لالایی جنجالی و ارتباط آن با قتل رومینا ، تذکر وزارت ارشاد برای نسخه جدید کتاب

به گزارش بهترین مقاله، انتشار یک لالایی در کتاب بچه ها با اعتراض های فراوان به ویژه در فضای مجازی روبرو شد. در این لالایی مادری آرزو می کند به جای دختر، پسر داشت. نویسنده درباره این لالایی توضیح داده است.

لالایی جنجالی و ارتباط آن با قتل رومینا ، تذکر وزارت ارشاد برای نسخه جدید کتاب

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایبنا، انتشار یک لالایی در کتاب بچه ها با اعتراضات زیادی به خصوص در فضای مجازی روبرو شد، در این لالایی مادری آرزو می کند به جای دختر، پسر داشت. داغ قتل رومینا اشرفی بر دل ها تازه است، و توجه آحاد جامعه بر به رسمیت شناختن حقوق زنان و پرهیز از تبعیض جنسیتی است، اما یک لالایی بچه هاه باعث شد دوباره این موضوع مورد توجه اهالی فرهنگ قرار گیرد، شعری که در مجموعه لالایی ها اثر علیرضا مرتضوی کرونی از سوی انتشارات فرهنگ و هنر منتشر شده است.

در این لالایی که از زبان مادری برای فرزندش بیان می شود، می خوانیم:

لالا، لالا به گل مانی

به آب زیر پل مانی

به گل مانی که تازه می دهد پر

به ماه مانی که تازه می زند سر

لالا، لالا عسل باشی

دلم می خواست پسر باشی

به هرمجلس که بنشینی

تو جادار پدر باشی

ازسویی باتوجه به اینکه این کتاب سال 1395 منتشر شده است، انتشار لالایی با این مضمون در آن سوال برانگیز است. علیرضا مرتضوی کرونی درباره چرایی انتشار این ترانه می گوید: اساسا لالایی ها همه آرزوها، شکوه ها، غم ها و شادی های مادران برای بچه ها و خودشان و نوعی گفت وگو بین مادر و فرزند است. این مجموعه هم شامل لالایی های قدیمی است که از گذشته های دور در ذهن و ضمیر جامعه ما بوده و گنجینه های فرهنگی گذشته های ماست که در قالب 6 جلد برای بچه ها گردآوری شده است.

او در ادامه می افزاید: این لالایی هیچ ارتباطی به کشته شدن رومینا اشرفی ندارد. من سه دختر دارم و هیچ وقت در حسرت این که پسر نداشته ام، نبودم و نیستم و منزلت خانم ها را از مردها پایین تر نمی دانم. جنسیت صرف، برای هیچ کس ارزش محسوب نمی شود و هردو از یک گوهر وجودی و ذاتی بهره می برند. مسائلی از این قبیل که زن را به جایگاه شایسته خودش در جامعه برسانیم و با فکر و فرهنگ این مساله آشنا شویم و زمینه و بستر رشد و تعالی را برای دختران و برای همه جامعه فراهم کنیم حرف درستی است اما اینکه ما متنی را بخوانیم و به صرف گفتن دلم می خواست پسر باشی ... برداشت کنیم که من نگرانم که فرزندم دختر است یا این موضوع را تحقیری برای خودم می دانم، درست نیست. مخاطب باید فهم درست از مطلب داشته باشد.

این مجموعه شامل لالایی هایی برای بچه ها است و این دلیل براین نمی شود که با دیدن یک لالایی درباره کل مجموعه قضاوت کنیم. باید لالایی های دیگر که درباره برتری دختراهاست را هم ببینیم. حتی در تصاویر هم که روی جلدها استفاده شده دخترها نسبت به پسرها مقدم اند و بیشتر دیده شده اند تا فرهنگ رفع تبعیض جنسیتی نسبت به دخترها را در ذهن ها و ضمیرها ایجاد کنیم.

این مولف معتقد است این مجموعه به تبعیض جنسیتی در جامعه دامن نمی زند و درباره موضوع مطرح شده می گوید: ظاهرا در این شعر عدم تطبیق تصویر با متن این سوء تفاهم را در ذهن مخاطب ایجاد کرده است. براین اساس وزارت فرهنگ و ارشاد از من خواست تعهدنامه ای امضا کنم تا در چاپ بعدی در زمینه مطابقت تصویر و شعر اصلاحاتی صورت پذیرد و این کار هم صورت می گیرد. در عین حال هر اشکالی می تواند به هر کاری وارد باشد و اگر اشتباهی هم صورت گرفته باشد، کوشش می کنیم اصلاح شود.

با توجه به اینکه در دوره ای زندگی می کنیم که زنان و دختران هم پای مردان در جامعه، دانشگاه ها و فضای کار حضور دارند و در راستای رشد و اعتلای خانواده و جامعه می کوشند، شایسته نیست با انتشار چنین آثاری زمینه های اشاعه فرهنگ نادرست تبعیض جنسیتی را از دوره کودکی در ذهن ها بگسترانیم و این مساله از موضوعات مهمی است که در زمان انتشار کتاب مخصوصا گروه سنی کودک باید مورد توجه بررسان این حوزه قرار گیرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 1066

به "لالایی جنجالی و ارتباط آن با قتل رومینا ، تذکر وزارت ارشاد برای نسخه جدید کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لالایی جنجالی و ارتباط آن با قتل رومینا ، تذکر وزارت ارشاد برای نسخه جدید کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید