاری با اشاره به اقدام های بازدارنده ارتش در حفظ میراث فرهنگی دوران دفاع مقدس، گفت: هدف از برگزاری این نشست فرایند پژوهشی و مطالعه سیر تحول فرهنگ و میراث دفاعی در ایران است.

لازم به ذکر است، در این نشست تخصصی به دلیل تداوم شرایط شیوع ویروس کرونا، دانشجویان در کلاس ها (دانشپایه ها) استقرار یافته و به صورت ویدئو کنفرانس در نشست شرکت کردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1027

به "نشست تخصصی نقش ارتش در حراست از میراث فرهنگی کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست تخصصی نقش ارتش در حراست از میراث فرهنگی کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید