عملیات عمرانی در جوار تاریخی حوضخانه مسجد شاه درویش در مهاباد متوقف شد

به گزارش بهترین مقاله، سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهاباد گفت: عملیات عمرانی در جوار بنای تاریخی حوضخانه مسجد شاه درویش که جزء آثار ملی به ثبت رسیده این شهرستان است، متوقف شد.

عملیات عمرانی در جوار تاریخی حوضخانه مسجد شاه درویش در مهاباد متوقف شد

به گزارش بهترین مقاله به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی، غلامرضا عبده، سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان مهاباد اظهار کرد: در پی تجاوز به حریم ابنیه تاریخی حوضخانه مسجد شاه درویش و قطع چند درخت در اطراف آن مراتب بلافاصله در دستور کار این اداره نهاده شد و دستور توقف عملیات آن صادر شد.

او ادامه داد: این عملیات عمرانی در جوار آرامگاه شاه درویش و قاضی فتاح بدون استعلام از اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و به صورت خودسرانه صورت گرفت.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مهاباد با بیان اینکه در این عملیات عمرانی بدون استعلام و مجوز اقدام به دیوار چینی در جوار این اماکن شده بود، مطرح نمود: مراحل اداری و تشکیل پرونده در این خصوص با معرفی مشاور حقوقی اجرا شده و پرونده به مراجع قضایی ارجاع و در دادگاه پیگیری میشود.

او با اشاره به اینکه به ابنیه و مزار افراد دفن شده در این مکان تاریخی آسیبی نرسیده است، اعلام کرد: قطع کردن درختان در این محوطه باید توسط سازمان شهرداری و شورای شهر در مراجع قضایی همگام با پرونده میراث فرهنگی پیگیری شود.

قدمت این بنا به 1224 هجری قمری برمی شود؛ این اثر تاریخی که در سال 85 با شماره 16593 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است به همراه چند حوضخانه دیگر جزء آثار تاریخی شهرستان مهاباد به شمار می رود که از سبک معماری قاجاری و صفوی برای ساخت آنها استفاده شده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: bestarticles.ir شناسه مطلب: 249

به "عملیات عمرانی در جوار تاریخی حوضخانه مسجد شاه درویش در مهاباد متوقف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات عمرانی در جوار تاریخی حوضخانه مسجد شاه درویش در مهاباد متوقف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید