مصریان با صندل های طلایی در گور

به گزارش بهترین مقاله، اهرام سه گانه، مجسمه ها بزرگ ابولهول، مومیایی های اشرافی، تابوت های مجلل و بزرگ فقط بخشی از عجایب دوره ای از تاریخ هستند که امروزه آن را مصر باستان می نامیم. درون مقبره های پر رمز و راز این مردم، اجساد با رسوم خاصی در مقبره قرار داده می شدند؛ در بعضی از موارد این اجساد با صندل هایی از جنس طلا راهی دنیا پس از مرگ می شدند.

مصریان با صندل های طلایی در گور

به گزارش ایسنا، برگزاری مراسم و تشریفات پر زرق و برق مربوط به تدفین، یکی از ویژگی های شاخص مصریان باستان بود. فرقی ندارد که فرد متوفی فرعونی باشد که در دره پادشاهان دفن شده و یا دیوان سالاری که در یک مقبره سنگی ساده دفن شده است؛ اشیایی که به همراه اجساد در مقبره ها قرار داده می شدند به منظور تسهیل سفر به دنیا پس از مرگ در مقبره ها بود.

صندل های ترحیمی که به همراه اجساد در مقبره ها دفن می شدند ممکن بود مشابه صندل هایی باشد که در زندگی واقعی مورد استفاده قرار می گرفتند و اغلب از جنس چرم یا حتی پاپیروس بودند. با این حال باشکوه ترین این صندل ها که به همراه افراد سلطنتی دفن شده اند، اغلب از طلای درخشان ساخته شده است.

صندل ها و روکش طلا انگشت متعلق به سال هایی در فاصله 1479 تا 1425 پیش از میلاد

این صندل های طلا امروزه در موزه ها به نمایش گذاشته شده اند. بعضی از مشهورترین این صندل های پرزرق و برق در مقبره های ملکه های تحوتموس سوم کشف شده اند. این فرعون دودمان هجدهم مصر، همسرانش را به همراه صندل هایی از جنس ورقه های طلا دفن کرد. این صندل ها به گونه ای طراحی و حکاکی شده اند که شبیه صندل های چرمی به نظر برسند.

امروزه اغلب روکش های به جای مانده به دودمان هجدهم پادشاهی نوین تعلق دارند.

روکش طلا انگشت متعلق به دوره پادشاهی نوین مصر باستان

در مقبره افراد سلطنتی، علاوه بر این صندل های طلا، اغلب روکش های طلا برای انگشتان پا نیز استفاده می شد. این روکش ها از انگشتان مومیایی ها حفاظت می کردند. بر اساس باور های مصریان باستان، متوفی باید به صورت یک جسد کامل در مقبره قرار می گرفت. حتی مومیایی های غیرسلطنتی نیز به همراه روکش های از جنس فلزات کم ارزش تر یا حتی از جنس سفال دفن می شدند.

مردم طبقه میانه جامعه، اما با صندل هایی دفن می شدند که از مواد اولیه رایج همانند پاپیروس یا چرم ساخته شده است. در این مدل، کفه صندل به وسیله بند به پا وصل می شد.

صندل سازان برای ساخت صندل های مخصوص اجساد و مردم عادی تخصص داشتند. صندل سازان بعلاوه یکی از موضوعات نقاشی هایی هستند که روی دیوار های مقبره های باستانی مصر نقش بسته اند.

تصویری از یک سازنده صندل که روی مقبره رخمیرع اشراف زاده دودمان هجدهم مصر باستان نقش بسته است

با این که قدمت بسیاری از نمونه های صندل به دودمان هجدهم مصر بازمی شود،، اما سنت استفاده از صندل و روکشِ انگشت تا دوران رومی در مصر ادامه پیدا کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 24 مرداد 1401 بروزرسانی: 24 مرداد 1401 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 2130

به "مصریان با صندل های طلایی در گور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصریان با صندل های طلایی در گور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید